Keräsi myös oivan potin Suomesta. Perusti säätiön johon kerösi Suomestakin rahaa. Sääriöllä on tietysti jokin nimellinen yhteiskunnallinen tehtävä
Rouva Olena Zelenski
Anonyymi-ap
8151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyse on Olena Zelenskan nimeä kantavasta säätiöstä, joka on perustettu vuonna 2022 auttamaan sodasta kärsiviä ukrainalaislapsia. Säätiön avulla on evakuoitu lapsia turvaan ja perustettu sairaalakouluja Ukrainaan.
Rouva Olena Zelenski kerjäsi turvatakuita Ålannilta mutta sai kylmän vastaanoton ja hänet passitettiin pois maasta ensimmäisellä mahdollisella lennolla joka tulikin norjasta pian.
Tiltua harmittaa😂
Rouva jäi Maarianhaminaan toistaiseksi vieraaksi ja tämä Suomen maakunta lahjoitti Olenan hienolle säätiölle miljoonia rahaa .
Olenan vierailu kestää ilmeisesti kaksi vuorokautta
Olena onkin alanihmisiä näkee päälle päinkin.
Säätiön tuotot menee hyväntekeväisyyteen, ne tekee hyvää rouva Zelenskyille.
Venäjän siviileitäkin tappava sota on syy lahjoitukseen. Minun sydämessäni venäjä ei saa koskaan anteeksi hyökkäystä ukrainaan. Isämme sukupolvi oli oikeassa neuvostoliiton suhteen. Me olemme oikeassa venäjän brutaaliuden suhteen.
Ryssistä ei ollut / ole huolehtimaan omista katulapsistaan, paskoistaan puhumattakaan.
Tavallaan hävettää että ryssiä on avustettu monin tavoin. Kiittämätön kansa.