Oikeus omaan kuolemaan on kuin rikos, mutta sotaan määrätään kuolemaan

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011064037.html
"Juoma toi hitaan kuoleman – ALS-tautia sairastava mies päätti elämänsä
Parantumattomasti sairas ruotsalaismies tarttui päättäväisesti lasiin kuolemanjuomaa. Kolme tuntia myöhemmin vahva sydän pysähtyi.
Äärimmäinen huonoa onnea vai vain julma kohtalo? Kun saa kuulla jonkun sairastavan ALS-tautia, tietää, että edessä on ennen pitkää vääjäämätön kuolema.
Tauti oli edennyt harppauksin, ja alkoi tulla kiire.
– Hän pystyi enää hädin tuskin nostamaan haarukkaa ja nielemään.
– Minä Stefan Nilsson päätän täten lopettaa elämäni, ketään muuta ei saa syyttää kuolemastani... olen taistellut taistelemistani ja elätellyt toivetta, mutta taudin ote on nyt niin helvetillinen, etten enää hallitse sitä... Suru sydämessäni teen tämän päätöksen ja päätän elämäni.
Miehensä kuoleman jälkeen Lotta Nilsson soitti tuttuun kotisairaalaan, mutta sitten seurasi häntä järkyttänyt tapahtumasarja.

– Ensin tuli ambulanssi sireenit ulvoen. Terassimme oli yhtäkkiä täynnä poliiseja, jotka huusivat ”tämä on rikospaikka, kaikkia kuullaan”.
Lotta Nilssonin mielestä outoa ja ylimitoitettua, kenttäjohtaja Mattias Fallgrenin mukaan normaalia – oliko kyse taposta tai kuolemantuottamuksesta?
Halu päättää elämä ei jäänytkään yksityiseksi.
Suomessa aktiivinen eutanasia on kiellettyä ja rangaistavaa. Eduskunnan merkittävä enemmistö kannattaa eutanasian sallimista, mutta hallituspuolueista kristillisdemokraatit vastustaa kiivaasti eutanasiaa."

Eikö tässä ole jokin pahasti vialla, kun parantumattomasti sairas, jolla ei ole mitään toivoa parantumisesta ei saa eutanasiaa, mutta terveet, nuoret ja elämän tahtoiset määrätään sotaan, jossa on varma kuolema.
Hirveä rikos, että kuolee eutansasiaan, mutta rikosta ei ole, jos lähetetään sotaan kuolemaan.
Heti olisi hirveä rikos jos sodan sijaan menisi hakemaan eutanaisian, kummassakin on sama lopputulos: kuolema.
Ilmeisesti kun määrätään kuolemaan sodassa, niin ei ole mitään rikollista, mutta jos itse haluaa päivistään päättä vakavasti sairaana, niin on kauhea rikos!!!

1

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kieltäytyy sodasta eli kuolemasta, niin olet rikollinen.
      Joten siitä voidaan päätellä, että sota on laillistettua kuoleman kylvöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8283
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      167
      2637
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      958
    4. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      880
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      822
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe