Asuntoauton Verotus ensi vuonna mitten on tehdäänkö asialle mitään vai maksetaan ja ollaan hiljaa multa loppu harrastus ei ole varaa
Vero??????
17
166
Vastaukset
- Anonyymi
ollaan hiljaa kun per se on auki
- Anonyymi
Ei voi tehdä enää mitään, vero on jo päätetty ja sitä aletaan periä ensi vuoden alusta.
Karavaanari liitto ei tehnyt tarpeeksi asian hyväksi eikä autoliittokaan.
Miksi ainostaan matkailu- ja retkeilyautojen omistajia kuritetaan? Miksi ei pakettiautoja?
Pakettiautolla ajetaan sentään huomattavasti enemmän eli kyse ei ole saastuttamisesta.
Olisivat mieluummin ja oikeudenmukaisesti asettaneet lain että vanhoistakin asuntoautoista pitää maksaa vero joka maksetaan yleensä autoja ostettaessa. Koska siitähän tässä kyse mutta sen sijaan lätkäistiin dieselvero, tällä logiikalla pakettiautoista myös maksettava samansuuruinen dieselvero.
Tässä tulee käymään niin että matkailuautot tule vähenemään hurjasti ja köyhät siirtyy pakettiautoihin mitkä eristetään ja niistä rakennetaan retkeilyautoja niin että ne säilyy pakettiauton dieselverolla eli kalusteet ovat vain liinoilla sidottu liikenteessä.
Itseasiassa kalusteista voi rakentaa moduulin joka työnnetään paikoilleen autoon ja sidotaan liinalla kiinni.
Näin me on ajateltu tehdä. Väliseinä kun ei ole pakollinen niin se poistetaan niin tulee avaruutta ja katoaa pakettiautomaisuus.
Tällä pakulla sitten pörräämme ainostaan puskaparkeissa ja meidän rahoja ei valtio saa matkailualan yrittäjien veroina.- Anonyymi
Mitäs sen karavaanariliiton olisi pitänyt tehdä ? Mikähän se on sellainen karavaanariliitto jota olisi kuunneltu aiheesta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs sen karavaanariliiton olisi pitänyt tehdä ? Mikähän se on sellainen karavaanariliitto jota olisi kuunneltu aiheesta?
Karavaanareiden olisi pitänyt tukkia liikenne kaikilla Helsingin sisäänmenoväylillä useammaksi viikoksi, niin olisi ollut vaikutusta!
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Karavaanareiden olisi pitänyt tukkia liikenne kaikilla Helsingin sisäänmenoväylillä useammaksi viikoksi, niin olisi ollut vaikutusta!
Ei ole myöhäistä mennään kesällä tukkimaan mannerheimintietä isolla porukalla
- Anonyymi
Ainut konsti kiertää tämä kyseinen vero ,on lopettaa koko harrastus.Semmoista vaihtoehtoa olen itse vakavasti funtsinut.
- Anonyymi
Ulkomaanmatkailu on halvempaa, joten siinä yksi vaihtoehto karavaanailulle. Eihän se tietysti ole lähimainkaan samanarvoista eikä yhtä rentouttavaa, mutta yksi vaihtoehto kuitenkin, jos luopuu karavaanailusta.
- Anonyymi
Niin pitkään kun likennekäytöstä poisto on mahdollista, meillä ei muutu mikään. 60 tkm ajettu autokin pelaa vielä vuosia, jos mitään ihmeellistä ei satu.
Pakettiautoviritykset eivät meille sovi, koska reissataan kylmilläkin keleillä. Autossa täytyy pystyä myös oleilemaan. Lämmin lattia, mukavat sängyt ja hyvät istuimet, jääkaappia ja ruuanvalmistusta unohtamatta.- Anonyymi
Kuinka riittää akuissa potku talvella pakkasilla kun ei aurinkokennotkaan lataa.
Pimeä tulee aikaisin niin pitkä aika odottaa aamuun ja lämmitin vie virtaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka riittää akuissa potku talvella pakkasilla kun ei aurinkokennotkaan lataa.
Pimeä tulee aikaisin niin pitkä aika odottaa aamuun ja lämmitin vie virtaa.Mikä siinä lämmittämisessä virtaa vie? Kiertovesipumppu pyörii huonollakin hupiakulla maailman tappiin asti!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä siinä lämmittämisessä virtaa vie? Kiertovesipumppu pyörii huonollakin hupiakulla maailman tappiin asti!
Pakuun vesikiertoinen lämmitys? Ei ihan helppo toteuttaa, eikä ihan halpakaan.
Aikoinaan ajellut paljon ajoneuvonostureita, joissa kaikissa oli vesi- tai ilmakiertoisia webastoja / ebereitä. Ei puhettakaan, että akut olisivat kestäneet edes työpäivän, ilman että moottori oli välillä käynnissä. Nosturihommat olivat monesti sellaista tavaran roikottelua, ettei käynnissä pito olisi aina ollut tarpeen tuntikausiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pakuun vesikiertoinen lämmitys? Ei ihan helppo toteuttaa, eikä ihan halpakaan.
Aikoinaan ajellut paljon ajoneuvonostureita, joissa kaikissa oli vesi- tai ilmakiertoisia webastoja / ebereitä. Ei puhettakaan, että akut olisivat kestäneet edes työpäivän, ilman että moottori oli välillä käynnissä. Nosturihommat olivat monesti sellaista tavaran roikottelua, ettei käynnissä pito olisi aina ollut tarpeen tuntikausiin.Niin ja isokaan akku ei auta, jos laturissa ei riitä tehot. Toimii silloin itse asiassa vielä huonommin.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Pakuun vesikiertoinen lämmitys? Ei ihan helppo toteuttaa, eikä ihan halpakaan.
Aikoinaan ajellut paljon ajoneuvonostureita, joissa kaikissa oli vesi- tai ilmakiertoisia webastoja / ebereitä. Ei puhettakaan, että akut olisivat kestäneet edes työpäivän, ilman että moottori oli välillä käynnissä. Nosturihommat olivat monesti sellaista tavaran roikottelua, ettei käynnissä pito olisi aina ollut tarpeen tuntikausiin.Jaa, pakuista puhuitte? Sori, en jaksanut lukea, kun jo halusin viisastella. Mutta vesikiertoinen Alde kaasulämmitys kiertovesipumpulla matka-autossa vie sähköä tosi vähän. Tai sitten se paljon kehuttu Trumatic peltikamina ilman puhaltimia toimisi pakussa varmasti hyvin. Ei tarvii sähköä. Kaasupullo pitäisi saada johonkin ulos. Vanhaan Poksi vaunuun sellaisen joskus asensin ja kyllä siinä olisi teho riittänyt vaikka mihin. Isoilla pakkasilla vaan kaipaa jotain eristettä pakun seiniin.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Mikä siinä lämmittämisessä virtaa vie? Kiertovesipumppu pyörii huonollakin hupiakulla maailman tappiin asti!
Sen haluaisin nähdä, ei takuulla kestä täyttä vuorokautta pakkasella hupiakku ja jos ovat vanhoja ja vaikka kaksikin 80Ah akkua niin tuskin kestää.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Jaa, pakuista puhuitte? Sori, en jaksanut lukea, kun jo halusin viisastella. Mutta vesikiertoinen Alde kaasulämmitys kiertovesipumpulla matka-autossa vie sähköä tosi vähän. Tai sitten se paljon kehuttu Trumatic peltikamina ilman puhaltimia toimisi pakussa varmasti hyvin. Ei tarvii sähköä. Kaasupullo pitäisi saada johonkin ulos. Vanhaan Poksi vaunuun sellaisen joskus asensin ja kyllä siinä olisi teho riittänyt vaikka mihin. Isoilla pakkasilla vaan kaipaa jotain eristettä pakun seiniin.
Taisi olla kyse pakusta ja diesel-lämmittimestä..
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Sen haluaisin nähdä, ei takuulla kestä täyttä vuorokautta pakkasella hupiakku ja jos ovat vanhoja ja vaikka kaksikin 80Ah akkua niin tuskin kestää.
200 ah akkuja, kaasu + alden kaasupannu vesikiertoisella lämmityksellä, niin pärjää pari vuorokautta ilman latausta. Muuta virrankulutusta ei ihmeesti saa olla, mut aina sitä vaan on...
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Sen haluaisin nähdä, ei takuulla kestä täyttä vuorokautta pakkasella hupiakku ja jos ovat vanhoja ja vaikka kaksikin 80Ah akkua niin tuskin kestää.
En ole osannut epäillä, että virta loppuu akuista, vaikka talvella valojakin poltettiin. Kyllä sen pari vuorokautta kesti. Pidempään ei paikallaan oltu. Akutkin oli puolikuntoiset about 120Ah yhteensä. Mutta katolla on parikymmentä vuotta vanha aurinkokenno. Kai sekin jotain sitten vielä kerää, talvellakin??
Eipä se iso onnettomuus ole, jos hupiakuista virta loppuu, kunhan auton saa käymään!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241959
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271502En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931366- 631234
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1301123The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut111096Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223902- 151849
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57803Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20758