Zelenskyin kone on Airnav Radarin mukaan suuntaamassa kohti Ahvenanmaanta.
Zelenskyin kanslia tiedotti aiemmin, että Ahvenanmaa lahjoittaa 3 miljoonaa euroa presidentin puolison Olena Zelenskan säätiölle. Varat on tarkoitus käyttää koulujen ja päiväkotien väestönsuojien rakentamiseen.
Ahvenanmaalaisilta hieno ele jolla näyttävät seisovan Ukrainan rinnalla ja tukena
Zelenskyn kone lähti mutta tekee välilaskun vielä Suomen alueella
36
394
Vastaukset
- Anonyymi
Tämäpä yllätys.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011107236.html
Ahvenanmaa on kyllä sikäli oikein hyödyllinen tutustumiskohde, sillä sieltä voi saada esimerkkiä siitä, kuinka erilaiset itsehallintokäytännöt ovat mahdollisia. Suomen ja Ruotsin ei ole tarvinnut riidellä Ahvenanmaasta, maakunnan kieli on ruotsi, ja sillä on vahva identiteetti, oma lippu ja postimerkit. Samankaltaista itsehallintoa voisi ajatella myös Krimille - tai olisi pitänyt ajatella jo ennen sodan puhkeamista Ukrainan ja Venäjän välillä.
Olisiko Maarianhaminasta Ukrainan ja Venäjän rauhansopimuksen solmimispaikaksi?
Jos ukrainalaiset ja venäläiset kaiken kokemansa jälkeen kykenevät jälleen sopuun ja anteeksiantoon, miksei sitten muukin maailma?- Anonyymi
Ahvenanmaa kunnostautui nyt lähinnä väestönsuojien rahoittajana Ukrainaan. Ei varsinaisesti mitään ahvenanmaalaista erikoisosaamista, siis.
https://www.regeringen.ax/nyheter/aland-donerar-3-miljoner-euro-stod-utbildningsskydd-ukraina
Vaikka ajatus Ukrainan "ahvenanmaalaistumisesta" ei välttämättä olisi kovin paha ajatus:
https://www.youtube.com/watch?v=nAPyg1U0wPA
Taitaa vai olla myöhäistä, koska Ukraina ei ole Suomi eikä Venäjä tavoiltaan ollenkaan Ruotsin kaltainen. Suomi ei ole koskaan sotinut Ruotsin kanssa Ahvenanmaasta puhumattakaan että olisi sitä pommittanut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ahvenanmaa kunnostautui nyt lähinnä väestönsuojien rahoittajana Ukrainaan. Ei varsinaisesti mitään ahvenanmaalaista erikoisosaamista, siis.
https://www.regeringen.ax/nyheter/aland-donerar-3-miljoner-euro-stod-utbildningsskydd-ukraina
Vaikka ajatus Ukrainan "ahvenanmaalaistumisesta" ei välttämättä olisi kovin paha ajatus:
https://www.youtube.com/watch?v=nAPyg1U0wPA
Taitaa vai olla myöhäistä, koska Ukraina ei ole Suomi eikä Venäjä tavoiltaan ollenkaan Ruotsin kaltainen. Suomi ei ole koskaan sotinut Ruotsin kanssa Ahvenanmaasta puhumattakaan että olisi sitä pommittanut.Ahvenanmaa saa väestösuoja rahoituksensa Nato-suomen verovaroista.
Ålannista ei heru kruunuakaan. - Anonyymi
Tilannetta voisi verrata Krimiin, jos Suomessa olisi tapahtunut vallankaappaus ja ahvenanmaalaisilta olisi uhattu viedä ruotsin kieli ja tyrkyttää tilalle suomen kieltä.
Lisäksi heidän tunnustamansa uskonto olisi uhattu lakkauttaa.
Ahvenanmaalaiset olisivat tietenkin päättäneet liittyä entiseen emämaahansa Ruotsiin turvatakseen heille kuuluvat ihmisoikeudet. Samoin tekivät krimiläiset liittyessään entiseen emämaahansa Venäjään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tilannetta voisi verrata Krimiin, jos Suomessa olisi tapahtunut vallankaappaus ja ahvenanmaalaisilta olisi uhattu viedä ruotsin kieli ja tyrkyttää tilalle suomen kieltä.
Lisäksi heidän tunnustamansa uskonto olisi uhattu lakkauttaa.
Ahvenanmaalaiset olisivat tietenkin päättäneet liittyä entiseen emämaahansa Ruotsiin turvatakseen heille kuuluvat ihmisoikeudet. Samoin tekivät krimiläiset liittyessään entiseen emämaahansa Venäjään.Ruotsi ei missään vaiheessa ole lähettänyt vihreitä tunnuksettomia sotilaita Suomeen, pommittanut Suomen kaupunkeja ja kaapannut suomalaisia lapsia ruotsalaistaakseen heidät ja militarisoidakseen heitä Suomen vihollisiksi, sekä kaiken kukkuraksi uhannut vallata lisää Suomen maakuntia Ruotsiin liitettäviksi yhden kerrallaan.
Kaikkea tätä rikollinen ja fasistinen, isovenäläistä sovinismia ajava Venäjän hallinto on tehnyt ja tekee yhä suvereenille ja itsenäiselle sekä demokraattiselle Ukrainalle.
Siksi: SLAVA UKRAINI!
- Anonyymi
Suomen hieno Ahvenanmaan saaristoalue seisoo näemmä UKrainan takana lujasti ja se on kunnioitettava asia ...hienoja ihmisiä Ahvenanmaalla 👍
- Anonyymi
😁👍✌️
- Anonyymi
Tuota selitystä saat yrittää Venäjällä, jossa se varmaan pitää paikkaansa, mutta et Suomessa:
https://yle.fi/a/74-20125540
Ahvenanmaalaiset osaavat ihan itse toivottaa r-n konsulaatin huit helkkariin kauniista maakunnastaan.
- Anonyymi
Ahvenanmaan maakuntahallitus lahjoitti Zelenskan säätiölle huomattavan summan😁👍✌️
- Anonyymi
Hämmentää että Ahvenanmaata kohdellaan aina kuin valtiota tai kuningaskuntaa. Ja muissa maakunnissa ei kukaan käy kuten valtiovierailulla? Ei sillä että pitäisi.
- Anonyymi
No justhan ne kävi uudenmaan maakunnassa ja myös yöpyivät siellä.
Eikö tiltulla ole mitään hajua Suomen maantiedosta.....muuta kuin venäjän kartasto jossa suomi kuuluu putinin venäjälle.... - Anonyymi
Ukrainan lähetystö tulee entiseen ryssän kämppään Ahvenenmaalla.
Kävivät katsomassa miltä näyttää ja miten kunnostetaan. - Anonyymi
Ukrainan asia on myös Ahvenenmaan asia?!
- Anonyymi
Zele käki kuspaskalla Venäjän ex-konsulaatissa ja piirsi Zaharovan karvalompsan kuvan seinälle Putinin naperon kanssa.
Pahan silmän kirous on nyt asennettu taloon. - Anonyymi
Jaha putinin myyrä taas työvorossa , se on ihme ettei supo ole kiinnostunut palstasta
- Anonyymi
Puoli ysin pääuutisissa oli Zelenskan haastattelu joka oli tehty Maarianhaminassa.
- Anonyymi
Pöljät palvo klounia!
- Anonyymi
Niinhän ne venäläiset tekee🤡
- Anonyymi
Tiltunen erehtyy taas meillä ei ole sellaista ääripää touhua kuin venäjällä että joko palvotaan tai pudotetaan ikkunasta tai syötetään novitsokkia.
Meillä kunnioitetaan ystäviä ja ollaan hyvissä väleissä ihan järkisyistä tehdään sopimuksia tuetaan ja autetaan jos tarvitsee .
Palvonnat taas tapahtuu kirkoissa tai uskonnollisissa äärilahkoissa joista jälkimmäiset ovat kaiken maailman salaliittolaisten ja putinistien suosiossa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän ne venäläiset tekee🤡
... ja suomen marginaali vähemmistö, joa palvoo koirien k*sitolpan mittaista PUUTARHATONTTUA.
- Anonyymi
😁👍✌️
- Anonyymi
😁👍✌️
- Anonyymi
😁👍✌️
Ketjusta on poistettu 33 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205054
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r23092Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361300- 1001278
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17893viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168845En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61763- 35742