Euroopassa raportoitiin vuonna 2024 yli 127 000 tuhkarokkotapausta. Yli puolessa tapauksista sairastuneet tarvitsivat sairaalahoitoa. 38 kuoli. Rokottamattomuus tappaa.
Tuhkarokko tulee oletko valmis
9
284
Vastaukset
- Anonyymi
Minut on lapsuudessa rokotettu tuhkarokkoa vastaan.
Suomessa on onneksi ainakin vanhemmasta väestöstä suurin osa saanut rokotteen aikanaan.
Toisaalta mietin, jos joku tauti on tullakseen ja tarttuakseen, niin sille ei sitten vaan voi mitään, jos sen saa.
Eipä ole tapana valmistautua sairauksia varten, tavoitteena on kuitenkin, että saisi elää terveenä. - Anonyymi
Tosin suurin osa tuhkarokon saaneista on. Rokotettuja
- Anonyymi
keskustelua aiheesta
https://rumble.com/v6qabr8-the-truth-about-the-texas-measles-outbreak-death.html - Anonyymi
Minulla oli lapsena. Kuumetta ja näppylöitä. Kuin flunssa vain olisi ollut. Ei sen kummenpaa. Eikös siitä tule immuuniksi loppuiäksi?
- Anonyymi
Olen itsekin muistaakseni joskus kuullut, että tuhkarokolle tulisi immuuniksi sairastamisen jälkeen. En ole varma asiasta.
- Anonyymi
Sama täällä ei se kovin kummmoinen tauti ole, yhtään koulukaveriakaan ei kuollut.
70 luvulla sitä ei juurikaan kovin ihmeellisenä tautina pidetty.
Nykyään paniikinlietsojien mielestä se on ruttoon verrattavisssa.
Onko monikaan mietinyt että sen sairastaneella voi olla parempi immuniteetti muille viruksille.
Koronaa minulla ei ollut,eikä flunssaa yli 10 vuoteen. En suojautunut millään tavalla ,kaupassa rokoteuskovaiset katsoi hieman kieroon kun en käyttänyt maskia.
- Anonyymi
Vielä 60 luvulla yksinkertaisesti sairastettiin vesirokko ja tuhkarokko pois.
Tosin silloin hydienia ja olot olivat sellaiset että taudit levisivät hyvin eli kyseiset taudit sairastettiin nuorena jolloin se oli lievempi.
Nykyaikana muutenkin ihmisten vastustuskyky on helkkarin paljon huonompi kun ei altistuta taudinaiheuttajiin jolloin se vastustuskyky jää syntymättä.
Tällaiseen maaperään kun iskee nuo taudit niin ne ovat sitten monta astetta vaarallisempia.
Rokotuksilla voidaan korjata tilanne mutta jälleen kerran ihmiset luulee ettei vastustuskykyä tarvita missän ja vahiko on syntynyt ja lapsia ja myös aikuisia kuolee ja vammautuu. - Anonyymi
Montako kuolee päivässä syöpään?
Löytyykö rokotetta?
Pitäisikö panikoida?- Anonyymi
Se syöpä tulee siitä rokotteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733944Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92101Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2301370- 1461332
- 1141179
- 1121168
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil711077Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik61025- 60994
- 35916