Zeleskyi yllätyskerjuumatka Suomeen.

Zelenskyi tuli yllättäin Suomeen. Missä vain Zelenskyi on vieraillut, on hän poistunut taskut täynnä rahaa. Tämä on mitä todennäköisin skenaario taas nytkin. Suomi ja Suomen hölmö suomenruotsalainen hevosnaama menee lupamaan varmaan kaiken mitä Zelenskyi kehtaa pyytää ja vähän yli.
22362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Venäjä väittää olevansa sodassa USAta ja NATOa vastaan.

Tämä argumentti on osoittautunut vääräksi, kyllä se on Ukraina, mitä vastaan sota on, ja Ukrainan tukena on vain Suomi, Britannia, Ranska, Baltia, Puola, Pohjoismaat jne. Ei koko NATO, ei koko EU, ei USA.

Zelensky hakee tukea kaikkialta mistä saa, ja Suomen tuki on vankkumaton. Sotilaita Ukraina ei ole vielä pyytänyt. Turvatakuita nyt pyytää, ja siinä yhteydessä sotilaitakin.

Äänestä

Ukrainalla oli turvatakuut 2014 ja 2022, mutta Ukraina petettiin, ne eivät lauenneet. Nyt tulee sellaiset turvatakuut, että ne pitävät.

Äänestä
  • Suomelle tullut turparulle ukrainan täys järjötön tukeminen pelkkiä laskuja maksuja

    Äänestä

Olenko ainoa, jonka mielestä nuokin Stubin ja Zelenskyin hauskanpito rahat olisi voinut käyttää johonkin tärkeämpään?

Äänestä
  • No jos eurooppalaista demokratiaa ja vapaata maata uhataan tai jopa hyökätään by putin , voiko olla tärkempää syytä tukeen.

    1Äänestä

"Zeleskyi yllätyskerjuumatka Suomeen."

Zelenskyi ei tullut Suomeen yllätysvierailulle vaan tasavallan presidentti Alex Stubbin kutsumana.

Vierailusta tiesivät siis hyvissä ajoin kaikki ne, jotka kyseistä tietoa tarvitsivat.

Äänestä

Miksi Suomi lähti täysillä mukaan tähän pelleilyyn? Miksi rauhaan ei haluttu pyrkiä Suomen ja muiden maiden toimesta?

Äänestä
  • Zelensky on tervetullut Suomeen. Koko kansa on hänen puolellaan ja yli puolet Suomen Venäläisistä.

    Äänestä

  • santtunen2 kirjoitti:

    Zelensky on tervetullut Suomeen. Koko kansa on hänen puolellaan ja yli puolet Suomen Venäläisistä.

    Ei muutamat rikkaat ole koko Suomi. Enkä ole yhtään Suomen Venäläistä tavannut joka olisi Zelenskyin puolella.

    Äänestä

  • Miksi putin hyökkäsi, kysäseppä siltä hyökkääjältä.

    1Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Miksi putin hyökkäsi, kysäseppä siltä hyökkääjältä.

    Tutkippa itse mitä Itä-Ukrainassa tapahtui helmikuun puolessa välissä 2022, vinkkinä että Hesarista et asiasta löydä juttua.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Tutkippa itse mitä Itä-Ukrainassa tapahtui helmikuun puolessa välissä 2022, vinkkinä että Hesarista et asiasta löydä juttua.

    Ei juuri mitään poikkeuksellista jo siihen mennessä seitsemän vuotta jatkuneen ajoittaisen laukaustenvaihdon ulkopuolella. Isoin juttu tapahtui Venäjällä, missä Putin alkoi päällystämään suunnitelmaa lopulliselle hyökkäykselle naapurivaltioon.

    1Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ei muutamat rikkaat ole koko Suomi. Enkä ole yhtään Suomen Venäläistä tavannut joka olisi Zelenskyin puolella.

    Venäläiset eivät puhu vapaasti, mutta haluavat kukistaa Putinin, ja tekevät sen. Odottavat vai oikeaa hetkeä takin kääntämiseen. Ja kyllä, moni on aivopesty, mutta Suomessa he tietävät totuuden

    Äänestä

Ja Suomi maksaa.

Äänestä

Stubbi varmaan lupasi että Suomi maksaa yksinään tämän vuoden aikana ne 40 miljardia, joista muu EU juuri ilmoitti ettei napostelekaan maksella mitään Ukrainan kerjuurahoja.

Mutta Suomi.... 🙄

Äänestä

Jopas oli ylenpalttista teatteria, joulupukki jäi vielä tilaamatta yksityisvisiitille. Z saisi varmaan kuun taivaalta täällä jos hoksaisi pyytää.
Jos mennään näin henk.koht tasolle, ei kuulu valtion
maksettavaksi enää.

Äänestä
  • Alexander innoissaan, kun tuli vieraita.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Alexander innoissaan, kun tuli vieraita.

    Pääsee stuppi taas jakamaan rahaa.. Jippicaijee!
    Ja lisää otetaan velkaa jotta saadaan zelenskyn ja sen kavereiden taskut taas täyteen.
    Kyllä meillä on millä mällätä 🎉🎉🎉🤸🤸🤸

    Äänestä

Miksi Leningradin Tiltu asuu viemärissä?
"Sieltä ei voi ketään heittää parvekkeelta/ikunasta alas".

Äänestä
  • Kuka enää nykypäivänä puhuu Tiltusta, joku tosi vanha?

    Äänestä

  • Todella hallito Putin ja lähipiiri pienen pieni ,joka pyöritää tätä diktatuuria kuten,Stalin,Hitlerl aikoinaan ihmetytää nykypäivänä onko ymmärrän Pohjois-Korean tilanteen ,että siellä ollaan täysin uutispimeossa mutta miksi Venäjällä ei puututa hallinnon toimiin ,no jos näin kävisi tulisi sisällisota ,ja se voisi levitä minne vain ei hyvä mikään.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Todella hallito Putin ja lähipiiri pienen pieni ,joka pyöritää tätä diktatuuria kuten,Stalin,Hitlerl aikoinaan ihmetytää nykypäivänä onko ymmärrän Pohjois-Korean tilanteen ,että siellä ollaan täysin uutispimeossa mutta miksi Venäjällä ei puututa hallinnon toimiin ,no jos näin kävisi tulisi sisällisota ,ja se voisi levitä minne vain ei hyvä mikään.

    Putin on itse täysi fasisti, vienyt sananvapauden kansaltaan ja on yksinvallassa. Silti kehtaa syyttää Ukrainaa natsimaaksi. Se on täyttä puppua, Ukraina on demokratia ja voittaa tämän sodan. Putin kuolee ja Venäjä romahtaa.

    Zelensky on jo sanonut, että Putin kuolee. Sen tajuaa jokainen, joka on asiaa seurannut, mitä se tarkoittaa.

    Mitä se tarkoittaa palstan putinisgeklle?

    Häpeää! Suuri häpeä!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Zelenskyi tuli yllättäin Suomeen. Missä vain Zelenskyi on vieraillut, on hän poistunut taskut täynnä rahaa. Tämä on mitä todennäköisin skenaario taas nytkin. Suomi ja Suomen hölmö suomenruotsalainen hevosnaama menee lupamaan varmaan kaiken mitä Zelenskyi kehtaa pyytää ja vähän yli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu