V. A. Koskenniemi valehtelee Finlandia-hymnin sanoissa

Anonyymi-ap

kirjoitettuaan sinne sanat "sä että karkoitit orjuuden". Kun Sibelius sävelsi tämän 1800- ja 1900-lukujen taitteessa ei Suomi todellakaan ollut orjan asemassa vaan nautti laajasta autonomiasta, mistä eivät suurvaltojen siirtomaat muualla osanneet edes unta nähdä. Suomessa orjuus päättyi Suomen sotaan 1808 kun Venäjän vapautti Suomen Ruotsin orjuudesta.

Koskenniemen katkeruuden ymmärtää hänen kirjoittaessaan hymnin nykyisiä sanoja vuonna 1940, Talvisodan katkerissa jälkitunnelmissa. Tuohon vuoteen astihan Finlandiaa laulettiin jopa monin eri sanoin.

28

316

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koskenniemi natsahti ja sanoitus on sen mukaista. Toki uutta orjuutta se aate olisi voittaessaan Suomellekin tiennyt.

      • Anonyymi

        Ei Suomessa ole orjuutta! Putinin Venäjällä kansalaisten asema lähentelee orjuutta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei Suomessa ole orjuutta! Putinin Venäjällä kansalaisten asema lähentelee orjuutta!

        Mutta Talvisodassa torjuttiin punaorjuus!


    • Anonyymi

      Koskenniemi taisi olla äärioikeiston miehiä.

      • Anonyymi

        Entä sitten? Hän oli suomalainen, joka kertoi mielipiteensä!


    • Anonyymi

      Maksaako Pietarin trollitehdas ihan kiinteää palkkaa vai kirjoitettujen tekstien määrän mukaan?

      • Anonyymi

        Ei se laatu vaan määrä?


    • Anonyymi

      Ainoa Suomemme virallinen hymni on Finlandia Koskenniemen sanoin.
      Kaikki muu on roskaa,

      Pierikselle k-marjoja.

      T. Salis

      • Anonyymi

        ---Ainoa Suomemme virallinen hymni on Finlandia Koskenniemen sanoin.
        Kaikki muu on roskaa,-----

        Tuo ei taida olla sinun päätettävissäsi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ---Ainoa Suomemme virallinen hymni on Finlandia Koskenniemen sanoin.
        Kaikki muu on roskaa,-----

        Tuo ei taida olla sinun päätettävissäsi.

        Tämä on mielipidepalsta! Ei täällä faktoja julisteta!


    • Anonyymi

      "Sortokaudet" olivat nekin aikalailla liioteltuja, tai nimitys ainakin.
      Venäjällä oli useita toimivia terroristiryhmiä ja olihan sellaisia Suomessakin.
      Niitä tietenkin hallinto yritti vahtia aivan kuin nykyisinkin.
      Hallinnon yhtenäistäminen taas muutti Suomen erikoisasemaa ja sitä pidettiin erityisenä vain Suomeen kohdistettuna sortona.
      Että kun oli"sortoa" niin siitä sitten laulettiinkin.

    • Anonyymi

      ” V. A. Koskenniemi valehtelee Finlandia-hymnin sanoissa”

      Jo yksin otsake on tässä keskustelussa valheellinem. Ei ole OLEMASSA mitään absoluuttista totuutta automin ajasta tai sitä edeltäneestä ajasta. On vain eri ihmisten näkemyksiä siitä. K0skenniemi kertoi omansa näkemyksensä ja venäjän Tiltu omansa.

      Me suomalaiset taasen katsomme, että todellinen itsenäisyys julistettiin 6.12.1917 ja se vahvistettiin todeksi kevään 1918 sisällissodassa!

      • Anonyymi

        Puolustelet valehtelijaa ja selität tuolla, että Putinkin on oikeassa ja Peskov puhuu totisinta totta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puolustelet valehtelijaa ja selität tuolla, että Putinkin on oikeassa ja Peskov puhuu totisinta totta.

        Hän oli valehtelija YKSIN SINULLE!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hän oli valehtelija YKSIN SINULLE!

        Onko sinulla tapana mökeltää vain jotain älytöntä aina kun menee jauhot suuhun?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko sinulla tapana mökeltää vain jotain älytöntä aina kun menee jauhot suuhun?

        Ei, vaan kertoa vain silkka totuus joutavalla jankuttajalle!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei, vaan kertoa vain silkka totuus joutavalla jankuttajalle!

        Jankuttaja olet ihan sinä itse inttämällä, että autonomia ja orjuus ovat sama asia. Niillä sanoilla ja niiden vastineille kaikissa kielissä on täysin eri merkitys. Jos autonomia on sama kuin orjuus niin silloin orjuus on sama kuin autonomia eli mustilla orjilla USAn puuvillapelloilla oli oppiesi mukaan autonomia, mutta kun ei ollut, olet täysin väärässä.


    • Anonyymi

      Laulurunoilijat ovat aina liioitellet ja ylidramatisoineet.
      Vähänkös työväenlauluissa ollaan orjia ja vielä ruoskatkin soittaa selkään.
      Samaa toimivaa retoriikkaa käytettiin sitten venäjävihankin nostatukseen.
      Ja se toimii niin että kun näitä viisuja hoilattiin joukkojen kokouksissa niin, kuten tunnettua, joukossa tyhmyys kasvaa ja tiivistyy.
      Ja niin tolloimmat ottivat tosissaan nämä kiihotusrallit ja intoutuivat laulujen viholliskuvien ja kärsimysten verihurmoksessa oikein tosissaan taistelemaan ja tappamaan toisiaan.
      Ja laulu eikun yltyy, -"Jumalauta, meitä ammutaan! Siskot, veljet, tukaa auttamaan!"
      Ja vaikka se piti olla kaunista kuolla joukkosi eessä, niin mitään kaunista ei siinä ole olut kummallakaan puolella. Verta ja rapaa ja suomalaisenpätkiä.
      Että otetaan jo järki käteen annetaan renkutusten jäädä omaan arvoonsa .

    • Anonyymi

      Lue laulun sanat. Ja puhu sitten. Kansallisromantiikan aikana kirjoitettu. Suomi ei ollut itsenäinen valtio. Suomalaisuusaate oli nosteessa! Oma kieli, Kalevala, kansakoulu, musiikki,kuvataide. Tää on tällaisen tulevaisuutten katsova haave!

      Oi Suomi, katso, Sinun päiväs koittaa
      Yön uhka karkoitettu on jo pois
      Ja aamun kiuru kirkkaudessa soittaa
      Kuin itse taivahan kansi sois
      Yön vallat aamun valkeus jo voittaa
      Sun päiväs koittaa, oi synnyinmaa

      Oi nouse, Suomi, nosta korkealle
      Pääs seppälöimä suurten muistojen
      Oi nouse, Suomi, näytit maailmalle
      Sä että karkoitit orjuuden
      Ja ettet taipunut sä sorron alle
      On aamus alkanut, synnyinmaa


      Eikös teillekin ole tuttua se etnonationalismi?

      • Anonyymi

        V. A. Koskenniemeltä tilattiin sanoitus Finlandiaan 1940 ja ensiesitettiin 7. joulukuuta 1940.
        Siinä vaiheessa se siis jo sopii jo itsenäistyneen ja jo Neuvostoliiton kanssa sodassa olleen ja sille hävinneen maan nationalistisen hengen nostatukseen. Se ei tullut 1800-luvun kansallistunteen luomisen ajalta.
        Se on ajalta kun oli juuri näytetty maailmalle ettei taivuttu sen saman sortajan alle, jonka "yön uhma" ja se "orjuuskin" oli jo aikaisemmin karkoitettu.
        Ja se tulevaisuus, johon seppelöityä päätä korkealle nostaen katsottiin, oli sekin jo aika lähellä, puolen vuoden kuluttua alkanut jatkosota.
        Mainiota runoilua tietysti Koskenniemeltä mutta histoliallisiin puitteisiinsa sijoitettuna, ei anna aihetta suureen hurmokseen.
        Järki käteen nyt jo ja hetki rauhallista hengitystä ja haaveet sikseen.


    • Anonyymi

      Sotaisa nationalismi ilmeni Venäjän ulkopolitiikassa, kun maa lähetti joukkojaan Georgiaan vuonna 2008.
      Vuonna 2014 alkoi "venäläinen kevät", kun Venäjä valtasi Krimin ja lähetti peitetysti joukkojaan Ukrainaan, puolustaakseen venäläisten oikeuksia Ukrainassa. Geopoliittinen kamppailu idän ja lännen välillä kiihtyi.

      Suur-Venäjän Federaation -aate näkyi selvästi Venäjän ulkopolitiikassa, kun maa aloitti suuren sotilasoperaation Ukrainaa vastaan keväällä 2022. Venäjän johto katsoi sodassa puolustavansa historiallisia maitaan lännen arvoja vastaan, ja yhdistävänsä pirstoutunutta Venäjän kansaa yhteen!

    • V A Koskenniemi oli hyvä runoilija.📖 RIP🕊️ Respect!🇫🇮👍

    • Anonyymi

      Meille kumminkin tää Suomi on ollut se oma maa.
      Venäläisille ei mikään riitä, vaikka ptävät maataan paratiisina!

    • Anonyymi

      Reservaateissaan kesät talvet viruvat USAn intiaanikansat eivät pääse ehkä koskaan laulamaan "sä että karkoitit orjuuden".

      • Anonyymi

        Mutqu mutqu ne Australian aborginaalit! 🤡🤪😂😅🤣😳👏


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutqu mutqu ne Australian aborginaalit! 🤡🤪😂😅🤣😳👏

        Venäjällä ei mitään kansaa ole kohdeltu eikä kohdella niin alhaisesti kuin näitä Australian aboja. Näköjään. Suomen nazilohikäärmeet näköjään haluavat jatkaa tätä kansanmurhaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjällä ei mitään kansaa ole kohdeltu eikä kohdella niin alhaisesti kuin näitä Australian aboja. Näköjään. Suomen nazilohikäärmeet näköjään haluavat jatkaa tätä kansanmurhaa.

        Venäjähän kohtelee OMAA KANSAANSA pahemmin kuin Australai abojaan!

        Nyt juuri julkaistiin uudet rajoitukset Internetin selailuun! Synkkkä poliisivaltio ei liene ylpeydenaihe kellekään?


    • Anonyymi

      Olihan. Torpparit olivat vielä hyvässä asemassa, mutta rengit ja piiat olivat orjia.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      45
      3184
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2688
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1487
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe