Evoluutio kumottu jälleen kerran

Anonyymi-ap

Jos evoluutio olisi totta, niin ei olisi kuolemaa vaan eläimet eläisivät lähes ikuisesti, sillä se on kelpoisuuden kannalta parasta ja kun aikaa on tarpeeksi, niin lähestytään ikuista elämää. Elinaika olisi jopa miljoonia vuosia tässä vaiheessa evoluutiota.

19

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myöskään ei olisi sairauksia, koska ne eivät paranna kelpoisuutta. Jep.

      • Anonyymi

        Sairaudet ovat seuraus patogeenien kelpoisuudesta.


    • Anonyymi

      Tarkoitatko, että esimerkiksi eläin- tai kasvilajit jotka pistävät "all-in" seuraavan sukupolven tuottamiseen, niin että kuolevat lisäännyttyään (useat hyönteiset, Tyynenmeren lohet, 1-vuotiset kasvit jne) ovat vain ihan saatanan tyhmästi suunniteltu?

      Kumosit siis väitteen älykkäästä suunnittelusta.

    • Anonyymi

      Eihän evoluutiota ole kumottu ensimmäistäkään kertaa. Ja joku höpisee, että taas kumottu!

      • Anonyymi

        Ei sitä tarvitse kumota, kun ei se ole koskaan ollut uskottava, paitsi kreatonistien mielestä.


    • Anonyymi

      Hupijuttujahan nämä tällaiset aloitukset ovat, mutta ihan hauskoja yrityksiä simuloida kretujen mahdollisia argumentteja.

      • kollimaattori

        Kreationistien tapaisia hihhuleita ei oikein voi enää pilkata, koska tekevät sen itse paremmin.

        Kreationisti on vakaasti parodiahorisontin tuolla puolen, eikä häntä enää voi huumorilla tavoittaa:

        https://hikipedia.info/wiki/Parodiahorisontti


      • Anonyymi
        kollimaattori kirjoitti:

        Kreationistien tapaisia hihhuleita ei oikein voi enää pilkata, koska tekevät sen itse paremmin.

        Kreationisti on vakaasti parodiahorisontin tuolla puolen, eikä häntä enää voi huumorilla tavoittaa:

        https://hikipedia.info/wiki/Parodiahorisontti

        Hah, kolli itse on oikea idioottien idiootti. Ei tarvitse kuin lukea kontenttia mitä suoltaa sinne sun tänne


    • Anonyymi

      "Jos evoluutio olisi totta, niin ei olisi kuolemaa vaan eläimet eläisivät lähes ikuisesti,"

      Eli kun sinun mukaasi kuolema on kuitenkin olemassa, niin evoluutio on siis totta.

    • Anonyymi

      Ok, nyt kun olette kumonneet evoluution ties monen kerran, niin meinasitteko alkaa tuomaan niitä todisteita jostakin niistä monesta luomistarinasta? Sehän tämän palstan aihe on, eikä evoluutio.

    • Anonyymi

      >> Jos evoluutio olisi totta, niin ei olisi kuolemaa

      Höpöhöpö. Asiahan on juuri päinvastoin. Jos ei olisi kuolemaa, ei myöskään lisäännyttäisi ja kaikki vain pysyisi ennallaan.

    • Anonyymi

      Jos ensimmäinen elävä organismi olisi aina kuollut, niin miten kehitystä olisi koskaan voinut tapahtua?

      • Anonyymi

        Elämän ydin on kopioituminen.
        En tiedä onko uskovien tyhmyys ja tietämättömyys enemmän naurettavaa kuin surullista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elämän ydin on kopioituminen.
        En tiedä onko uskovien tyhmyys ja tietämättömyys enemmän naurettavaa kuin surullista.

        Melko epätodennäköistä, että kopioituminen olisi kehittynyt ensimmäisellä yrityksellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Melko epätodennäköistä, että kopioituminen olisi kehittynyt ensimmäisellä yrityksellä.

        Kun syntyi RNA-juoste joka pystyi kopioimaan itsensä, syntyi elämä.
        Se monesko "yritys" se oli on toissijaista.


    • Anonyymi

      Jos luomistaru pitäisi paikkansa kaikilta miehiltä puuttuisi kylkiluu. Niin ei ole, joten kreationismi on kumottu.

      • Anonyymi

        Kreatonistit vaan jaksaa pelailla evoluutioteoriallaan.


    • Anonyymi

      Kun palstan aihe on kreationismi ja älykäs suunnittelu niin voisimme katsoa tätä aihetta sen mukaisesti.

      Otan esimerkiksi Raamatun luomisen.
      Siinä tämä Jumala väitetysti loi täydellisen paikan, missä ei kai olisi kuolemaa. (Tämä voisi olla itsessään oma aihe, mutta mennään nyt tällä).
      Mikä virka lisääntymisellä olisi tuossa? Sellainen vaatisi loputtoman tilan johon jälkikasvu mahtuisi.
      Tarvitseeko kuolemattoman syödä? Mitenköhän sellainen käytännössä toimisi? (Pysytään nyt tässä fyysisessä maailmassa). Kiertokulku kun sattuu nyt olemaan ainoa tapa elää mitä me tunnemme.
      Eikö älykkään suunnitelman täydellisyys olisi muuttumattomuus?

      Kristityt kyllä kovasti haluavat tuohon ikuiseen kuolemattomaan henkimaailmaan, mutta mitä se on? Onko se joku loputtoman kokoinen, muuttumaton paikka ilman syömistä ja lisääntymistä? Kuulemma siellä on ole pahaa, eli silläkin osalla on jokin erikoinen mekanismi, joka määrittää pahan ja karsii sen pois?

    • Anonyymi

      Elämän lähtökohta on kyky monistaa perimäänsä. Elämä syntyi, kun syntyi ensimmäinen rna-juoste, joka pystyi ympäristössään tekemään kopioita itsestään. Elämä on ytimeltään kyky tuottaa uutta elämää. Lisääntyminen on myös evoluution ydin. Geneettistä sopeutumista (eli evoluutiota) voi tapahtua vain uusien sukupolvien myötä.

      Perimänsä kopiointi on lisääntymistä ja lisääntymisen toinen puoli on kuolema. Maapallo on rajallinen ympäristö ja siksi lisääntyminen olisi ennen pitää mahdotonta ellei olisi myös kuolemaa. Jos kreationistit pystyisivät ajattelemaan loogisesti, he ymmärtäisivät, että kun Genesiksessä Jumala sanoi: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää", niin tuo lause sisälsi myös kuolman väistämättömyyden.

      Evoluutiossa lisääntyminen ja kuolema on aivan keskeistä, koska geneettinen sopeutuminen edellyttää jatkuvaa geenien ja mutaatioiden uudelleenkombinointia. Siksi monet lajit ovat päätyneet lisääntymismalliin, jossa (nimen omaan suvulliseen) lisääntymiseen uhrataan kaikki ja emoyksilöt kuolevat lisäännyttyään. Tätäkään kaiken satsaamista suvulliseen lisääntymiseen kreationismi ei pysty selittämään.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2972
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      101
      2244
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2084
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      338
      1874
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe