Autosta käyty varastamassa lompakko jossa jonkun verran käteistä rahaa ala-sepässä tänään päivällä,kuuleman mukaan joku Opel pyörinyt muissakin pihoissa.
Varkaita liikkeellä.
Anonyymi-ap
211423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Pummejakin liikkuu.
Olikohan trolli aloitus. Lappajärvellä kun ei koskaan puhekielessä puhuta ala-sepästä. Se on vain keksitty postitoimipaikka, kun Seppä oli jo varattu.
katso kartasta
Tuskin, kun näin muuten asiasisältö on samaa mitä muuallakin puhutaan.
mann.. romaani mahtaa olla
Romaani? Onko kirjat nykyään hämärähommissa?
Olisiko kuitenkin romani. Juntti.
Nehän nyt oli ensimmäisenä paheksumassa.
Lapsilta on pummittu rahaa ja tupakkaa kaupassa ja kaupan pihalla. Ja joku opel kiertelee talojen pihoilla ja sanoo myyvänsä perunoita. Nyt ei tiedetä myykö se perunoita vai onko jollain muulla asialla. Autoa on näkynyt nyt lappajärvellä useana päivänä, että kai se emäntä täällä majailee. Näin luin muualta.
missä sä sellaasia kattelet
Siellä se auto mynkelinmäellä parkkipaikalla, menkää kysymään perunoita.
Jospa ne ei uskalla kuin ulista😂 Uli Uli..
Vanhemman pariskunnan asunnolle saapui lauantaina iltapäivällä kaksi noin 20 - 30 vuotiasta naista, jotka esittelivät mukanaan olleita vaatteita ja kasvovettä.
Poliisi kertoo, että naiset liikkuivat asunnon sisätiloissa käynnin aikana. Naisten poistuttua asunnosta asukkaat havaitsivat rahapussiensa kadonneen käynnin yhteydessä. Rahapussien mukana meni noin 300 euroa rahaa ja pankkikortteja.
Pankkikorttien mahdollisen käytön osalta ei ole vielä tarkkaa tietoa olemassa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nuoret-naiset-saapuivat-pariskunnan-taloon-esittelemaan-vaatteita-sitten-katosivat-rahat/9124176
Kevät tuloo ja kansallispukuiset ihmiset alkavat liikuskelemaan.
Vain tyhmä avaa tuollaisille ovensa ja ylipäätään nykyaikana ostaa mitään ja toinen, ei kukaan järkevä jätä autoonsa mitään ns, arvokasta.
Cittarin tai S marketin, ehkä K-supermarketin muovipusseja.
Montako niitäkään tohtii jättää. 🧐
Kannattaisiko tuottaa varkaille pettymys ja pitää ne autonovet lukossa?!
Ehkä tuo viesti oli vaan varoitus ja ap ei kysynyt miten kannattaa toimia.
Tohtiiko nississä enää käydä?
En suosittele.
Ei kannata mennä.
Se on taas ollut liikenteessä.
Tarvii bensaa..