Nato hyökkää parasta aikaa itsenäiseen valtioon Jemeniin ilman sodanjulistusta tai YK:n lupaa.
Nato hyökkää Jemeniin
Anonyymi-ap
15231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei kai nyt sentään NATO. Taitaa USA olla ainoa maa ja pommittaa vain terroristeja. Ei hekään ole valtaamassa maata tai tappamassa siviilejä.
Ei Nato erittele onko yksi tai useampi Natomaa kyseessä. Enää ei edes Suomen hävittäjistä puhuta suomalaisina vaan Naton hävittäjinä.
NATO erittelee, ryssä määrittelee oman tilanteen parhaaksi valheensa. Kuvitteliko joku että USA kertoi ensin kaikille NATO maille ja sai yksimielisen hyväksynnän iskuille?
Isku on laiton, sääntöpohjaisessa maailmanjärjestyksessä näin ei voi tehdä.
Kyse on asetesteistä, nyt kun sitä ei voi tehdä Gazassa, tehdään se Jemenissä. HUOM! Huthit eivät ole iskeneet laivoihin Gazan tulitauon aikana, nyt varmaan iskevät taas.
https://yle.fi/a/74-20149793
Eikö? Oliko hyökkäys 24.2.2022 Ukrainaan sitten LAILLINEN JA sääntöpohjaisessa maailmanjärjestyksessä näin voi tehdä?
whataboutwhatabout..... oliko ukrainan armeijan hyökkäys itäukrainaan tappaakseen separatistit ja siviileihin kohdistunut tykistötuli sääntöpohjaisen maailmanjärjestyksen mukainen, antaako se oikeuden tappaa viattomia ihmisiä?
Sääntöpohjaisuus ukrainassa meni maidanilla laittoman vallankaappauksen myötä mitä EU vielä typeryyksissään tuki.
Se on USA joka hyökkää, ei Nato, tyhmyri!
Kovin huonosti heillä pommit osuu!. Kuolleet ja haavoittuneet pelkästään siviilejä, joukossa lapsia!
USA on roistovaltio siinä missä Venäjäkli, mutta Suomen oikeisto vaan lipoo USA:a.
Yhdysvallat iski pian sen jälkeen, kun huthit olivat ilmoittaneet iskevänsä kaikkia Israelin aluksia vastaan Punaisellamerellä, Arabianmerellä ja Adeninlahdella.
Kannattaisi pittää se leipäläpi kiinni ku Jahvekaan ei oo aina herreillä.
"– Huthit olivat uhkailleet, että mikäli Gazan tulitaukoneuvottelut eivät etene, he aloittavat uudelleen iskut Punaisenmeren laivoja ja mahdollisesti Israelia kohtaan, Dahlgren sanoo.
– Nyt Trump yrittää pelotella huthit lopettamaan nämä iskut, Dahlgren jatkaa."
Siis yritetään huthit lopettamaan iskut, joita se ei ole vielä aloittanut!!! että näin, pidä oma turpasi pienemällä. Laita linkki mihin laivaan Huthit ovat Gazan tulitauon aikana iskeneet!
Mitäs Jemenin porukka terrorisoi. Ei savua ilman tulta. Ei kai ne huvikseen hyökkäile. Ukraina kun ammuskeli venäläisiä niin iso veli tuli hätiin. Syy ja seuraus.
USA on jakanut muutaman hillitsevän ohjuksen Jemenin terroristeille! Ja uusii tarvittaessa tempun vastakin!
Katsoppas kuinka moneen maahan NATO on hyökännyt.. Nato= North Atlantic Terrorist Organisation
UNKARIKIN ON KÄÄNTYMÄSSÄ KUNNOLLA NYT EUROOPAN LINJOILLE