Palautusateria?

Mitäs mulle suosittelette palautukseen, mulla on
laktoosi-intorelanssi eli en voi heraa ottaa ellei siitä oo laktoosia poistettu.
Ja ne tuotteet, joista laktoosi on poistettu ovat turhan kalliita.
Ja lisäks mitkään lisäravinteet ei ole mielestäni luonnonmukaisia, joten yritän syödä normaaliravintoa . Vältän lihaa ym.

Joten antakaapas vinkkejä harjoittelun jälkeisen "palautusaterian suunnitteluun".
4514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Ja lisäks mitkään lisäravinteet ei ole mielestäni luonnonmukaisia, joten yritän syödä normaaliravintoa . Vältän lihaa ym."

Jee, normaalia ravintoa, joka ei sisällä lihaa. Taitaa olla aika epänormaalia vai syökö enemmistö lihattomia ruokia? Lisäravinteet eivät ole luonnonmukaisia? Joo, ei ole. Eipä ole lääkkeet, tekniikka tai yleensä mikään. Hus metsään siitä asumaan ja älä tule valittamaan, jos sairastut vaikka keuhkotautiin kun pitää olla luonnonmukaiset lääkkeet, joilla sitä ei voida hoitaa.

Palautusjuomaan menee hyvin vähän jauhoa kun se muutenkin otetaan maksimissaan 3-4 kertaa viikossa. Laktoosi-intoleranssille on olemassa proteiinijauhoja ja ne ei nyt ole merkittävästi kalliimpia. Menee aikalailla samoihin palautusruuan hinnan kanssa.

Joo, näen että sulla on joku ongelma lisäravinteita kohtaan, jota et voi kunnolla perustella, mutta onhan sulla oikeus omaan mielipiteeseen. Halusin nyt tässä lähinnä valistaa muita, joilla ei ehkä ole yhtä tiukat asenteet ja ovat kuitenkin vielä varsin tietämättömiä näistä lisäravinteista.

Joku muu saa kertoa palautusruokaa kun se ei saa sisältää lihaa. Menee vaikeaksi vaikka ei mahdotonta ole. Ei vaan ole tehokas noilla rajoituksilla.

Äänestä

Nimimerkki "että mitä" jo hyvin vastaskin ja eipä mulla paljon lisättävää, jotain silti.

Saa olla aika paha laktoosi-vamma jos normaali (mutta laadukas) isolaattihera aiheuttaa ongelmia.

Esim 50:ssä grammassa Evo Whey2 -tuotetta on laktoosia 0,25g. Jos toi tuottaa ongelmia niin toki määrää voi pienetää entisestään. Miten olisi 40g jauhoa (proteiinia 36g), laktoosia 0,2g. Tuyo juoman vielä jaat kahteen osaan, toinen ennen suihkua, loput jälkeen)

Sanot että herat joista laktoosi on kokonaan poistettu ovat kalliita. Ovatko? Lasketaan. Otat treenin jälkeen Evon Whey3 isolaattia 40g(proteiinia 36,4g), annos maksaa 1,71€, siihen mukaan 40g maltoa niin paketin hinta on 1,87€. Tuolla on jengiä jotka ostaa valmiita palkkareita jotka maksaa suositelluin annoksin jopa lähes 3€ laaki. Eurolla saat tonnikalapurkin joo :D lol

Miten joku esim. hera ei ole luonnonmukainen? Se on valmistettu luonnon omista raaka-aineista tiettyjä asioita poistamalla. Juotko sä täysmaitoa vai kevyttä/rasvatonta -siinäkin on tiettyjä ainesosia suodatettu ;-)

Selvää on siis että millään rahalla sä et saa mistään "normaaliravinnosta" samoja ominaisuuksia mitä lisäravinteena saisit. On vain huonompia ja vielä huonompia vaihtoehtoja kunnon palkkarin tilalle! Jos edelleen halust pelleillä "oikella" ruualla palkkarin tilalla niin maitorahka purkki maitoa banaania ei ainakaan huonoin vaihtoehto ole, huono silti! (tossakin sitten laktoosi-vamma huomioon)

Äänestä
  • Eiks maitoraha ole kuitenkin aika hidas imeytymään. Niin, no lihaa ei saa olla, mut eiks soija kävisi proteiinilähteenä paremmin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laktaasi kirjoitti:

Mitäs mulle suosittelette palautukseen, mulla on
laktoosi-intorelanssi eli en voi heraa ottaa ellei siitä oo laktoosia poistettu.
Ja ne tuotteet, joista laktoosi on poistettu ovat turhan kalliita.
Ja lisäks mitkään lisäravinteet ei ole mielestäni luonnonmukaisia, joten yritän syödä normaaliravintoa . Vältän lihaa ym.

Joten antakaapas vinkkejä harjoittelun jälkeisen "palautusaterian suunnitteluun".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu