Masennuslääkkeet ja alkoholi

Anonyymi-ap

Ihmisiä varoitellaan kovasti alkoholin ja bentsodiatsepiinien sekakäytöstä. Ja sehän voikin olla vaarallista ja jotkin ihmiset tekevät sen ilmeisesti tahallaan saadakseen päänsä kunnolla sekaisin. Bentsodiatsepiinit yksin eivät kuitenkaan sekoita päätä eivätkä aiheuta alkoholin käytön tapaista "euforiaa".

Kuitenkin on omituista, että juuri koskaan ei puhuta masennuslääkkeiden ja alkoholin sekakäytöstä. Alkoholin käyttö kaikkien masennuslääkkeiden kanssa on ilmeisesti vaarallista, koska siitä varoitellaan eikä alkoholia saisi käyttää. Alkoholin käyttö joidenkin masennuslääkkeiden käytön aikana voi kai olla jopa hengenvaarallista.

Masennuslääkkeitten sanotaan olevan turvallisempia, koska ne eivät aiheuta euforiaa. Omituista kyllä bentsodiatsepiinit ovat vaarallisia, vaikka nekään eivät yksin käytettyinä aiheuta euforiaa. Missä ero? Onko masennuslääkkeiden ja alkoholin samanaikaisen käytön vaikutuksia tutkittu?

6

189

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä käytin yli kymmenen vuotta lääkkeitä ja alkoholia sekaisin.
      Ja nyt tarkoitan kaikkia erilaisia psyykenlääkkeitä, en pelkästään bentsoja. Vuosien varrella oli trisyklisiä masennuslääkkeitä, SSRI:t, SNRI:t, neuroleptejä monia eri nimisiä, Litoa, karbamatsepiiniä, entisiä epilepsialääkkeitä, joita käytetään myös mielialan hoidossa, jne.
      Kirjo oli laaja, mutta niin oli laajaa sekoilukin elämässäni. Ei se ollut mitään " normaalia " euforiaa, jota tosin hain jatkuvasti, se oli jo aivan täyttä psykoottista sähellystä.
      Oikeastaan ihme, että hengissä selvisin. Toki hyvä niin.
      En suosittele kenellekään alkaa sotkemaan alkoholia ja erilaisia lääkkeitä sekaisin, siinä menee monet vuodet elämästä täysin hukkaan.
      Se siinä toki oli, ettei lääkkeitä tarvinnut ostella pimeiltä markkinoilta, kun lääkäreiltä sai reseptejä. Lääkkeitä vaihdeltiin, annoksia nosteltiin, haittoihin annettiin toista lääkettä pienentämään haittoja. Sairaus ja psyykkinen vointini meni ajoittain sekoilun takia vain " huonommaksi ", ja taas oli kokeiltava uusia lääkityksiä ja niiden yhdistelmiä.
      Opetti ne vuodet ainakin sen, etten ota koskaan mitään lääkkeitä alkoholin kanssa samanaikaisesti. Jos haluaisin elämäni uudestaan raiteiltaan, niin se olisi eri asia. Sellaista tilannetta tuskin kuitenkaan tulee.

      • Anonyymi

        Hyvä että selvisit kaikesta tuosta hengissä. Ja olet ilmeisesti saanut elämäsi raiteilleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä että selvisit kaikesta tuosta hengissä. Ja olet ilmeisesti saanut elämäsi raiteilleen.

        Joo, raiteilleen, suurin piirtein.
        Jonkinlaisia haittoja on jäänyt, kognitiivisia, sekä myös fyysisiä, mutta kaiken kaikkiaan elämä on paljon parempaa, kuin lääkitysten ja sekakäytön aikoihin.
        Toisaalta olen myös tyytyväinen siihen, että olen saanut tilaisuuden katsoa omaa mennyttä elämääni näin jälkikäteen, monilta kavereilta se jäi mahdottomaksi, jotkut kuolivat tavallaan jopa " turhaan ".
        Asioita katsoo ja ajattelee monilta eri suunnilta kymmeniä vuosia myöhemmin, kuin mitä aikoinaan nuorena.
        Nuorena tunsin itseni kuolemattomaksi, ja ettei minulle mitään tule tapahtumaan, vaikkakin usein varoiteltiin milloin mistäkin. Olinkin silloin niin väärässä kuin vaan olla voi.
        Vuodet opettivat myös sen, kuinka ei kannata toimia, etteivät samat virheet toistu. Ja sen verran suosittelisin nykynuorille, että aina kun tulee mieleen tehdä jotain " typerääkin ", olisi hyvä hetken aikaa miettiä, mitä se tuo tullessaan, miten se vaikuttaa omaan tulevaisuuteen ja omaan elämään tulevaisuudessa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      461
      2775
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2615
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      267
      1575
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1174
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      440
      1121
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1088
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      960
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      928
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      879
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      875
    Aihe