Huono palvelu ja petos Masku Liila kaouppakeskus

Anonyymi-ap

Huono asiakaspalvelu ja epäselvät käytännöt – varoitus muille asiakkaille!

Ostin Maskun Kauppakeskus Maksusta ruokapöydän ja tuolit. Pöydän piti olla valkoinen, mutta kotiin vietäessä huomasin, että se oli musta. Soitin heti Maskulle, ja he myönsivät virheensä. Sovimme, että he palaavat asiaan seuraavana päivänä, mutta jouduin itse soittamaan heille useita kertoja ilman selkeää vastausta.

Lopulta he tarjosivat kaksi vaihtoehtoa:
1. Itse palautan väärän tuotteen ja haen oikean.
2. He toimittavat oikean pöydän, mutta minun pitäisi maksaa 45 € kuljetuksesta, vaikka virhe oli täysin heidän.

En hyväksynyt tätä, koska en ollut tehnyt mitään väärää. Masku lupasi keskustella asiasta päällikön kanssa ja palata seuraavana päivänä. He eivät koskaan soittaneet takaisin. Menin liikkeeseen, ja jälleen kerran sain tekosyitä: “Päällikkö on koulutuksessa” ja “Soitamme myöhemmin”.

Lopulta päätin palauttaa koko paketin, koska Masku ei suostunut reiluun ratkaisuun. Aluksi he lupasivat täyden hyvityksen, mutta myöhemmin he väittivät, että voivat palauttaa vain 80 % hinnasta, vaikka virhe oli täysin heidän. Lisäksi Maskun kuitissa luki, että asiakasvirheestä pidätetään 10 %, mutta he vaativat silti 20 %.

Tämä oli todella huono asiakaskokemus. Masku ei ota vastuuta omista virheistään, antaa epäselvää tietoa ja yrittää huijata asiakkailta ylimääräistä rahaa. En suosittele ostamaan täältä mitään, ellei halua joutua samanlaisiin ongelmiin.

2

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      > Pöydän piti olla valkoinen, mutta kotiin vietäessä huomasin, että se oli musta.
      ..
      > Lopulta he tarjosivat kaksi vaihtoehtoa:
      > 1. Itse palautan väärän tuotteen ja haen oikean.
      >
      > En hyväksynyt tätä, koska en ollut tehnyt mitään väärää.

      Siis ilmeisesti omalla autollasi hait sen ensimmäisen pöydän, ja veit kotiisi. Aika lailla normaali ja yleinen käytäntä tällaisissa on, että myyjä antaa virheellisen tuotteen tilalle uuden, korvaavan samassa paikassa kuin virheostokin on tehty.

      Mikset siis vaan mennyt autoinesi Maskulle takaisin? Vaan nostit tuollaisen hirmu hälyn, että "et ollut tehnyt mitään väärää...".

      Tämän tästähän tällaisia joutu oikomaan, kun mitä tahansa uusia laitteita tai kalusteita ostelee. On rikkinäistä taikak osia puuttuu. Ei ne nykyiset kaupat halua mitään ylimääräistä hyvitystä palautella, vaikka virhe olisi heillä tehtykin.

      Kauppakaari ja kuluttajansuojakaan ei sellaista heiltä edellytä. Miksi siis antaisivat? Ei yksittäinen pöydänostaja niille niin korvaamaton tunnu nykyaikana olevan.

      En puolustele kauppiasta tässä, koska ei ole itsellä penniäkään kiinni, ei kumpaankaan suuntaan. Totean vaan, että tällaisilla säännöillä ja asenteilla kauppaa nykymaailmassa käydään.-

    • Anonyymi

      Jos asiakas itse noutaa mistä tahansa myymälästä (esim. Masku, Gigantti, Dna tai vaikka Tokmanni), ei myyjällä ole lakisääteisesti pakko käydä vaihtamassa asiakkaan luota viallista/väärää tuotetta. Toki, mikäli virhe on myyjän aiheuttama, on myyjä velvollinen korvaamaan asiakkaalle KOHTUULLISET vaihdosta aiheutuvat todelliset kustannukset.

      Useimmilla ketjuilla jakelut on ulkoistettu, ja jakeluyhtiöt ottavat kuljetuksesta sievoisiakin summia. Esimerkkinä jos vaikka asiakas tilaa Gigantista halvimman mahdollisen pyykinpesukoneen, jonka hinta on vaikka 299€. Gigantille jää tästä katetta vaikka nyt 50€. Asiakas noutaa tuotteen Gigantin noutopisteeltä, ja vie kotiinsa. Kun asiakas pääsee kotiinsa, huomaa hän että tuote onkin vääränlainen tai että siinä on jotain vikaa.... Gigantilla ei ole omia autoja joilla nämä reklamaatiokuljetukset hoidetaan. Sellaista jakelufirmaa ei olekaan, joka lähtisi viemään asiakkaalle oikeanlaista konetta ja hakemaan vääränlaista asiakkaan luota tuolla 50€ hinnalla joka Gigantille jää pesukoneen myynnistä. Tässä tapauksessa yritys mieluummin hyvittää asiakasta vaikka sen 20-30€ kun asiakas käy itse vaihtamassa tuotteen, saati maksaisi ulkopuoliselle jakeluyhtiölle 100€ vaihdosta (jolloin tappiota tulee 50€ kyseisestä kaupasta).

      Toki Maskun tapauksessa myyjä on tehnyt virheen luovuttamalla väärän värisen tuotteen asiakkaalle, mutta toisaalta asiakas on myös velvollinen tarkastamaan luovutushetkellä tuotteen (mikäli esimerkiksi tuote näkyy paketin läpi, tai paketin päällä on merkinnät mitä paketti sisältää).

      Huonoa palvelua tuskin kukaan haluaa tahaltaan asiakkaalle tuottaa, vahinkoja varmasti kaikille sattuu. Petoksen tunnusmerkistöt tässä eivät lakisääteisesti kyllä täyty.

      Jaksuhalit

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1790
    2. 117
      1300
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1120
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1019
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      56
      972
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      940
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      245
      923
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      796
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      789
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      179
      760
    Aihe