Alkupamausteoriaa arvostelu mediassa

BB teoriaa ei saa arvostella mediassa. Sellaiset artikkelit eivät mene läpi siellä, eivätkä tiedelehdissä. Ja jos joskus harvoin menevät, sitä käytetään todisteena siitä, että tieteellinen vapaus on voimassa.

Tosiasiassa on kyse tieteen vapauden puutteesta. BB teoria pitää sensuurilla itseään vallassa tieteen periaatteiden vastaisesti. Epäsuhta on valtava kun verrataan someen. Internetissä on lukuisia tieteellisiä järjestöjä ja kotisivuja, jotka hylkäävät BBn. ACG, MOND, Electric Universe, DU, Lerner, Suntola, minä ym.

Koska media ja tiedelehdet rupeavat näitä arvioimaan? Koska tieteen ja filosofian vapaus palautuu mediaan, tiede lehtiin ja yliopistoihin?

Sitten kun naturalistinen ja empiristinen paradigma vaihtuu suvaitsevampaan.

Periaatteessa tilanne yliopistoissa on aina oikea, tieteen vapaus takaa sen, mutta käytännössä näin ei ole ollut tässä asiassa 1960- luvun puolivälistä 2025 asti. Ehkä tilanne nyt vihdoin muuttuu. 65 vuotta sortoa tieteen varjolla pitäisi jo riittää.

Varsinkin mediassa.

Tieteen stagnaatio on varsin luonnollista, tiedeyhteisö on aina vanhoillista. Uusien ja oikeampien teorioiden pitääkin osata taistella lopulta itsensä uudeksi valtavirraksi. Jos eivät osaa, eivät ole vielä hyviä teorioita.

4

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kyynel.

      • Olen aivan samaa mieltä. Murheellista, että tiedeyhteisö on ollut 60 v harhapolulla. Miksi?

        Empirismi.
        Subjektiivinen idealismi.
        Postmoderni nihilismi.
        Kosmologia jätettiin fyysikoille ja matemaatikoille, vaikka se on poikkitiedettä, filosofiaa ja maailmankatsomusta.

        Punasiirtymän väärä tulkinta.
        Singulariteetti, ja muut mahdottomat asiat, alku ja laajeneminen, väitettiin mahdollisiksi, vaikka ne ovat mahdottomia asioita.

        Käsitesekaannusta koko juttu: kaikkeus, universumi, mitä se tarkoittaa.
        Ei ymmärretty kokonaisuuden ja osien suhdetta, ei ymmärretty kokonaisuutta, universumia. Jos


    • Anonyymi

      Suattaapi ollannii jotta paokahtikkii, muttanoin mikä se ol mikä pamahti ja missä ja minkäkö takiija. See minnuu hiemman häiritteepi. Vua siihennii jos suaistii vastaaksen ni suattaisolla silviisi jot perhana vie alakupammaas se oljnii.
      Hyväärine kuesmankuppeelta vua

      • Mustat aukot lopulta pamahtavat kun syövät liikaa. Se on kaikkeuden aineen ikuinen paikallinen kierrätys. Galaksien saaristo avaruuden valtameressä taas on kaikkeuden ikuinen perustila.

        Räjähdyksiä sumuja tähtimuodostus galaksi muodostus mustia aukkoja... räjähdyksiä, sumuja tähtimuodostus...

        Siinä yksi ratkaisu koko hommaan. Tuskin ainoa, tuskin vielä paras. Yksi kuitenkin. https://www.santavuori.com/Maailmank.pdf


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      243
      2808
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1131
    4. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      2
      1065
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    6. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      964
    8. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    9. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      861
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      858
    Aihe