Kertokaapa te, jotka nyt itkette leikkauksia, että millä ihmeen ilveellä tästä konkurssista selvitään ilman leikkauksia?
Demarit olivat viime hallituksessa hommailemassa velkaa ja lisää velkaa ja Arhinmäkikin irvisteli, ettei velkoja tarviyse koskaan maksella pois. Mutta totuus on toisenlainen . Leikkaukset pitää kohdistaa niihin ihmisiin jotka olisivat nettomaksajien kustannuksella - ei yrittäjiin ja muihin ihmisiin, jotka luovat kasvua.
Demarit olivat viime hallituksessa hommailemassa velkaa ja lisää velkaa ja Arhinmäkikin irvisteli, ettei velkoja tarviyse koskaan maksella pois. Mutta totuus on toisenlainen . Leikkaukset pitää kohdistaa niihin ihmisiin jotka olisivat nettomaksajien kustannuksella - ei yrittäjiin ja muihin ihmisiin, jotka luovat kasvua.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Viime hallituskaudella oppositiossa olleet porvari puolueet kannattivat valtion lisävelanottoa ja kokoomus vaati jopa enemmän velanottoa valtiolle yritystukia varten. Kokoomus Orpon porvarihallitus jatkaa velanottoa valtiolle.
SDP:n ja LaitaVasemmiston PUNIKKI-Kommunisti - Syö Sinunkin VeroRahasi -!
- eikä maksa koskaan takaisin - vaan käsiOjossa lisää mankuu -
Hei persusössö! Ymmärsitkö yhtään, mitä siinä tekstissä, jota kommentoit, sanottiin?
Persu, nyt äkkiä hoitoon,
Ketjun aloitus on surkea porvariprovo.
Ei taevitse keikata. Jos on varaa lähettää miljardeja Ukrainaan ja samalla elättää täällä olevia kymmeniätuhansia ukrainalaisia, ei leikkauksille ole mitään tarvetta.
Just lähetettiin 190 miljoonaa ja nyt pitää sitten leikata vanhusten hoidosta 190 miljoonaa.
Näin se laitaoikeistolainen ideologia jyllää: köyhät kyykkyyn ja työttömät polttouuneihin.
Höpö höpö. Ketään ei pisteitä polttouuniin ennen kuin on kuollut.
Säästösyistä tullaan panemaan.☠️⚡️⚡️🔥
Eikö vasemmisto ole äskettäin ihmetellyt, kuinka tämäkin hallitus ottaa vain lisää velkaa. Pitäisikö sitä ottaa aina vaan lisää, olipa tilanne mikä tahansa. Jos päätettäisiin lopettaa velan takaisin maksaminen, niin ne korkomenot on kuitenkin pakko maksaa. Muuten lisä velanotto käy mahdottomaksi, koska sitä ei enää saataisi lainkaan.
Kokoomus Orpon porvarihallitus jatkaa velanottoa valtiolle. Viime hallituskaudella kun kokoomus vaati lisää velanottoa valtiolle yritystukia varten.
Tollo persu meuhkaamassa asioista joita ei mitään ymmärrä. Tollolta persulta kun leikataan toimeentulotukea, alkaa itku ja uhriutuminen "miksi juuri minulta".
Mitä se valtionvarainministeri on ehdottanut?
Kysytään Marinilta jotta saako se ruikutettua rahat takaisin mitkä jakoi?
Ei yrittäjät luo kasvua, vaan kuluttajat. Tätä asiaa ymmäretä.
Virkapummeja on tuhansittain liikaa loisimassa verovaroilla. Potkut niille.
Kaikki paperinpyörittäjät ulos!
Taloudellista kriisiä liioitellaan tarkoituksella!!!Älkää uskoko ihan kaikkea mitä teille sanotaan.Leikkaukset uppoaa paremmin kun pelotellaan että kaikki istutaan kohta tarkkiksella.....ihan kupla siinä laajuudessa mitä meille uskotellaan,HOX!!
Lisää rahaa cuckrainalle, miljoonalle sukupuolelle, mamuille, ilmastohomoiluun / vihreään kusetukseen, etelän luigien taloremppoihin ja aavelentokenttiin. Näillä Suomi nousee, nyt tulee rahaa!!
Meidät "tuottamattomat" ihmiset pitää viedä keskitysleiriin. Tehdään meistä teille tuottavaisille oikeistoepäihmisille saippuaa ja kaviaaria.
Tuottamattomat untermenschit kaasutettava!⚡️⚡️☠️ Näin Suomi nousuun! 🇫🇮👍ARBEIT MACHT FREI!💙🖤✋✊
Te "kasvua luovat" eli veroja kiertävät ja vähäosaisia syyllistävät possuthan siellä nyt olette päättämässä "konkursseinenne". Tehkää vaan oikein ihmismäisiä päätöksiä lisää, joilla saatte talouden entistä enemmän jumiin.
Helvettiäkö täälläkin jotain kurjia syyllistelette?
No se on kyllä totta että päättäjien on helpointa maksattaa oma poliittinen hyvinvointinsa ihmisillä jotka eivät todennäköisesti tai sitten ihan varmasti äänestä.