Venäläinen tuomioistuin on ensimmäistä kertaa peruuttanut länsimaisen yrityksen tavaramerkin oikeussuojan, venäläinen talouslehti Kommersant uutisoi. Tavaramerkeillä on huomattava taloudellinen arvo ja ne ovat yritysten pääomaa.
Venäjän patenttiviranomainen Rospatent on luovuttanut ruotsalaisen teleyritys Ericssonin tavaramerkin venäläiselle Rusklimat-yhtiölle. Kyseessä on merkittävä ennakkotapaus.
Venäjän lainsäädännön mukaan tavaramerkin oikeussuoja voidaan lakkauttaa, jos sen haltija ei ole käyttänyt sitä kolmeen vuoteen. Suuri osa Venäjällä toimineista länsimaisista yrityksistä poistui maasta Venäjän aloitettua täysimittaisen hyökkäyssotansa Ukrainaan yli kolme vuotta sitten.
– Venäläisyritykset voivat tästä lähtien käyttää liiketoiminnassaan vahvoja ja hyvin tunnettuja ulkomaisia tuotemerkkejä
Venäjän patenttiviranomainen Rospatent on luovuttanut ruotsalaisen teleyritys Ericssonin tavaramerkin venäläiselle Rusklimat-yhtiölle. Kyseessä on merkittävä ennakkotapaus.
Venäjän lainsäädännön mukaan tavaramerkin oikeussuoja voidaan lakkauttaa, jos sen haltija ei ole käyttänyt sitä kolmeen vuoteen. Suuri osa Venäjällä toimineista länsimaisista yrityksistä poistui maasta Venäjän aloitettua täysimittaisen hyökkäyssotansa Ukrainaan yli kolme vuotta sitten.
– Venäläisyritykset voivat tästä lähtien käyttää liiketoiminnassaan vahvoja ja hyvin tunnettuja ulkomaisia tuotemerkkejä
Vastaukset 45
Vanhimmat
Sittehän tuo on mennyt ihan lain mukaan.
putin on kyllä ryssinyt kaiken perusteellisesti ei ole ihme että itärajan takana yksinäinen kananmuna etsii kaveria mutta turhaan
Venäjä tunnustaa näin että Venäläisellä tavaramerkillä ei ole arvoa edes venäläisille Venäjällä.
NATO ja Länsi ovat laadun tae.
Mutta ei ne sodassa pärjää venäläisille.
Pah, Venäjällä ei ole mitään jakoa jos Nato ja länsi alkaa höökimään.
Joka persiinsä nostaa se paikkansa menettää.
Länsi ei varasta tavaramerkkejä sillä tarkoitus varastaa ainoastaan reilut 300 miljardia Venäjän rahoja.
venäjä on ottanut Länsimaisia yrityksiä haltuunsa ja hyökännyt Ukrainaan tuhoten kaupunkeja ym. Tuo 300 miljardia on vasta pieni käsiraha kaikesta sodalla tuhotusta.
venäjä pitää laittaa maksamaan paljon enemmän.
venäjä on roistovaltio, joka kiusaa pienempiään. venäjä tulee eristää.
Venäjä ajautuu takaisin kohti takapajuista kommunismia jossa länsiteknologian varastaminen oli vain sulka hattuun
Ei taida jatkossa sataa investointeja venäjälle.
Homehtukoot keskenään.
Oli tuolla juttu, et kahvilaketju Starbucks olisi kiinnostunut palaamaan Venäjälle.
https://united24media.com/latest-news/starbucks-reportedly-explores-re-entering-russian-market-6034
Venäläiset on myös omineet tv sarjat ja elokuvat.
Esim. Peaky Blinders, Reacher, Mission Impossible elokuvat jne ovat Venäjän mukaan venäläisiä.
Oikeastaan kaikki on Venäjän tekemiä koska länsi ei osaa mitään.....
Kaikki elokuvat dubataan, venäläiset ei ole koskaan kuullut esim. Tom Cruisen oikeaa ääntä ainakaan elokuvateatterissa.
Tuo on yleinen tapa myös Euroopassa, et ohjelmia ei teksitetä vaan tehdään uusi ääniraita päälle.
Nykyään on yhä yleisempää, että sarjojen henkilöt puhuvat keskenään omaa kieltään (esim. arabiaa, venäjää, viroa tai farsia) eivätkä enää englantia. Tällöin nuo kohtaukset tekstitetään kaikkialla.
Suoratoistoissa saa muutenkin valita, dubataanko vai tekstitetäänkö. Yhä useampi haluaa mieluummin kuulla outoja kieliä kuin fiiliksen pilaavaa keinotekoista dubbausta.
Elokuvissa päälle puhuminen oli Hitlerin keksintö
Tavaramerkkisuoja onkin länsimaissa turhan voimakas, se estää uusia yrityksiä pääsemästä markkinoille ja osaltaan vaikuttaa monopolien syntyyn
Kerro toki lisää 😂
Totta minäkin haluaisin alkaa valmistaa CocaCola ja Pepsicola tavaramerkeillä juomia mutta ei onnistu liian kireä lainsäädäntö tappaa kilpailun
Kukaan tai mikään ei estä sinua perustamasta Tiltukolaa
Mutta kun haluan myydä CocaCola tuotemerkillä juomiani mutta tiukka lainsäädäntö estää vapaan kilpailun
Älä kirjoita asiasta, josta et näytä mitään ymmärtävän.
Pietarin Tatjanalla ei ole minkäänlaista tavaran merkkisuojaa.
Kuukautissuoja ?
Saa nämä lähtijät tuotemerkkinsä takaisin jos venäläisen osapuolen kanssa pääsevät hinnasta yhteisymmärrykseen. Mutta se edellyttää paluuta markkinoille ja tuotemerkin takaisin ostamista.
Varmaan kiinnostaa ihan kybällä.
venäjälle tuskin kukaan palaa kun BRICS maatkin karttaa venäjälle investoimista kuin ruttoa,
Venäläiset tulevat sukupolvet tulee maksamaan kaiken se tulee olemaan putinin perintö hajoavalle venäjälle .
Putin on tehnyt pahempaa jälkeä venäjälle kuin ydinohjus olisi tehnyt ...miljoonan miestappiot armeijan kalusto täysin romuna ja maan talous katastrofaalisessa tilanteessa ja kaikki parhaat kauppasuhteet tuhottu lopullisesti ...ei hyvä
Sinä et taida ymmärtää bisneksestä mitään? Totta kai lähteneet yritykset palaa Venäjälle, siellä missä on markkinat, sinne yritykset haluaa.
Typerys. Miksi palata diktatuuriin joka voi milloin vain viedä omaisuutesi?
Itse lähtijät on kuseksinut mahdollisuuden jatkaa Venäjällä, ei Venäjä ole niitä pois ajanut.
Aiemmin tällä viikolla Venäjän presidentti Vladimir Putin sanoi, että länsimaiset yritykset, jotka lähtivät ja pakotettiin myymään liiketoimintansa pilkkahinnalla, eivät voi ostaa takaisin omaisuuttaan samoilla ehdoilla.
– Jos markkinaraot ovat jo venäläisyritysten hallussa, juna on mennyt. Paluuseen ei myönnetä erityisetuja.
toistaiseksi yksikään ulkomainen yritys ei ole ilmoittanut aikomuksesta palata Venäjälle.
Venäjän varapääministeri Denis Manturovin mukaan edes ne sijoittajat, joilla on oikeus ostaa omaisuutensa takaisin, eivät ole esittäneet pyyntöjä palata.
Talouteen keskittyvän venäläismedian The Bellin mukaan yksikään sen haastattelemista kymmenistä länsiyrityksistä ei suunnittele paluuta, mukaan lukien suomalainen Nokian Renkaat.
Yalen yliopiston tutkijoiden Jeffrey Sonnenfeldin ja Steven Tianin mukaan myöskään amerikkalaisyritykset eivät ole paluusta innoissaan, koska Venäjä on taloudellisesti taantuva ja vaarallinen maa.
Tutkijoiden mukaan amerikkalaisten yritysjohtajien vastahakoisuus johtuu siitä, että Putin on ”epäluotettava diktaattori”, joka voi hetkessä kansallistaa minkä tahansa yrityksen.
ex-presidentti Dmitri Medvedev sanoo, ettei Kreml ole saanut virallisia pyyntöjä länsimaisilta yrityksiltä palata Venäjän markkinoille.
Samassa tilaisuudessa Medvedev toivottaa näiden yritysten painuvan helvettiin kun paluu ei kiinnosta venäjän diktatuuriin ryöstettäväksi uudestaan
Kyllä näistä venäjän diktatuurin asiaa koskevista katkerista ulostuloista loistaa se tosiasia että venäjän diktatuurinen hallintokin tiedostaa sen ettei entiseen ole enään mitään mahdollisuuksia palata ...venäjä on investoijien papereissa punaisella merkitty esimerkki "ei koskaan enään "
"Itse lähtijät on kuseksinut mahdollisuuden jatkaa Venäjällä"
Itse kansainväliset lieasingyhtiöt ovat syypäitä siihen että putinin diktatuuri sosialisoi heiltä noin 500 modernia matkustajakonetta ...kuka käski liisata koneita tuollaiselle rikolliselle diktatuurille .
Aivan sama kuin olisi liisannut koneet tai sijoittanut rahansa venäjän läheisimmän liittolaisen ja arvomaailman jakajan pohjoiskorean diktatuurille ...lyön vaikka vetoa että siellä olisi ulkomaisten yhtiöiden ryöstö ollut lähes yhtä varma kuin venäjän diktatuurissa
joo, Venäjä otti koneet vastauksena 300 miljardin dollarin takavarikkoon.
Joskus käy niin, että yritykset tekee liian hätäisiä johtopäätöksiä. Ne mokat maksaa maltaita.
https://united24media.com/latest-news/starbucks-reportedly-explores-re-entering-russian-market-6034
Tosiasia ettei ladasta tule bemaria, eikä mossesta mersua vaikka kuinka merkit kiinnitetään. Täytyy olla venäläistuotteet melko surkeita jos ei kelpaa edes venäläisille ilman länsi logoja.
Jaano, näyttää joillekin kelpaavan lada "lisävarusteineen". Lisävarusteilla on katsos myös arvonsa.
https://www.youtube.com/shorts/kRhLwlONZ5I
Tiltuloinen kuvittelee, että joku länsiyritys palaa Venäjälle omalla tuotemerkillään, kun siellä jo valmistetaan varastetulla heidän tuotemerkillä heikkolaatuisia kopioita.
On teillä omituiset käsitykset liiketoiminnasta. Joku imbesilli vielä väittää, että tuo oma tuotemerkki pitäisi ostaa. Eipä ihme, että siellä menee kaikki päin persiitä.
älä ole katkera, se nyt on vaan niin että ukraina on hävinnyt sodan.
Ei sinne voi palata entisellä tuotemerkillään, tavaramerkkisuoja ei ole ikuinen, vaan esim. Suomessa se on 10 vuotta jonka jälkeen se on uusittava. Jos sitä ei uusi, niin tavamerkkisuoja lakkaa, sen jälkeen se on myös muiden käytettävissä jos PRH myöntää sen hakemuksesta jollekin toiselle yritykselle.
No sehän on tiedetty kautta aikojen.kun ei itse osaa,eikä keksi,niin pöllitään muualta.
tuo on sitä iänikuista harhaluuloa, Venäjä tuottaa vuodessa kv patentteja saman verran kuin Saksa.
Samanlainen harhaluulo on ns "rättipäistä", toki se pitää osin paikkansa, mutta esim Iran on ihan hyvin edustettuna patenttitilastoissa, johtuen kohtuullisen korkeasta koulutustasosta.
Kerro vaan reilusti mitä kohtia et ymmärtänyt, eli niin sanotusti ne meni sulta yli hilseen.
Botti kertoo että Putin syntyi Suomessa ja hänellä on suomalaista 4 tohtorin arvoa eri yliopistoista.
Lisäksi hän oli 187 cm pitkä Suomessa ollessaan (Pravda)