Ukrainaa ei syytetä mistää

vaikka aloittivat sodan venäjää vastaan 2014. EU lupasi maita ja mantuja ja apua ja kaikki perustui valheisiin ukroille.
31230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

EU halusi vaan ukrojen rahat ja rikkaudet.

Äänestä

WW3

Tämän pyhien kirjoitusten kanssa sopusoinnussa olevan astrologisen suputation aikana kirkollisen kansan vaino saa alkunsa "Aquilonin" [pohjoisen] kuninkaiden vallasta, joka on yhdistetty itä maalaisten kanssa. Tämä vaino kestää yksitoista vuotta tai hieman vähemmän, sillä silloin "Aquilonin" pääkuningas kaatuu.

Sen jälkeen sama tapahtuu etelässä, missä kolmen vuoden ajan kirkon ihmisiä vainotaan vielä rajusti sellaisen luopumuksen vuoksi, jolla on kaikki absoluuttinen valta kirkon militantissa. Jumalan aukkoa kansaa, hänen lakinsa noudattaja, vainottiin ankarasti, ja heidän ahdistuksensa tulee olemaan sellainen, että todellisten kirkollisten veri virtaa kaikkialle.

Hänen kannattajansa kertovat yhdelle hirvittävistä ajallisista kuninkaista ylistyksenä, että hän on vuodattanut enemmän viattomien kirkollisten ihmisten verta kuin kukaan muu olisi voinut vuotaa viiniä. Tämä kuningas tulee tekemään uskomattomia rikoksia kirkkoa vastaan. Ihmis veri virtaa yleisillä kaduilla ja temppeleissä, kuin vesi kiihkeän sateen jälkeen, värjäämällä lähellä olevat joet punaisiksi verellä.

Itse valtameri tulee punastumaan uudesta meritaistelusta, niin että kuningas sanoo toiselle: Meritaistelut ovat saaneet meren punastumaan. Sitten tänä samana vuonna ja seuraavina seuraavina kauhein rutto, jonka sitä edeltänyt nälänhätä tekee hämmästyttävän. Tällaisia suuria koettelemuksia ei ole koskaan tapahtunut kristillisen kirkon ensimmäisen perustamisen jälkeen. Se kattaa kaikki latinalaiset alueet ja jättää jälkiä joihinkin Espanjan maihin.

Sen jälkeen kolmas "Aquilonin" [Pohjolan] kuningas, joka kuulee kansan valituksen päätitteliään, nostaa erittäin mahtavan armeijan ja asettaa edeltäjiensä perinnettä uhmaten melkein kaiken takaisin oikeille paikoilleen, ja suuri Vicar of hood laitetaan takaisin entiseen tilaansa. Mutta autioituu ja sitten kaikkien hylkäämänä hän kääntyy löytääkseen kaikkein pyhimmän pakanallisuuden tuhoaman ja vanhan ja uuden testamentin heitetyksi pois ja poltetuksi.

Äänestä

Valeuutisia.
Meidän tietolähteissä lukee ihan selvällä suomenkielellä, että VENÄJÄ MIEHITTI KRIMIN NIEMIMAAN. Ve.näjä liitti Krimin niemimaan itseensä laittomasti.

Äänestä

Kukahan se Krimille hyökkäsi vuonna 2014?

Äänestä
  • Ei kukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ei kukaan.

    Vihreät spurguryZzzät.. votkapullojen ja juoppojen kavalkaadi.

    Miten kävisi jos Moskovaan vain menisi porukkaa pyssyjen kanssa ja eivät olisi minkään maan kansalaisia.. mutta ottaisivat vaan Kremlin haltuun? Ei Putlee tai kukaan Z kääpiö voisi sellaista estää.

    Äänestä

Mistä kohtaa ukrainalaiset ylittivät Venäjän rajan 2014?

Äänestä

Ukrainalaiset rikkoivat maiden välistä sopimusta, jossa oli määritelty, että Ukraina ei milloinkaan liity natoon. Lisäksi Ukraina oli antamassa Natolle tukikohtia Krimiltä, joka niin ikään oli sopimuksen vastaista.
Lisäksi kun Saksat yhdistyivät, niin sovittiin, että nato ei etene edes ex. Itä-Saksan rajan yli vaiukka saksat yhdistyisivätkin. Miten sitten on käynyt sen tiedämme. Nato on rikkonut kaikki nämä sopimukset, joten on vähintäänkin kohtuullista, että Venäjä suojautuu tältä Naton "puskemiselta".
Ukraijnan kohdalla tämä alkaa olemaan kohta korjattu.

Äänestä
  • Ensinnäkin mitään tuollaisia sopimuksia ei edes ole tehty eikä olemassa ja toisekseen vaikka olisikin tehty, niin silti mikään niissä ei oikeuttaisi millään tavalla Venäjän aloittamaa rikollista hyökkäyssotaa itsenäiseen naapurivaltioon. Venäjän sotarikoksille ei ole olemassa minkäänlaista oikeutusta. Ei mitään oikeutta sotaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ensinnäkin mitään tuollaisia sopimuksia ei edes ole tehty eikä olemassa ja toisekseen vaikka olisikin tehty, niin silti mikään niissä ei oikeuttaisi millään tavalla Venäjän aloittamaa rikollista hyökkäyssotaa itsenäiseen naapurivaltioon. Venäjän sotarikoksille ei ole olemassa minkäänlaista oikeutusta. Ei mitään oikeutta sotaan!

    Esitäpäs ryzzänkätyri linkit noihin sopimuksiin??

    Jos kerran noin merkittäviä sopimuksia on tehty, niin tokihan ne löytyy sitten mustaa valkoisella ja osapuolten allekirjoittamina?

    Joten missä ovat väittämäsi sopimukset?? Esitä ne sopimukset.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Esitäpäs ryzzänkätyri linkit noihin sopimuksiin??

    Jos kerran noin merkittäviä sopimuksia on tehty, niin tokihan ne löytyy sitten mustaa valkoisella ja osapuolten allekirjoittamina?

    Joten missä ovat väittämäsi sopimukset?? Esitä ne sopimukset.

    Ei ole ryzzänkätyri kyennytt esittämään linkkejä valehtelemistaan sopimuksista, joita ei tietenkään ole koskaan ollut olemassakaan.

    RyzzänaZille tiedoksi: itse keksityillä valheilla eli sopimuksilla joita ei oikeasti ole olemassa, ei ole mitään merkitystä oikeassa todellisuudessa.

    Mutta ettehän te ryzzänkätyrit muuta osaa kuin valehdella aina kaikesta.

    Äänestä

  • Huuto naurua Z pöksylle.

    Äänestä

Ukrainako aloitti sodan venäjää vastaan hyökkäämällä venäjältä Ukrainaan?

Äänestä
  • Joo, se oli karmea näky kun Ukrainan tankkikolonnat vyöryivät rajan ylitse Venäjälle ja lisäksi Ukrainan ohjukset iskivät lukuisiin venäläisiin kohteisiin 2014. Kaiken lisäksi Ukraina vielä hävyttömästi valtasi Kriminkin.

    Äänestä

  • Voi hellan lettas

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Joo, se oli karmea näky kun Ukrainan tankkikolonnat vyöryivät rajan ylitse Venäjälle ja lisäksi Ukrainan ohjukset iskivät lukuisiin venäläisiin kohteisiin 2014. Kaiken lisäksi Ukraina vielä hävyttömästi valtasi Kriminkin.

    Pehmosia puhelee tuo ryssän kätyri!! Se on aivan ihmeellistä, että Venäjällä muutetaan kaikki ukrainalaisten syyksi, vaikka nuo roistot tekivät Ukrainassa niin julmetusti pahojansa, tappoivat lukuisia ihmisiä sodan alussa ja hautasivat heidät joukkohautoihin! Lienevät ennen tappamistaan kiduttaneet törkeästi!!

    Tuo ihmisten kotien tyhjentäminen ja omaisuuksien varastaminen sodan alkuvaiheessa!
    Noista törkeyksistä ei puhuta mitään. kun rauhanehtoja sanellaan ukrainalaisille!

    Putin tahtoo vain alistaa Ukrainan valtaansa, kuten oli alistamassa Suomeakin ennen Ukrainaan hyökkäystään!! Onneksi Suomi ehti liittyä NATOON ennen kuin Putin ehti toteuttaa suunnitelmiaan!

    Tuollainen naapuri on vihonviimeinen naapuri pienille valtioille!

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Joo, se oli karmea näky kun Ukrainan tankkikolonnat vyöryivät rajan ylitse Venäjälle ja lisäksi Ukrainan ohjukset iskivät lukuisiin venäläisiin kohteisiin 2014. Kaiken lisäksi Ukraina vielä hävyttömästi valtasi Kriminkin.

    Ja tuhosi Kremlin!

    Äänestä

Aina kun ryzzänkätyri itkee valheitaan tiedetään että on tehty jotain oikein.

Äänestä

Vieläkö jaksat horista vanja?

Äänestä

Minä syytän, kaikesta.

Äänestä

Länsimailla on yhteinen diili syyttää Putinia. Trump ja monet muut ovat sitä mieltä että Zelenski/Biden ovat syyllisiä, joka onkin oikea arvio.

Äänestä
  • jep jep, kaikkea se nato meille teettääkin, kele.

    Äänestä

  • Yhdusvaltojen neocon-globalistit, Obama-Clinton-Biden mafiaperheet ja heidän taustapankkiirinsa ja työrukkasensa ja käsikassaransa.
    Se on likainen tarina jos se joskus saadaan julkiseksi.
    Kuitenkin jaettavaksi uskottiin tulevan niin iso potti että siitä piti riittää koko länsikoalitiolle.
    Myös niille länsifirmoille jotka vetäytyivät Venäjältä piti korvata ja korkojen kanssa.
    No, mynkään meni ja ne osallistuneet saavat nuolla haavansa jotka eivät päässeet osalliseksi tukirahavirrasta. Biljoona, kymmenen, viisikymmentä, sata biljoonaa.
    Ja aina osuudet ja provisiot virtasivat automaattisesti tietyille tahoille, niin lähyöpäässä kuin vastaanottavassa päässä. Ja matkallakin karisi hiukan.
    Maailmanhistorian suurin rahanpesukone jossa pyörivä raha pestiin satojentuhansien sotilaiden verellä.
    Ja vielä Suomikin työntää lisää rahaa koneenseen, kaksisataa miljoonaa pikapesuun.

    Äänestä

  • Kummallista että jlku noin viisas kuin sinä viihtyy palstalla anonyymien keskustelijoiden kanssa. Vielä kiihtyykin...
    Rahanpesukone ja mafiat kuulostaa järkeenkäyvältä. Kunpa eläisi niin kauvan että tulisi tietoa. Vaan lienee Trump saanut työrauhan senioreilta kun on luvannut olla vilauttelematta.

    Äänestä

pjutinin tiltujen kannattais vaihtaa alkkarit mutta tarkkana pitää olla ettei mitä tahansa jalkaansa vedä. Suunnitteilla 30pv aselepo. Jos sen joku rikkoo niin ei ainakaan venäjä. Sehän on kautta historian ollu tunnettu rehellisistä lupauksistaan.

Äänestä

NATO PAHA SYÖPÄ mikä on masinoinnut sotija ja konflikteja monessa maassa. Nigerissä kansa mellakoi kaduilla ja saivat NATO JOUKOT pois maasta

Äänestä
  • ryssähän siellä wagnereineen riehuu nytkin eikä nato koskaan ollutkaan.

    Äänestä

2014 Venäläis vähemmistöä poltettiin elävältä. Sellaisia Ukrot on

Äänestä

TOTTA ZELE BIDEN SYYLLINEN SOTAAN JA KAASUPUTKEN RÄJÄYTYKSEN

Äänestä

Joku typerys uskoo tietolähteisiin ihan Suomen kielellä eikä osaa ottaa asioista selvää. Hyvin on aivopesty

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

vaikka aloittivat sodan venäjää vastaan 2014. EU lupasi maita ja mantuja ja apua ja kaikki perustui valheisiin ukroille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu