Alkupamausteoriaa arvostelu mediassa

BB teoriaa ei saa arvostella mediassa. Sellaiset artikkelit eivät mene läpi siellä, eivätkä tiedelehdissä. Ja jos joskus harvoin menevät, sitä käytetään todisteena siitä, että tieteellinen vapaus on voimassa.

Tosiasiassa on kyse tieteen vapauden puutteesta. BB teoria pitää sensuurilla itseään vallassa tieteen periaatteiden vastaisesti. Epäsuhta on valtava kun verrataan someen. Internetissä on lukuisia tieteellisiä järjestöjä ja kotisivuja, jotka hylkäävät BBn. ACG, MOND, Electric Universe, DU, Lerner, Suntola, minä ym.

Koska media ja tiedelehdet rupeavat näitä arvioimaan? Koska tieteen ja filosofian vapaus palautuu mediaan, tiede lehtiin ja yliopistoihin?

Sitten kun naturalistinen ja empiristinen paradigma vaihtuu suvaitsevampaan.

Periaatteessa tilanne yliopistoissa on aina oikea, tieteen vapaus takaa sen, mutta käytännössä näin ei ole ollut tässä asiassa 1960- luvun puolivälistä 2025 asti. Ehkä tilanne nyt vihdoin muuttuu. 65 vuotta sortoa tieteen varjolla pitäisi jo riittää.

Varsinkin mediassa.

Tieteen stagnaatio on varsin luonnollista, tiedeyhteisö on aina vanhoillista. Uusien ja oikeampien teorioiden pitääkin osata taistella lopulta itsensä uudeksi valtavirraksi. Jos eivät osaa, eivät ole vielä hyviä teorioita.

4

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kyynel.

      • Olen aivan samaa mieltä. Murheellista, että tiedeyhteisö on ollut 60 v harhapolulla. Miksi?

        Empirismi.
        Subjektiivinen idealismi.
        Postmoderni nihilismi.
        Kosmologia jätettiin fyysikoille ja matemaatikoille, vaikka se on poikkitiedettä, filosofiaa ja maailmankatsomusta.

        Punasiirtymän väärä tulkinta.
        Singulariteetti, ja muut mahdottomat asiat, alku ja laajeneminen, väitettiin mahdollisiksi, vaikka ne ovat mahdottomia asioita.

        Käsitesekaannusta koko juttu: kaikkeus, universumi, mitä se tarkoittaa.
        Ei ymmärretty kokonaisuuden ja osien suhdetta, ei ymmärretty kokonaisuutta, universumia. Jos


    • Anonyymi

      Suattaapi ollannii jotta paokahtikkii, muttanoin mikä se ol mikä pamahti ja missä ja minkäkö takiija. See minnuu hiemman häiritteepi. Vua siihennii jos suaistii vastaaksen ni suattaisolla silviisi jot perhana vie alakupammaas se oljnii.
      Hyväärine kuesmankuppeelta vua

      • Mustat aukot lopulta pamahtavat kun syövät liikaa. Se on kaikkeuden aineen ikuinen paikallinen kierrätys. Galaksien saaristo avaruuden valtameressä taas on kaikkeuden ikuinen perustila.

        Räjähdyksiä sumuja tähtimuodostus galaksi muodostus mustia aukkoja... räjähdyksiä, sumuja tähtimuodostus...

        Siinä yksi ratkaisu koko hommaan. Tuskin ainoa, tuskin vielä paras. Yksi kuitenkin. https://www.santavuori.com/Maailmank.pdf


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5304
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3865
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2800
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1308
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      284
      1303
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1183
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1112
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      213
      1086
    Aihe