Ihmisiä varoitellaan kovasti alkoholin ja bentsodiatsepiinien sekakäytöstä. Ja sehän voikin olla vaarallista ja jotkin ihmiset tekevät sen ilmeisesti tahallaan saadakseen päänsä kunnolla sekaisin. Bentsodiatsepiinit yksin eivät kuitenkaan sekoita päätä eivätkä aiheuta alkoholin käytön tapaista "euforiaa".
Kuitenkin on omituista, että juuri koskaan ei puhuta masennuslääkkeiden ja alkoholin sekakäytöstä. Alkoholin käyttö kaikkien masennuslääkkeiden kanssa on ilmeisesti vaarallista, koska siitä varoitellaan eikä alkoholia saisi käyttää. Alkoholin käyttö joidenkin masennuslääkkeiden käytön aikana voi kai olla jopa hengenvaarallista.
Masennuslääkkeitten sanotaan olevan turvallisempia, koska ne eivät aiheuta euforiaa. Omituista kyllä bentsodiatsepiinit ovat vaarallisia, vaikka nekään eivät yksin käytettyinä aiheuta euforiaa. Missä ero? Onko masennuslääkkeiden ja alkoholin samanaikaisen käytön vaikutuksia tutkittu?
Masennuslääkkeet ja alkoholi
6
340
Vastaukset 6
- Anonyymi
Minä käytin yli kymmenen vuotta lääkkeitä ja alkoholia sekaisin.
Ja nyt tarkoitan kaikkia erilaisia psyykenlääkkeitä, en pelkästään bentsoja. Vuosien varrella oli trisyklisiä masennuslääkkeitä, SSRI:t, SNRI:t, neuroleptejä monia eri nimisiä, Litoa, karbamatsepiiniä, entisiä epilepsialääkkeitä, joita käytetään myös mielialan hoidossa, jne.
Kirjo oli laaja, mutta niin oli laajaa sekoilukin elämässäni. Ei se ollut mitään " normaalia " euforiaa, jota tosin hain jatkuvasti, se oli jo aivan täyttä psykoottista sähellystä.
Oikeastaan ihme, että hengissä selvisin. Toki hyvä niin.
En suosittele kenellekään alkaa sotkemaan alkoholia ja erilaisia lääkkeitä sekaisin, siinä menee monet vuodet elämästä täysin hukkaan.
Se siinä toki oli, ettei lääkkeitä tarvinnut ostella pimeiltä markkinoilta, kun lääkäreiltä sai reseptejä. Lääkkeitä vaihdeltiin, annoksia nosteltiin, haittoihin annettiin toista lääkettä pienentämään haittoja. Sairaus ja psyykkinen vointini meni ajoittain sekoilun takia vain " huonommaksi ", ja taas oli kokeiltava uusia lääkityksiä ja niiden yhdistelmiä.
Opetti ne vuodet ainakin sen, etten ota koskaan mitään lääkkeitä alkoholin kanssa samanaikaisesti. Jos haluaisin elämäni uudestaan raiteiltaan, niin se olisi eri asia. Sellaista tilannetta tuskin kuitenkaan tulee.- Anonyymi
Hyvä että selvisit kaikesta tuosta hengissä. Ja olet ilmeisesti saanut elämäsi raiteilleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä että selvisit kaikesta tuosta hengissä. Ja olet ilmeisesti saanut elämäsi raiteilleen.
Joo, raiteilleen, suurin piirtein.
Jonkinlaisia haittoja on jäänyt, kognitiivisia, sekä myös fyysisiä, mutta kaiken kaikkiaan elämä on paljon parempaa, kuin lääkitysten ja sekakäytön aikoihin.
Toisaalta olen myös tyytyväinen siihen, että olen saanut tilaisuuden katsoa omaa mennyttä elämääni näin jälkikäteen, monilta kavereilta se jäi mahdottomaksi, jotkut kuolivat tavallaan jopa " turhaan ".
Asioita katsoo ja ajattelee monilta eri suunnilta kymmeniä vuosia myöhemmin, kuin mitä aikoinaan nuorena.
Nuorena tunsin itseni kuolemattomaksi, ja ettei minulle mitään tule tapahtumaan, vaikkakin usein varoiteltiin milloin mistäkin. Olinkin silloin niin väärässä kuin vaan olla voi.
Vuodet opettivat myös sen, kuinka ei kannata toimia, etteivät samat virheet toistu. Ja sen verran suosittelisin nykynuorille, että aina kun tulee mieleen tehdä jotain " typerääkin ", olisi hyvä hetken aikaa miettiä, mitä se tuo tullessaan, miten se vaikuttaa omaan tulevaisuuteen ja omaan elämään tulevaisuudessa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1192440Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401602Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6481039- 106993
- 71972
- 98916
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk77721- 70716
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik32712