Nyt alkaa jo kuppi täyttyä rallatteluille. Kyseessä kuitenkin valtuutettu, jolla on ollut neljä vuotta aikaa tehdä järven eteen jotain, mutta puheet alkavat vasta nyt, vaalitohinassa.
Yhtään puheenvuoroa ei ole käyttänyt valtuustossa järven tilasta. Asia (Evijärven vedenpinta) ei ole tällä hetkellä kunnan käsissä vaan päätettävissä hallinto-oikeudessa. Jatkossakin päätökset säännöstelylle tekee Ely.
Osa saatavista poistetaan kirjanpitolain ja asetusten mukaisesti, kun saatava on ollut riittävän kauan tilisaamisissa. NÄIDEN PERINTÄÄ EI LOPETETA, VAAN JATKETAAN EDELLEEN. Tämänkin asian valtuutetut olisivat kuulleet valtuuston kokouksissa, jos vain olisivat olleet paikalla.
On ihmisten aliarvioimista kertoa muunneltua totuutta ja hakea sympatiaa sekä kannatusta vaalityölleen em. toimilla.
Toisaalta hyvä kun rallattelijat tulivat julki ja toivat esiin oman tapansa toimia. Tiedän ketä en ainakaan äänestä.
Aikovatko rallattelijat puuttua esim. kunnalle töitä tekevien urakoitsijoiden toimintaan, sopimusehtojen noudattamiseen/rikkomiseen mm. toistuvasti esillä olevat verovelat, tavarantarkastajan tarkastuskertomus, useat huomautukset ym.
Sallivatko rallattelijat tämän, vai mikä on syy olla näistä hiljaa?
Valikoivan totuuden rallattelijat
41
2172
Vastaukset
- Anonyymi
Alkaako mainitsemasi urakoitsijan sukunimi M- kirjaimella?
- Anonyymi
Mj kylmä?
Onko kyseessä henkilö A. M. vai joku muu?
- Anonyymi
Voi poijjat, minä vielä muistan Lahdenkylän koulun öljyvahinkoasiankin. Se tuli kunnalle maksamaan paljon ja kunnalle taisi jäädä vielä saataviakin reippaasti. Eli nekin saatavat on vielä kunnan listoilla?
- Anonyymi
Se oli ennen aikaan, lapiomiehillekin
maksettiin hyvin. Ainakin paperitietojen mukaan. - Anonyymi
Siitäkin koulusta jäi jäljelle kasa tuhkaa. Peruskorjaus kumminkin tarvittiin ennen polttamista.
- Anonyymi
Olisiko nekin saatavat siellä epävarmoissa saatavissa?
Nyt vaan avointa päätöksentekoa ja tietopyyntö vähintään kehiin. Pitäähän kuntalaisen tietää verorahojen käytöstä. Vai eikö se koskekaan kaikkia tai lähipiiriä? - Anonyymi
Lahdenkylän koululla oli aikanaan öljyvahinko, jonka puhdistustöistä kunnalle lähetettyjä laskuja puitiin pitkään eri oikeusasteissa. Oikeuden päätös oli lopulta se, että laskutus oli reippaasti ylimitoitettu. Liekö ollut jopa noin kymmenkertainen. Tietääköhän kukaan, onko kunnan mahdolliset saatavat tässä tapauksessa edelleen perinnässä, vai onko asia jo haudattu. Ehkä jostain hautaustoimistosta löytyisi joku, jolle olisi jäänyt muistikuva saatavien hautauksesta.
Siitä öljykatastrofista oikeusjuttuineen sanoittaja saisi myös melkoisen virren aikaiseksi.
- Anonyymi
Perussuomalaisten listalla olevat kaksi ehdokasta, nykyistä Kokoomuksen valtuutettua, joista toinen entinen Keskustalainen, tulevissa vaaleissa siis persujen ehdokkaina, tulevaisuudesta emme vielä tiedä... Olipa sekavaa mutta siis lyhykäisyydessään:
kaksi nykyistä kokoomuksen valtuutettua jotka nyt persujen ehdokkaina, ovat osallistuneet valtuuston kokouksiin seuraavasti:
2024 valtuuston kokouksia oli kolme, joista molemmat osallistuivat yhteen kokoukseen.
2023 valtuuston kokouksia oli kahdeksan, joista toinen osallistui kahteen kokoukseen ja toinen neljään.
Tiedot löytyivät Evijärven kunnan nettisivuilta.
Ylintä päätäntävaltaa kunnassa käyttää valtuusto, joten missä miehet oli kun päätöksiä on tehty? Tietysti työkiireet vaikuttavat mutta prioriteetti näkyy myös vai liekö rohkeuden puute? Onko helpompi olla räkyttämässä jälkeenpäin vai osallistua päätöksentekoon?
Ymmärrän nyt täysin miksi tilapäinen valiokunta aikanaan perustettiin. - Anonyymi
Onko Evijärven kokoomus riidoissa, vai mistä on kyse? 2 keskustelun avausta samoista teemoista (tavaran tarkastajan tarkastuskertomus)
- Anonyymi
Kristillisten Laukkonen ja Kokoomuksen Kattilakoski ovat tuoneet huolensa järviasiassa esille usean vuoden ajan. Ovat myöskin osallistuneet järven kunnostamishankkeisiin aktiivisesti, toisin kuin rallattelijat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kristillisten Laukkonen ja Kokoomuksen Kattilakoski ovat tuoneet huolensa järviasiassa esille usean vuoden ajan. Ovat myöskin osallistuneet järven kunnostamishankkeisiin aktiivisesti, toisin kuin rallattelijat.
Sukulaisetko siellä kommentoi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sukulaisetko siellä kommentoi?
Uskonto ja politiikka ei sovi yhteen.
- Anonyymi
Eikös musiikin säveltäjä ja sanoittaja mainita yleensä kyseisen teoksen julkistuksessa. Tässä tapauksessa esittäjä lienee selvä, mutta sanoittajaa ei ole kerrottu. Vai onko niin että se tiedetään kaikkien tietävän.
- Anonyymi
Iltasanomat 30.3.2025 uutisoi tarkastuksesta hoivakotiin "Näin ei voi enää jatkua".
Uutisessa on myös haastateltu evijärveläistä Attendon aluepäällikköä. Hänen mukaansa Attendolla ei ollut tiedossa, että paikassa työskenteli niinkin paljon opiskelijoita yhtä aikaa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011095453.html
"Aluehallintovirasto (avi) ja Keski-Suomen hyvinvointialue menivät viime kesäkuussa ilmoittamatta käynnille Saarijärvellä sijaitsevaan Attendon hoivakotiin. Tulokset olivat karut.
Käynnillä tarkastaja näki, kuinka kansainvälinen opiskelija väritti hoivakodin asukkaiden kanssa. Keskustelua käytiin yksittäisin sanoin. Eräällä osastolla tavattiin helmikuussa aloittanut hoitaja, joka ei ymmärtänyt kahden sanan mittaisia kysymyksiä.
– Pahimmillaan työntekijä ei pystynyt keskustelemaan meidän kanssamme lainkaan, aluehallintoviraston ylitarkastaja Jaana Aarnio kertoo.
Etukäteen oli jo tiedossa, että paikassa on liian vähän päteviä työntekijöitä ja henkilöstön kielitaito puutteellista. Avin mukaan asiakasturvallisuus vaarantui siellä vakavasti.
Paikan suomenkieliset työntekijät purkivat aville huoliaan:
Kansainvälisten kollegoiden tekemät kirjaukset eivät välttämättä pidä paikkaansa. Työntekijät eivät ymmärrä, miten kielitaidoton kollega voi itsenäisesti hoitaa asukkaita. He eivät pysty edes kysymään haluaako asukas maitoa vai vettä. Opiskelijoita ei ehditä ohjata, kun heitä on niin paljon. Heitä käytetään yövuoroissa vaikkei saisi.
Paikassa työskenteli myös kielitaidottomia sijaisia.
Attendo on rekrytoinut ulkomailta paljon työvoimaa, koska se katsoo, etteivät suomalaiset hoitajat tulevaisuudessa riitä.
Attendo on rekrytoinut ulkomailta paljon työvoimaa, koska se katsoo, etteivät suomalaiset hoitajat tulevaisuudessa riitä.
Avi määräsi, että henkilöstön määrä ja osaaminen pitää panna kuntoon tai Attendo joutuu maksamaan 350 000 euron uhkasakon. Sen lisäksi hyvinvointialue keskusteli Attendon kanssa sopimussakosta.
Aarnion mukaan tilanne hoivakodissa on nyt hyvä.
Avi harkitsi jo uhkasakon panemista osittain maksuun. Sen jälkeen paikkaan rekrytoitiin lisää työntekijöitä eikä kielitaidottomia huomioida henkilöstömitoituksessa ennen kuin kielitaito työhön on riittävä.
– Johtaja halusi jostain syystä käyttää paljon kansainvälisiä opiskelijoita myös sijaisina.
Attendon aluepäällikkö Suvi Lammela kertoo IS:lle, että Avin tarkastuksen jälkeen yritys ryhtyi heti toimeen. Hänen mukaansa taustalla olivat johtamisongelmat ja se, että paikassa käytettiin vuoroissa liian paljon kansainvälisiä opiskelijoita samaan aikaan.
– Puutuimme johtajan toimintaan. Sittemmin paikassa on aloittanut uusi johtaja, ja hänen tulonsa myötä toimintaa on saatu kehitettyä. Lisäksi olemme lisänneet johtamisen tukea.
Hänen mukaansa Attendolla ei ollut tiedossa, että paikassa työskenteli niinkin paljon opiskelijoita yhtä aikaa.
Aarnion mukaan hoivakoti toimii väärin, jos se palkkaa kielitaidottomia sijaiseksi. Yksikön hoitajamitoitukseen ei voi laskea henkilöä, jolla on riittämätön kielitaito. Eivätkä suomalaisetkaan oppisopimusopiskelijat voi olla osana mitoitusta opintojen alussa, jos heillä ei riittävää osaamista.
– Asukkaiden turvallisuus vaarantuu aina, jos hoidosta vastaavat yksinomaan opiskelijat. "- Anonyymi
Uutinen, kokoomuslaista UNELMAA, persut iskee vaalikiihkossaan hallituskumppaniaan.
- Anonyymi
En ymmärrä miten Ahopelto on vajonnut noin alas. Aivan naurettava vaalityötä.
- Anonyymi
Mikä laulaen tulee, se viheltäen menee.
- Anonyymi
Katsoinpa tuota Ahopellon videoa. Ilolla huomasin että jokaisessa meissä asuu ilmastosta huolestunut Vihreä. Tärkeää ottaa nuo saastuttavat nokipiiput esille ja tämäkin video osoittaa kuinka vahingollisia ne ovat. On ihme, että Evijärven koulukeskuksen vieressäkin on sellainen piippu. Luin myös että Evijärvelle suunnitellaan uuden koulun rakentamista. Jos Evijärvellä ajatellaan vähänkään lasten terveyttä, niin kyllä tuo Evijärven piipuista otettu savukuvavideo kertoo että ilmaan syöksee saastuttavaa ja terveydelle haitallisia savuja ja uuden koulun energiaratkaisuksi täytyy löytyä muu, kuin tuollaiset nokipiiput. Maalämpö ja aurinkolämpö ovat tulevaisuutta ja ne kehittyvät kaiken aikaa tehokkaammiksi lämmitysmuodoiksi. Toivottavasti Antin video saisi Evijärven kunnanpäättäjät heräämään piippujen purkamiseen! Vihreä aate etenee juuri tämänkaltaisten herätysten myötä.
- Anonyymi
Evijärvellä on tasan yksi viherhippi perhe ja sekin on muuttanut tänne lähikaupungista.
Nekin viherhipit selvästi kuvittelevat, että sille hönttien viherhörhöjen typerälle aatteelle olisi täällä jotain kannatuspohjaa.
- Anonyymi
Ratiriti rallaa tuli kevät hallaa...
- Anonyymi
Mikähän on syynä, että alkuperäisen orkesterin jäsenet vaihtuneet täysin, laulajaa lukuunottamatta? Harmillista, mutta ei ole Etiketti-orkesteri enää sama kuin ennen.
- Anonyymi
Voihan jotain syytä olla myös orkesterin soittajissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voihan jotain syytä olla myös orkesterin soittajissa.
Syitä en tiedä mutta yksi jäi ja muut lähti.
- Anonyymi
Vaihtuuko bändin yhteistyökumppaniksi paikallinen liikennöitsijä? Hyvä ois, vois taas jatkossa kysyä kuljetustarjousta Vesaltakin.
Mutta ei niin kauan kun on "menossa mukana". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaihtuuko bändin yhteistyökumppaniksi paikallinen liikennöitsijä? Hyvä ois, vois taas jatkossa kysyä kuljetustarjousta Vesaltakin.
Mutta ei niin kauan kun on "menossa mukana".Kylillä puhutaan että erään soittajan elämä lähti alamäkeen heti kun pesti orkesterissa loppui.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaihtuuko bändin yhteistyökumppaniksi paikallinen liikennöitsijä? Hyvä ois, vois taas jatkossa kysyä kuljetustarjousta Vesaltakin.
Mutta ei niin kauan kun on "menossa mukana".Piti tutkailla asiaa ja niin se näyttäisi olevan että härmän liikenteellä ja Ahopellolla on yhteistyötä. Vesa sponssaa persua?
Kiitos tästä infosta, selvitti asioita paljonkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Piti tutkailla asiaa ja niin se näyttäisi olevan että härmän liikenteellä ja Ahopellolla on yhteistyötä. Vesa sponssaa persua?
Kiitos tästä infosta, selvitti asioita paljonkin.Mitäs se sinulle kuuluu kuka sponsoroi ja ketä?
Pitäisit huolta vain niistä omista ja täysin retuperällä olevista asioistasi.
Jos minä ryhtyisin jotakuta sponsoroimaan, niin vasemmistoliiton kommunistit, viherhipit ja Sdp pölvästit voisi heti kättelyssä jättää pois laskuista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs se sinulle kuuluu kuka sponsoroi ja ketä?
Pitäisit huolta vain niistä omista ja täysin retuperällä olevista asioistasi.
Jos minä ryhtyisin jotakuta sponsoroimaan, niin vasemmistoliiton kommunistit, viherhipit ja Sdp pölvästit voisi heti kättelyssä jättää pois laskuista.Kyllähän nuo sponssaussopimukset valintaan vaikuttaa. Esim. kuljetusalan yrittäjiä löytyy kyllä muitakin omasta pitäjästä sekä muualta.
Vapaus valita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllähän nuo sponssaussopimukset valintaan vaikuttaa. Esim. kuljetusalan yrittäjiä löytyy kyllä muitakin omasta pitäjästä sekä muualta.
Vapaus valita.Normaalien ihmisten elämään sponsorisopimuksilla ei ole mitään merkitystä. Jos joku haluaa toimia sponsorina, niin hän päättää itse ketä tukee. Sen ei luulisi olevan sinun murheesi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Normaalien ihmisten elämään sponsorisopimuksilla ei ole mitään merkitystä. Jos joku haluaa toimia sponsorina, niin hän päättää itse ketä tukee. Sen ei luulisi olevan sinun murheesi.
Kyllä vain on sopimuksilla merkitystä.
Päätän itse minkä yrityksen palveluita käytän.
Onneksi on vaihtoehtoja.
- Anonyymi
Persu kuninkaan jätemaan kanteluista 60 000€ lasku kunnalle. Ja tietysti oma firma kuskasi maat Poriin. Siinä mies kunnan asialla. Narri laulelee lauluja miellyttääkseen Kustaa adolfia.
- Anonyymi
Juurikin näin!
- Anonyymi
Eipä tarvitse olla mikään ainstaini että ymmärtää mistä on kyse. Oman ja suvunedun vuoksi valjastettiin sukuhaaran mies keräämään ääniä. Varsinainen puuhapete ryhtyy toimiin, kun äänet on kerätty. Oman edun ajaminen toimii aina kunnan ja kuntalaisten vahingoksi. Nämä jutut on nähty ja pitäisi viimeisenkin kuntalaisen käsittää.
- Anonyymi
Mikä sinua oikein vaivaa? Tuollaiselle nimettömänä inisijälle pitäisi ostaa pakka hamekangasta.
- Anonyymi
Taas joku hamekangas kaupoilla, aivan niin kuin kirjeessä piispalle aikanaan. Marimekko kuosiko taas etsinnässä? Vai onko "syntiset sotkut" jo siivottu lähipiirin tontilta?
- Anonyymi
Oletkohan sinä aikuisten oikeasti todella tyhmä sekä typerä?
Siltä tuo kirjoittelu vaikuttaa.
Etkö sinä raukka ymmärrä edes sitä, että poliisi kyllä saa kirjoittelijat selville, jos joku tekee rikosilmoituksen. Maalittaminen kun sattuu olemaan rikos, ellei se ole vielä tullut mieleesi. - Anonyymi
Solmuja riittää, auotaan kaikki tasapuolisesti.
Etsitään kadonneetkin roskapussitkin jos solmut loppuu. Maailmassa solmuja riittää! - Anonyymi
Mikä piispan kirje? Mitä asia koskee?
- Anonyymi
Vaalit ohi, jytkyn sijaan tulikin rötky.
- Anonyymi
Kapsahtivat katajaan.
- Anonyymi
Yllätyitkö? Minä en.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman531986- 471670
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!771428Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊911263Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1801216Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee2361176- 51068
- 891056
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?731016Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s21996