Kun lääkkeen annostelu tuplattiin, niin hölmö lääkäri kirjoitti reseptiin annosteluksi 2 kpl 5 mg tablettia, eikä 1 kpl 10 mg kuten olisi olettanut.
Nyt apteekki selitti jotain epämääräistä etteivät voi myydä lääkettä 10 mg tabletteina, vastoin mitä lääkäri on kirjoittanut.
Onko tosiaan niin ettei apteekilla ole järjen käyttö tässä sallittua?
Eipä tuolla muuten suurta väliä olisi, mutta kun lääkkeen hinta 5 mg tabletteina on lähes 7 kertainen verrattuna 10 mg tabletteina.
Resepti on voimassa 2 vuotta tällä kalliilla annostelulla, ilmeisesti pitää etsiä ulkomailta joku nettiapteekki jossa lääke olisi ilman reseptiä ostettavissa.
Lääkkeen annostelu 2 x 5 mg
7
202
Vastaukset
- Anonyymi
Erikoista, että pienempi tabletti on niin paljon kalliimpi. Voiko todella olla?
Apteekki ei tietenkään voi myydä muuta kuin mitä lääkäri on reseptiin kirjoittanut, paitsi sallitut vaihdot.
Olisiko ehkä ollut tarkoitus, että otat 5 mg aamulla ja illalla?- Anonyymi
Rosuvastatin on kyseinen lääke. Hinnat nyt tabletilta 5 mg 0,2 €/kpl ja 10 mg 0,08 €/kpl, onneksi on suhteellisen halpa lääke.
Annostelu kirjoitettu "kaksi tablettia kerran vuorokaudessa".
- Anonyymi
Miten saat tuosta seitsemän kertaisen hinnan?
- Anonyymi
Hinnat kerenneet jo muuttua, nyt viisinkertainen ero, mitä lienee kuukauden kuluttua.
- Anonyymi
Riittää jo kun Virosta tilaa, siellä ei tuollaiseen lääkemääräyksen pieneen muotoseikkaan takerruta. Tuskin tuollaiselle lääkkeelle tarvitaan edes mitään lääkemääräystäkään.
- Anonyymi
Itselläni käytössä Rosuvastatin 20 mg, hinta 15,40 euroa 100 tablettia. Kelan korvaus 65 %. Paljon ei jää maksettavaa, alle 5 centtiä per tabletti.
- Anonyymi
Tarkkaan laskien 5,39 senttiä per tabletti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1415585Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1072082- 1411525
- 1051376
- 1121376
Huono grilli kokemus
Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll311163Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate1961158- 491137
Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g671038IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57871