Jos kommunistien apupuolue Keskusta on voittaja vaaleissa.
Tuleeko Vimpelistä suomen vasemmistolaisin kunta?
26
321
Vastaukset
- Anonyymi
Onko vasemmistoliittolaiset vieläkään vastanneet vaalikoneeseen?
- Anonyymi
Soita ja kysy.
- Anonyymi
Ei. Kolhoosissa on lyijykynät loppuneet kun itäraja on kiinni.
- Anonyymi
Todella typerä aloitus. Taitaa olla "sivistyspuolue" Persun edustajan tekemä.
- Anonyymi
Totta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta.
Hauska katsoa täälläkin kun se sama Keskustapuolueen räksätys jatkuu...mitään asiaa ei ole mutta inistä pitää. Ihan samanlaista kuin Saarikon, Kurvisen.Kulmunin meno. Nyt niitä on paikattu taas pidemmän aikaa. Siellä taas Keskustan apupoika puolue räksyttää Lindmanin ja Tuppuraisen selän takana ja mitää ei asiohin ole esittää. Sama meno jatkuu taas kohta Vimpelissä. On kuin hyppäisi 200v taaksepäin. Tukiaisia odotellaan ja ihan sama vaikka kasvattaisi talikkoa pellossa. Totta. Vuodesta toiseen pitää tukea että saa traktorin käyntiin.
Älkää äänestä näitä kommunistien apupoikia enään sinne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hauska katsoa täälläkin kun se sama Keskustapuolueen räksätys jatkuu...mitään asiaa ei ole mutta inistä pitää. Ihan samanlaista kuin Saarikon, Kurvisen.Kulmunin meno. Nyt niitä on paikattu taas pidemmän aikaa. Siellä taas Keskustan apupoika puolue räksyttää Lindmanin ja Tuppuraisen selän takana ja mitää ei asiohin ole esittää. Sama meno jatkuu taas kohta Vimpelissä. On kuin hyppäisi 200v taaksepäin. Tukiaisia odotellaan ja ihan sama vaikka kasvattaisi talikkoa pellossa. Totta. Vuodesta toiseen pitää tukea että saa traktorin käyntiin.
Älkää äänestä näitä kommunistien apupoikia enään sinne.Persuporvarien mielestä kaikki heidän kanssaan eri mieltä olevat ovat kommunisteja.
- Anonyymi
Pahalta näyttää, tuskin enään yhtään Kokoomuslaista pääsee valtuustoon.
- Anonyymi
Paten puolue Kokoomus, monta ehdokasta mutta yhtään ei valita.
- Anonyymi
Ilmeistä on että kokoomus tulee olemaan suurin voittaja siitä syystä että muilla puolueilla ehdokasasettelu ei ole onnistunut.Miten Perussuomalaisten äänet hajautuu jää nähtäväksi ja kokoomus ottaa keskustalta ääniä.Kylien kohdalla kun on sellainen uusi tilanne että Lakaniemen alueella keskustalla ei ole ainuttakaan ehdokasta ja Sääskessä on suorastaan tungosta.Joka tapauksessa mielenkiintoinen ja arvaamaton vaali tulossa.
- Anonyymi
Onko Kokoomuksen ehdokas asettelu onnistunut? Kokoomuksen edellisen kauden saavutusten perusteella luvassa 0 paikkaa. Sellaista päätöntä hyppimistä näytti meno olevan.
- Anonyymi
Juuri näin.
- Anonyymi
Viime kauden saavutusten perusteella sinne ei kannata äänestää yhtään siellä ollutta.
Ihan sama vaikka äänestäisi vihreitä protestina koko valtuuston täyteen niin lopputulos on ihan samanlainen/kauhea. Ainoa vain että kaikilla olisi ihan hiton hauskaa ja suurin osa keskustasta muutettaisiin kävelykakaduksi. Jos olette joskus semmoisen kävelykadun nähnyt? Ai niin mieten muuttaa tie kaduksi. Siinä sitä kommunisteilla ja apupuolue keskustalla on miettimistä 4 vuodeksi.- Anonyymi
Joo, semmonen kävelykatu olisi upea Pöntisentien ja Opintien välille! Suuren maailman malliin se kävelykatu olisi talvella sula! Tarvitaan myös markettiparkki eli parkkiluola S-Marketin alle kun kiinalaiset, japanilaiset, saksalaiset et cetera vyöryy etelästä päin vuokra-autoilla geoparkkia ihmettelemään.
- Anonyymi
Persuporvari näkee kommunisteja joka paikassa
- Anonyymi
Ja kyllä! Vimpelin voimakin olisi täysi työllistetty kun tarvitaan 300 uutta sähköauton latauspaikkaa. Seon Herkkumajoitukseen toinen kerros ja uusi kahvikeitin. Nyt tulee rahaa.
- Anonyymi
Konkurssikypsä voima asennus uuteen nousuun
- Anonyymi
Onneksi Keskusta taas voittaa, pari persua ei haittaa Vimpelissäkään, siinäpähän valittavat ilman osaamista
- Anonyymi
Ja kyllä... Keskusta on pitänyt valtaa näissä tuppukylissä monta vuotta ja se kyllä näkyy. Kehitys on pysähtynyt kaikissa. Katsokaan nyt näitä lähikuntia. 600 -1500 asukasta ei palveluita ei mitään. Kunta strategiaa kun lukee niin naurattaa että vatsaan sattuu, tämä innovatiivinen,kehittyvä ja vetovoimainen kirjoitus. Mikä niistä täällä toteutuu, ei mikään.
Meno on kun Neuvostoliitossa...ja näky.
Kannattaako tätä kommunistien apupuoluetta sinne enään äänestää. Ei.
Jonka valtakunnallinen kannatus on jotain 4% luokkaa.- Anonyymi
Ja sinun innovatiivinen ehdotuksesi äänestämiseen on mikä?
- Anonyymi
Innovatiivinen ehdotus on se että kannattaa hajauttaa ääniä eri ryhmille vaikka ei välittäisi tuon taivaallista koko puolueesta. Muuten täällä on kommunistinen yksipuoluejärjestelmä. ja onko kommunismi koskaan tuonut mitään hyvää?
Se että haloo ryhmä ei asettanut ketään ehdolle on kyllä historian suurin takinkääntö.
Ei sellaisille kyllä ole hirveästi politiikassa arvoa annettu. Ollaan vain kieliruskeana sinne mistä odotetaan saavan eniten ääniä.
Keskustan kohdallakin keski-ikä on kauden lopussa että seuraavat ehdokkuudet on Väinö ja Venla kodin virkkuukerhon puheenjohtajuus.- Anonyymi
Silloin sinun täytyy mennä innovatiivisi kanssa äänestyspäikalle ohjaamaan ja karsinoimaan äänestäjiä että äänet jakautuu kaikille puolueille tasan,niillekin joilla ei ole äänestäjien kannatusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silloin sinun täytyy mennä innovatiivisi kanssa äänestyspäikalle ohjaamaan ja karsinoimaan äänestäjiä että äänet jakautuu kaikille puolueille tasan,niillekin joilla ei ole äänestäjien kannatusta.
Eiköhän ne Keskustalaiset itsekkin osaa ruikuttaa niitä ääniä, siellä ensimmäisenä kovimmat pyrkyrit näkyi olevan vaalikoneissa ennen kuin edes se aukesi.
- Anonyymi
Se on taas Keskustalainen ajatus! Äänestäjät varmasti ymmärtävät ihan itse kun katsoo ehdokas listoja.
Vai onko se Keskustan perinne aliarvioda äänestäjiä? - Anonyymi
Itsehän kysyit!
- Anonyymi
Mistähän johtuu että Vimpeli oli kriisikunta jota oltiin liittämässä ihan mihin vaan kun kunta oli lähes konkurssissa Keskusta vetoisena. Ei ihmiset ole vielläkään oppinut mitään mitä se tuo tullessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1657295Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142668Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk491968Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141471Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna901375Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.571171Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271159- 711147
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631123- 1111029