Seleityksiä ja ehtoja on niin paljon että Trumppikon tajusin että tuota pohjalta on rauhan neuvotteluja turha jatkaa.Siispä Ukrainan aseapua pitää kasvattaa huomattavasti.
Putin ei suostu tulitaukoon
Anonyymi-ap
20265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Siispä Trumpin logiikaalla sen haluama diiiili syntyy painostamalla Ukraina antautunmaan ehdoitta.
Ukraina on suostunut tulitaukoon, Putin ei.
Siispä saa jatkossa mitä tilaa...
Diktaattorin puolia pitävä trumpin voi tehdä näinkin että painostaa Ukrainaa se on demokratioiden tappio
Trumpilla ja Yhdysvalloilla on hetken päästä omat sodat sodittavana Aasiassa ja Lähi-Idässä
Venäjä ei suostu tulitaukoon ennen kuin Kiovan joukot palkkasotureineen on heitetty ulos Kurskista.
Kurskin alueella ei ole enään taistelu kykyisiä ukrainan joukkoja.
Taistelut ovat siirtyneet Symun alueelle.
Haluaako Ukraina todella rauhaa. Vai aloittaako Zelenskyi taas pelleilynsä.
US.20.3-25.
Ukraina latoi pöytään punaiset viivansa – 3 asiaa, joista Venäjän kanssa ei puhuta.Presidentti Zelenskyi ja presidentinhallinnon johtaja Andri Jermak listasivat Ukrainan ”punaiset viivat”, joista ei voida joustaa tulitauossa tai rauhanneuvotteluissa.
Neuvotteluita Ukrainan rauhanprosessista käydään tällä hetkellä Yhdysvaltain ja Venäjän päättäjien kesken, mutta Ukrainan johtajat ovat tiistaina ja keskiviikkona tuoneet esiin omat reunaehtonsa, joista neuvotteluissa ei heidän mukaansa voida joustaa.”Punaisia viivoja” ovat vetäneet sekä Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi Suomen-vierailullaan että hänen kansliansa johtaja, Andri Jermak. Zelenskyi sanoi Suomessa pidetyssä tiedotustilaisuudessa, että selvä punainen viiva on miehitettyjen ukrainalaisalueiden tunnustaminen Venäjän alueiksi.
”Emme hyväksy sitä”, Zelenskyi sanoi.
Hän korosti keskeisenä myös Ukrainan suvereniteetin ja itsemääräämisoikeuden säilymistä niin, että Venäjä ei voi yrittää sanella esimerkiksi sitä, ”millainen armeijamme pitäisi olla”.
Kiovan juutalaisrotta kävi taas kerjuumatkalla Suomessa. Montako miljardia taas tärvättiin ihan turhaan sotaan, joka on jo alusta alkaen ollut virhe Ukrainan taholta?
Niillä 3,2 lla miljardilla olisi Suomessa paikattu monta juttua, mutta nyt ne on käytetty ukrainalaisten tapattamiseksi, ja juutalaisrotan ja vaimonsa humppajuttuihin.
Kuinka helvetin tyhmiä me voimme olla? Muistaen tuoreen amerikkalaisen sanonnan "lähti kuin juutalainen Valkoisesta Talosta", täällä saa Jeesuksen vastaanoton, ja rahaa jaetaan ja hymyillään ja taputellaan... YÄK YÄK!!!
Eipä Z lla ole mitään neuvottelukortteja. Tekee kuten käsketään.
Putin suostuu tulitaukoon, jossa rajoiotetaan iskut energiatuotantoon ja infraan.
On selvää ettei ilman tarkennuksia voi listaa laajentaa ja neuvottelut jatkuvat, tarkentuvat sunnuntaina.
Rauha päätetään ilman Ukrainan läsnäoloa, eikä myöskään EU:n sotahaukoilla ole paikalle asiaa.
Niin sitä pitää toimia.
Tämä on juuri tyhmää toimintaa, ettei kyetä puhumaan. Ei sellainen presidentti voi johtaa maata. Viha on pystyttävä riisumaan.
Siis iskut loppuvat energia sektoreille.
Tekee niin mieleniloiseksi kun Putin ei suostu mihinkään tulitaukoihin eikä rauhaan. Onhan joku tönö vielä Ukrainassa pystyssä ne on saatava raunioksi. Enempi vain iskuja Ukrainaan. Slava Venäjä ja heidän mahtava presidentti.
"Tekee niin mieleniloiseksi ,,,"
se kun venäläisiä putinin idiootteja on kaatunut /vammautunut liki miljoona eikä loppua näy 😁
Huomenna taas kuullaan, mihin Venäjän jalostamoon Ukraina on tällä kertaa iskenyt. Liekit kertovat.
- ei ne vaan opi
Kaikesta huolimatta neuvottelun tie on viisaampi. Haluaako Ukraina hävitystä vielä enemmän? Venäjä ei näytä siitä piittaavan. Neuvotteluissa molempien on joustettava. Aina on kuitenkin punnittava, mikä on kansan kannalta parempi vaihtoehto.
Kaikesta huolimatta venäjän kolmen päivän epäonnistunut valloitussota tulee jatkumaan piittaa venäjä tai ei
Ukraina taistelee itsenäisyydestään suvereenisuudestaan ja Ukrainan valtion kansainvälisesti tunnustetuista laillisista maa-alueistaan tukenaan koko Eurooppa.
Tiedot venäjältä niin taloudesta kuin yhteiskunnan muustakin tilanteesta kertoo karua kieltä ettei elämä sielläkään ole mitää ruusuilla tanssimista ja pahemmaksi menee vauhdilla Ukrainan tilanne taas on paljon parempi kuin on annettu ymmärtää ...joten tuski n venäläistä törkeää kaikkia kansainvälisiä lakeja rikkovaa terrorismia tullaan palkitsemaan lähiaikoina vaan päinvastoin ....
Ei Venäjän tilanteesta kannata huolestua; ne pärjäävät omillaan. Ukrainan tulevat rajat sen sijaan ovat veteen piirretty viiva. Mitä saadaan aikaiseksi neuvottelemalla Venäjän kanssa ? "Euroopan yleisurheilukilpailuissa uutta ! Tervetuloa neuvottelemaan jokaiselle lajille voittaja" ! Näinhän se Euroopassa menee, hah.
Putin aloitti sodan ja haluaa jatkaa sitä,,mitäs sitä selittelemään ja muita syyttelemään,
YLE-uutiset. 29.3-25.
Sopimusluonnos: Trump haluaa yhä Ukrainan maksavan USA:n aiemmin antaman sotilasavun takaisin
Kaikesta huolimatta putin on valmis ennen omaa kohta tapahtuvaa kuolemaansa valmis aiheuttaan vielä toisenkin miljoonan miestappiot venäjälle ....hällä väliä.