Se oli katolinen pappi Isä Georges Henri Joseph Éduard Lemaître .
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Georges_Lemaître
Niin että ihan kirkon mieskin jo kauan sitten ajatteli näin ja te vain uskotte höpö höpöön.
Tiedättekö alkuräjähdysteoria keksijän?
8
265
Vastaukset
- Anonyymi
Hauska juttu sinänsä, koska Lemaitren (en muista mistä saa hatun i:n päälle) aikaan osa tiedemiehistä vastusti teoriaa, koska kertapaukku viittasi heidän mielestään liikaa luomiseen. Näin ne osat kääntyvät.
- Anonyymi
Tuo on taas joku Jeesus-uskoisen valehtelijan keksimä tarina. Mistään et löydä tähän tukea.
Moni tieteentekijä (jopa ateisti Einstein) epäili alkuräjähdysteoriaa, koska intuitiivinen käsitys oli, että universumi on ikuinen ja enemmän tai vähemmän staattinen. Tässä voi nähdä kaikuja luomiskertomuksen ajatuksesta, että kaikki oli kerralla valmista ja pysyvää. - Anonyymi
> en muista mistä saa hatun i:n päälle
Ensin Shift+^ ja sitten i --> î
Windowsin suomalainen vakionäppäimistö on aika suppea. Jopa °-merkki puuttuu. Jos tarvitset vähänkin erikoisempia merkkejä, kannattaa ladata suomalaisen standardin mukainen näppäimistö:
https://fi.wikipedia.org/wiki/SFS_5966 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on taas joku Jeesus-uskoisen valehtelijan keksimä tarina. Mistään et löydä tähän tukea.
Moni tieteentekijä (jopa ateisti Einstein) epäili alkuräjähdysteoriaa, koska intuitiivinen käsitys oli, että universumi on ikuinen ja enemmän tai vähemmän staattinen. Tässä voi nähdä kaikuja luomiskertomuksen ajatuksesta, että kaikki oli kerralla valmista ja pysyvää.Väärin, tämä on luettu täysin ei-kristillisestä kosmologian historiaa käsittelevästä teoksesta kymmenkunta vuotta sitten. Vielä kun muistaisi sen nimen, mutta uudempaa verkkomateriaalia nyt tähän:
https://www.space.com/40586-anti-religious-bias-the-big-bang.html
https://www.astronomy.com/science/the-steady-state-when-astronomers-tried-to-overthrow-the-big-bang/
(PDF, Aix-Marseillen yliopisto)
https://arxiv.org/pdf/1503.08304
--Other scientists very poorly received this idea. The fact that Lemaître was a mathematician, allied to his religious convictions (he had been ordained as a priest in 1923), no doubt added to their natural resistance towards the instigation of a new world view. According to Eddington, « the notion of a beginning of the world is repugnant to me », while Einstein considered the primeval atom hypothesis « inspired by the Christian dogma of creation, and totally unjustified from the physical point of view --
Sitä paitsi, eivätkös ne Jeesus-uskoiset vastusta alkuräjähdysteoriaa muutenkin? Sen takia sanoin että "näin ne osat kääntyvät".
- Anonyymi
Muistaakseni Trump on maininnut keksineensä sen jossakin haastattelussa.
- Anonyymi
Onhan rehelliset papit (sellaisiakin on) kunnostautuneet tieteessä sen jälkeenkin.
Ortodoksinen pappi ja evoluutiobiologi Theodosius Dobzhansky kirjoitti 1973 kuuluisan esseen "Nothing in Biology Makes Sense Except in the Light of Evolution".
Tuo teksti kertoo oleellisen siitä, miksi luomistaru on puppua: KAIKKI mitä biosfääristä ja biologiasta tiedämme selittyy ja sopii yhteen evoluutioteorian kansssa. MIKÄÄN ei tue luomistarun sananmukaista tulkintaa. - Anonyymi
Harhaoppi! Väärä uskomus. Ei tiedettä. Pappi tiedemiehenä? Höh!
- Anonyymi
Sekä Georges Henri Joseph Éduard Lemaître että ketjussa mainittu Theodosius Dobzhansky osoittavat, että usko yksin ei tee ihmisestä kreationistia, vaan uskon lisäksi tarvitaan epärehellisyyttä.
Rehellinen uskova voi tunnustaa, että maailma on sellainen kuin se on, mutta kreationistilla on tarve ja halu valehdella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303908
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631334Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951276Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671146Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5991- 47921
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356878Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26861En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39861