Ylellä oli taas aamulla transagendaa

Flinkkilä & Kellomäki


30.3. klo 9:10, Yle TV1.
Miiko Toiviainen ja Pietu Wikström - oikeat roolit ja väärät odotukset. Pietu Wikström on muunsukupuolinen näyttelijä ja rap-musiikin uudistaja. Miiko Toiviainen on transtaustainen näyttelijä ja tasa-arvon tienraivaaja. Ani Kellomäki kysyy sukupuolirooleista, teatterista ja unelmista.


Kun joku vielä kertoisi miten joku voi olla muunsukupuolinen, kun on vain naisia ja miehiä eikä mieheksi syntynyt voi mitenkään kehoaan leikkaamalla voi muuttua täysin naiseksi ja synnyttää eikä nainen voi muuttaa mieheksi ja siittää lapsia.
Myöskään tervettä kehoa ei kannata leikellä kun vika on yläpäässä eikä alapäässä.

Nämä ovat vain niitä tosiasioita joita punavihreiden on niin vaikeaa hyväksyä.
9164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Höpöhöpö. Joka vuosi syntyy tuhansia lapsia, jotka eivät ole miehiä eivätkä naisia. Osalla on molemman sukupuolen elimet, osalta elimiä puuttuu, osalla on hormonit eri kuin näkyvät elimet, osalla on eri kromosomit kuin elimet.

Oletko niin sivistymätön, että et ole koskaan kuullut hermafrodiiteista?

Leikkaamalla ja hormonihoidoilla ei ehkä pysty tekemään miehestä naista jolla on kohtu, mutta entä sitten? Tunnen useitakin naisia ja miehiä, joilta puuttuu synnynnäisesti kohtu, kives ym. Eivät kaikki muutenkaan voi synnyttää tai siittää, mutta entä sitten?

Tapaamani hormonihoidetut henkilöt näyttävät ulkoisesti ihan oikeilta miehiltä ja naisilta. Mitä väliä sillä on, mitä heillä on jalkojen välissä tai pystyvätkö synnyttämään. Ovat sitäpaitsi ihan kivoja tyyppejä.

Mitään ongelmaa asiassa ei ole, paitsi sinun ahdasmielisessä päässäsi.

Äänestä
  • Varmaankin syntyy, mutta muka tuhansia? Taidat liioitella, vai onko väitteellesi uskottavia lähteitä?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Varmaankin syntyy, mutta muka tuhansia? Taidat liioitella, vai onko väitteellesi uskottavia lähteitä?

    Jos nimittäin syntyisi tuhansia, se tarkoittasi useampaa kymmentä prosenttia syntyvistä lapsista. Elleivät he sitten kuole ennen aikojaan lähes kaikki, pitäisi meillä jokaisella olla tiedossa ja myös suvussa tuollaisia poikkeavina syntyneitä. Itse en tiedä enkä tunne yhtäkään.

    Toki niille, jotka sellaisina syntyvät, suon täydet oikeudet elää tässä yhteiskunnassa ja menestyä myös, vaatimuksista olen heidän kohdallaan valmis tinkimään, kun yhteiskunta on kuitenkin pakostakin rakennettu enemmistön ehdoilla ja osin täytyykin olla.

    Äänestä

  • Se on kehitysvamma ja niitä on noin joka tuhannes. Se on kehitysvamma ja on eri asia kuin se, että yläpää luulee olevansa eri sukupuolta kuin mitä alapää selvästi kertoo.
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Intersukupuolisuus

    Äänestä

  • Kehityshäiriö ei muodosta uutta sukupuolta. Oletko niin sivistymätön ettet ymmärrä asiaa? Jos ihmisellä jotenkin on eri värkit kuin kromosomien mukaan kuuluu olla, niin kromosomit määräävät silti sukupuolen.

    Äänestä

Sitä en tiedä, miksi Ylen lähettämästä "transagendasta" pitäisi välittää jotain. Laittaa töllön kiinni ja tekee itse jotain kiinnostavaa.

TV:stä tulee valtavat määrät myös väkivaltaviihdettä. En silti koe tarpeelliseksi lähteä itse juoksemaan katuja ase kädessä. Toimintarainoja on nähnyt niin paljon, että yleensä vaihdan vain kanavaa, paljon tulee nykyään myös kiinnostavia dokkareita. Ja jos ei tule, kuuntelen äänikirjaa tai etsin Youtubesta jotain mielenkiintoista.

Äänestä

Muualla tuosta woke saastasta pyritään eroon mutta suomi paska sitä vaan viimeiseen saakka yrittää epätoivoisesti suoltaa vaikka se on tuomittu häviämään.

Äänestä

Muunsukupuolisuus on sukupuoli-identiteetti ja jos leikkaus ei koske sinua niin tällä ei ole mitään tekemistä sinun kanssa.

Äänestä

katsoin ohjelman just.

Fiksuja kauniita/komeita ihmisiä

hyvä ohjelma aina

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Flinkkilä & Kellomäki


30.3. klo 9:10, Yle TV1.
Miiko Toiviainen ja Pietu Wikström - oikeat roolit ja väärät odotukset. Pietu Wikström on muunsukupuolinen näyttelijä ja rap-musiikin uudistaja. Miiko Toiviainen on transtaustainen näyttelijä ja tasa-arvon tienraivaaja. Ani Kellomäki kysyy sukupuolirooleista, teatterista ja unelmista.


Kun joku vielä kertoisi miten joku voi olla muunsukupuolinen, kun on vain naisia ja miehiä eikä mieheksi syntynyt voi mitenkään kehoaan leikkaamalla voi muuttua täysin naiseksi ja synnyttää eikä nainen voi muuttaa mieheksi ja siittää lapsia.
Myöskään tervettä kehoa ei kannata leikellä kun vika on yläpäässä eikä alapäässä.

Nämä ovat vain niitä tosiasioita joita punavihreiden on niin vaikeaa hyväksyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu