Koulut jäivät aikanaan, kun käskettiin niin tekemään. Kuitenkaan en sen kummemmin ollut mukana, enkä tehnyt kenttääkään juuri ollenkaan.
Koulujen käymisestä
Anonyymi-ap
13397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihmisten henkilökohtaisiin valintoihin ei saa puuttua ohjailemalla niitä.
Uskontojen, varsinkin voimakkaan kontrollin yhteisöjen perusajatus on puuttua ihmisten henkilökohtaisiin valintoihin. Säännöt luovat yhtenäisyyttä ja kuria. Tämä antaa yhteisölle vaikutusvaltaa ja jäsenelle tunteen siitä, että on osa jotain yhtenäistä, erityistä porukkaa. Mikä pointti olisi esimerkiksi olla Jehovan todistaja, jos siellä jokainen eläisi miten haluaa eikä heitä voisi erottaa mitenkään ns. valtaväestöstä?
Vartiotorniseuran uskontotuotanto on koulunkäymättömien vanhojen gubbeparkojen työtä. Vartiotornihan neuvoo vanhempia painostamaan lapsensa pois opintien ajatuksista, ja nykyjohto on tuosta kuolunkäymättömyydestä alkaen tehnyt täyden lahkokarriäärin huipulle saakka.
Opit eivät siedäkään tarkastelijalta koulunkäyntiä.
Otetaan esimerkki.
”Yhdistyneet kansakunnat on todellisuudessa Jehova Jumalaa ja hänen maan päällä olevia vihkiytyneitä todistajiaan vastaan tähdätty maailmallinen liitto. Todellisuudessa se on salaliitto, jossa maailmalliset kansat panevat viisaat päänsä yhteen ja punovat juonia siitä, mitä ne voisivat tehdä Jehova Jumalan maan päällä olevaa näkyvää järjestöä vastaan. (Vartiotorni 1. syyskuuta 1987)
Mutta YK on oikeasti yhteistyöjärjestö, joka toimii jäsentensä aloitteista, muiden hyväksyttyä aloitteet äänestyksessä. YK:n perustamiskirjassa ei mainita jehovantodistajia, eikä myöskään missään aloitteessakaan.
Ja kuitenkin vartiotorniseura hankki sen YK:n kirjastokortin. Ja kun asia otettiin mediassa esille, palautti sen vaivihkaa takaisin.
Muuten ainoa selitys, jota arveltu syyksi hankkia kirjastokortti oli, että se hankittiin julkisen luotettavuuden leiman saamiseksi toiminnalle, kun Itäeurooppa avautui, myös vartiotornikaupittelulle. Ajankohta ainakin oli sopiva.
Minä lopetin tienraivauksen ja lähdin koulunpenkille hankkiakseni itselleni ammatin.
Niin katosivat tienraivaustoverini kuin pieru saharaan. Osa ei edes tervehtinyt.
Olin huonoa seuraa. Myöhemmin hankin uuden ammatin ja nyt nautin auvoisista eläkepäivistä, eikä tarvitse elellä kansaneläkkeellä.
Tarkoitus on käydä kentällä. Siksi koulut täytyy jättää.
Lipuksi voi kysyä, tuleeko Harmagedon. Ei tule. Sitä ei tule koskaan.
Lopuksi*
Menisit kouluun niin tietäisit tuleeko ja saattaisit oppia kirjoittamaan, vollotuksesi sijaan.
" tuleeko Harmagedon. Ei tule. Sitä ei tule koskaan. "
Harmagedon on Raamatussa
ilm. 16:16 Ja ne kokosivat heidät siihen paikkaan, jonka nimi hebreaksi on Harmagedon.
(maanpiirin kuninkaat siis)
Mutta sitä ennen tapahtuu ...
ilm. 16:3 Ja toinen enkeli vuodatti maljansa mereen, ja se tuli vereksi, ikäänkuin kuolleen vereksi, ja jokainen elävä olento kuoli, mitä meressä oli.
siis, ennenkuin meri on muuttunut vereksi, ei kuninkaitakaan koota Harmagedoniin.
Ajatella, Ruotsinkin Kalle Kustaa XVI siellä Israelin Harmagedonissa, jos, jos ...
Menkää opiskelemaan kun olette vielä nuoria. Eikös nytkin ole korkeakoulujen haku auki?
Tunnettu tosiasia on, että vain kouluttamaton ja /tai vajakki on hämättävissä jt huuhaahan. Siksi kouluttautuminen on myrkkyä jt lahkolle.
"siis, ennenkuin meri on muuttunut vereksi,
ei kuninkaitakaan koota Harmagedoniin. "
Olen pettynyt, että meidän jt:ien lempilasta, Harmagedonia, ei uskota
Ainakin jt:lle annettu on ajoitukseltaan väärä. Ensin meri muuttuu vereksi, sitten voi odotella että mm. Ruotsin Carl Gustaf XVI kootaan muiden kunkkujen mukana Harmagedoniin (se on Israelissa) ...