Mitä krevokki sanoo tähän vastauksena? Miksi Jumala on kehittänyt myrkyllisiä sieniä ja kasveja, jotka jopa näyttävät syötävien kaltaisilta?
Onko nämä suunnitetu ja kehitetty vain ihmistä - Jumalan kuvaa - varten? Tämä kun nauttii chilin mausta ja osaa ryöpätä myrkylliset sienet herkullisen ruoan raaka-aineeksi ja tietää, miten myrkyllinen pallokala eli fugu leikataan ja tehdään sitä paikallista herkkua Japanissa.
Mutta ei kai Jumala opettanut ihmisiä erottamaan myrkylliset sienet, kasvit ja kalat ravinnoksi kelpaavista ja käsittelemään niitä oikein? Eipä tietenkään, kun kyseistä heppua ei ole olemassakaan!
Niin, miksi?
Miksi chili on myrkyllistä kissoille ja muille eläimille?
4
373
Vastaukset 4
- Anonyymi
Miksi on myrkyllisiä eliöitä, taudin aiheuttajia, petoja ja luonnonkatastrofeja ja näiden vuoksi kärsimystä ja kuolemaa?
Niin miksi?
Jos maailma on luotu, niin millainen onkaan sen luoja moraalin kannalta? Hyvä vai paha?
Mitä mieltä olette helvetin kärsimyksistä vain sen vuoksi, että joku ei voi pitää totena Raamatun epätosia taruja ja valheita? Reilua? - Anonyymi
Ja Jumala on suorastaan v*ttumainen kun on tehnyt esimerkiksi kuusenkantosienestä ja koivunkantosienestä aivan samannäköisiä. Koivunkantosieni on herkullinen ruokasieni ja kuusenkantosieni myrkyllinen. Ei ole reilua!
P.S.
Evoluution valossa tuo chilin polttavuus ja myrkyllisyys on täysin ymmärrettävää. Etelä-Amerikassa kasvisstyöjänisäkkäät ovat pieniä ja enimmäkseen jyrsijöitä. Jos ne söisivät chilin marjoja/hedelmiä (villit chilit ovat pieniä), niin nisäkkäät voisivat purra siemenet rikki. Linnut sen sijaan käsittelevät chilit hellävaraisemmin ja ovat muutenkin parempia siementen levittäjiä. Siksi kapsaisiini ei ole myrkyllistä linnuille eikä polta niiden suuta. - Anonyymi
Montako kertaa teille kreatonisteille pitää lukea sama paikka?
Ja Aadamille hän sanoi: "Koska kuulit vaimoasi ja söit puusta, josta minä kielsin sinua sanoen: 'Älä syö siitä', niin kirottu olkoon maa sinun tähtesi. Vaivaa nähden sinun pitää elättämän itseäsi siitä koko elinaikasi;
orjantappuroita ja ohdakkeita se on kasvava sinulle, ja kedon ruohoja sinun on syötävä. 1. Moos. 3:17-18- Anonyymi
Tuohan ei liittynyt taas aiheeseen mitenkään. Se, että Jumala suutuspäissään teki maanviljelyn Aadamille hankalaksi. Ei liity mitenkään myrkyllisiin kasveihin tai sieniin jne.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741153
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K15986En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o61940- 65841
- 60760
- 57720
- 61644
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.24630Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49627- 133606
- 67606
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.34591- 50559
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk35519- 29515
- 33510
- 18494
- 72486
- 40467
- 24449