Ihmisiä varoitellaan kovasti alkoholin ja bentsodiatsepiinien sekakäytöstä. Ja sehän voikin olla vaarallista ja jotkin ihmiset tekevät sen ilmeisesti tahallaan saadakseen päänsä kunnolla sekaisin. Bentsodiatsepiinit yksin eivät kuitenkaan sekoita päätä eivätkä aiheuta alkoholin käytön tapaista "euforiaa".
Kuitenkin on omituista, että juuri koskaan ei puhuta masennuslääkkeiden ja alkoholin sekakäytöstä. Alkoholin käyttö kaikkien masennuslääkkeiden kanssa on ilmeisesti vaarallista, koska siitä varoitellaan eikä alkoholia saisi käyttää. Alkoholin käyttö joidenkin masennuslääkkeiden käytön aikana voi kai olla jopa hengenvaarallista.
Masennuslääkkeitten sanotaan olevan turvallisempia, koska ne eivät aiheuta euforiaa. Omituista kyllä bentsodiatsepiinit ovat vaarallisia, vaikka nekään eivät yksin käytettyinä aiheuta euforiaa. Missä ero? Onko masennuslääkkeiden ja alkoholin samanaikaisen käytön vaikutuksia tutkittu?
Masennuslääkkeet ja alkoholi
6
318
Vastaukset
- Anonyymi
Minä käytin yli kymmenen vuotta lääkkeitä ja alkoholia sekaisin.
Ja nyt tarkoitan kaikkia erilaisia psyykenlääkkeitä, en pelkästään bentsoja. Vuosien varrella oli trisyklisiä masennuslääkkeitä, SSRI:t, SNRI:t, neuroleptejä monia eri nimisiä, Litoa, karbamatsepiiniä, entisiä epilepsialääkkeitä, joita käytetään myös mielialan hoidossa, jne.
Kirjo oli laaja, mutta niin oli laajaa sekoilukin elämässäni. Ei se ollut mitään " normaalia " euforiaa, jota tosin hain jatkuvasti, se oli jo aivan täyttä psykoottista sähellystä.
Oikeastaan ihme, että hengissä selvisin. Toki hyvä niin.
En suosittele kenellekään alkaa sotkemaan alkoholia ja erilaisia lääkkeitä sekaisin, siinä menee monet vuodet elämästä täysin hukkaan.
Se siinä toki oli, ettei lääkkeitä tarvinnut ostella pimeiltä markkinoilta, kun lääkäreiltä sai reseptejä. Lääkkeitä vaihdeltiin, annoksia nosteltiin, haittoihin annettiin toista lääkettä pienentämään haittoja. Sairaus ja psyykkinen vointini meni ajoittain sekoilun takia vain " huonommaksi ", ja taas oli kokeiltava uusia lääkityksiä ja niiden yhdistelmiä.
Opetti ne vuodet ainakin sen, etten ota koskaan mitään lääkkeitä alkoholin kanssa samanaikaisesti. Jos haluaisin elämäni uudestaan raiteiltaan, niin se olisi eri asia. Sellaista tilannetta tuskin kuitenkaan tulee.- Anonyymi
Hyvä että selvisit kaikesta tuosta hengissä. Ja olet ilmeisesti saanut elämäsi raiteilleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä että selvisit kaikesta tuosta hengissä. Ja olet ilmeisesti saanut elämäsi raiteilleen.
Joo, raiteilleen, suurin piirtein.
Jonkinlaisia haittoja on jäänyt, kognitiivisia, sekä myös fyysisiä, mutta kaiken kaikkiaan elämä on paljon parempaa, kuin lääkitysten ja sekakäytön aikoihin.
Toisaalta olen myös tyytyväinen siihen, että olen saanut tilaisuuden katsoa omaa mennyttä elämääni näin jälkikäteen, monilta kavereilta se jäi mahdottomaksi, jotkut kuolivat tavallaan jopa " turhaan ".
Asioita katsoo ja ajattelee monilta eri suunnilta kymmeniä vuosia myöhemmin, kuin mitä aikoinaan nuorena.
Nuorena tunsin itseni kuolemattomaksi, ja ettei minulle mitään tule tapahtumaan, vaikkakin usein varoiteltiin milloin mistäkin. Olinkin silloin niin väärässä kuin vaan olla voi.
Vuodet opettivat myös sen, kuinka ei kannata toimia, etteivät samat virheet toistu. Ja sen verran suosittelisin nykynuorille, että aina kun tulee mieleen tehdä jotain " typerääkin ", olisi hyvä hetken aikaa miettiä, mitä se tuo tullessaan, miten se vaikuttaa omaan tulevaisuuteen ja omaan elämään tulevaisuudessa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668