Miksi kahvinkeittimet ovat niin

Anonyymi-ap

rumia ja teknisen näköisiä.? Minulla oli vanha keitin, joka meni rikki ja lähdin etsimään uutta. Ne tuotteet, joita kaupoissa oli tarjolla olivat metallinhohtoisia, mutkikkaan näköisiä kuin jotkut robotit ja älyttömän kalliita. Omani oli varsinainen vintage, käytettynä ostettu, yksinkertainen ja käytännöllinen. Palveli pitkään ja hyvin. Itse sen huolimattomuudellani rikoin. En haluaisi, että keittiöni on kuin konepaja metallihärveleinerm mutta kai se on nykyajan trendi, jossa otetaan rahat pois ja ollaan edistyksellisen näköisiä.

13

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt pitää mennä ostamaan digiboksi kun en halua vanhasta telkastani luopua. Se maksoi yli tuhat euroa kun sen ostin ja se on muotoiltu kauniiksi. Varmaan JVC -merkkiä ei enää ole olemassakaan. Nykyiset ovat vain tylsiä tauluja.

    • Anonyymi

      Vessanpöntön näköinen kahvinkeitin? Kelpaisko? Itellä ei ole käyttöä.

    • Anonyymi

      En pidä omaa keitintäni mitenkään teknisen näköisenä. Siinä on vesisäiliö ja kahvikannu ja lämpölevy, jotka ovat ihan pakolliset keittimessä. Omani on noin 15 vuotta vanha, mutta uutena myytävät saman merkkiset keittimet ovat aika lailla saman näköisiä.

      • Anonyymi

        Kaupoissa on kalliita ja niin kompleksisia vempeleitä, että ihmetyttää. Haluaisin tavallisen enkä mitään tummanpuhuvaa metallinhohtoa. Tuntuu kuin kotitarvikkeiden tulisi nykyään näyttää laistosmaisilta ja tehokkailta vaikka ihan simppeliin arkikäyttöön ne kotona on tarkoitettu.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuossa:

        https://www.gigantti.fi/product/kodin-pienkoneet/kahvi-ja-tee/kahvinkeittimet/melitta-easy-ii-kahvinkeitin-21871/11737

        Onko tuokin kallis ja kompleksinen vempele?

        Kiitos vinkistä. Ihan ok:n näköinen eikä hinnalla pilattu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vinkistä. Ihan ok:n näköinen eikä hinnalla pilattu.

        🙂.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vinkistä. Ihan ok:n näköinen eikä hinnalla pilattu.

        Ei kyllä kovin kauaa kestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kyllä kovin kauaa kestä.

        Noista menee yleensä lämpörele eli "naksu". Niitä saa elektroniikan osaliikkeistä kohtuuhinnalla ja yleensä ostettu osa on kestävämpi. Nykyään keittimissä on erikois-kannat ruuveissa, mutta vähän viilaamalla ruuvimeisseliä aukeaa. Komponentit on usein vakiokamaa eli tilalle löytyy samanlainen "naksu", aika usein se on 140C-asteen mallia.


    • Anonyymi

      tapa,ittes.

    • Anonyymi

      Mutta vain Tampereella...

    • Anonyymi

      vaihda murukahviin

    • Anonyymi

      Jenkkiromut lens kaaressa kiertoon ja nyt on kahvipannu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3478
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1496
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1249
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1212
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      933
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      88
      770
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe