Yksityiset huijaa liikkeitä

Anonyymi-ap

Nyt tarkkana, työntävät semmosta piilovika pommia vaihdossa että huh huh. Ottakaa nimi paperiin missä takaavat että heidän tuoma auto toimii vuoden ainakin virheettömästi, mitä odottavat sinunkin autolta minkä ostavat. Näin karsii osan kusettajista ja lähtevät vetämään suu messingillä.

8

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mitään sellaisia sopimuksia ainakaan käytettyjen autojen kaupassa
      kannata tehdä, jotka ovat niin löysiä, etteivät ne pidä, vaan kaatuvat
      alioikeudessa!
      Kun vaihtoautoa tarjotaan osaksi uuden kulkineen hintaa, on se
      myyjäosapuolen velvollisuus arvioida hyvitys sillä lailla alkanttiin,
      ettei siitä tule jälkipuheita.
      Mikäli kaupankäynnissä eksytään petoksen puolelle, on siitä aivan
      erilliset säännöksensä kaupankäynnissä, eikä niitä edes Kuluttajansuoja
      säätele.

    • Anonyymi

      Autoliikkeet ovat alan ammattilaisia ja heillä on välineet ja osaaminen tunnistaa heille tarjottavien autojen kunto. Yksityishenkilö harvoin on eikä edes osaa arvioida autonsa kuntoa muuten kuin siltä osin mitä ajaminen osoittaa.

      Toisin on taas yksityiset ostajat. He harvoin ovat ammattilaisia eikä tarvi ollakaan. Autoliikkeet ovat vastuussa myymiensä autojen kunnosta sellaisina kun liikkeet kertovat niiden olevan.

      • Anonyymi

        Tämän päivän myyjät isommissa liikkeissä eivät tiedä autoista yhtään mitään. Paremmin se yksityinen vaihtoauton tuoja autonsa tuntee ja voisi kertoa piiloviat rehellisesti. Ostetaan ennustajan pallo jos jollain olisi, säästäis paljon jälki kuluja piilovika pommeista.


      • Anonyymi

        Ei ne mitään kuntoa voi arvioida kun hinta annetaan jo puhelimessa autoa näkemättä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämän päivän myyjät isommissa liikkeissä eivät tiedä autoista yhtään mitään. Paremmin se yksityinen vaihtoauton tuoja autonsa tuntee ja voisi kertoa piiloviat rehellisesti. Ostetaan ennustajan pallo jos jollain olisi, säästäis paljon jälki kuluja piilovika pommeista.

        Ja kannattaa muistaa että yksityisten välisessä kaupassa laki on vieläkin tiukempi mitä liikkeestä ostettaessa. Kokemusta on koska ostin käytetyn jossa olikin vikoja joita myyjä ei maininnut. Myyjä selitti jotain perävalotakuusta ja otin yhteyttä asianajajaan. Kertoi että laki (en muista enää mikä laki on nimeltään) on tiukempi kuin liikkeestä ostettaessa. Kertoi myyjälle että jos homma menee oikeuteen niin häviää ja maksuja tulee ja paljon niin palautin auton ja sain koko summan takaisin.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Autoliike ottaa vikakoodipommin ilomielin vastaan, että saa kaupat syntymään. Vikakoodit kuitataan ja auto myydään tyhmän näköiselle asiakkaalle. Tämän jälkeen toivotaan, ettei autosta koskaan kuulu mitään. Jos kuuluu, vakuutetaan ettei heillä ole asiasta mitään tietoa tai leikitään kuollutta.

    • Anonyymi

      Katso itse kun koeajat vai ootko edes pätevä tuohon myynti hommaan, jos tuon sulle auton missä 1 takaovi on vedetty kattopulteilla kiinni niin kierrät sen ja ajat ja toteat asia ok. Miten tämä asiakkaan vika kun sanoin että onhan siinä laittoa ja itse tarkistit?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1806
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      73
      987
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe