Tanko olkapäillä kädet ristissä päällä, vai painonnosto-tyyliin sormenpäillä kannatellen? Jälkimmäinen kannattaa ehdottomasti opetella, vaikka se aluksi onkin kivulias ranteille. Tanko ei luisu pois kuten ensimmäiseksi mainitussa.
Kuinka suoritat etukyykyn?
15
470
Vastaukset
- Anonyymi
Jälkimmäisellä tavalla, tosin teen enimmäkseen takakyykkyä.
- Anonyymi
Miksi pitää tehdä selkää kuormittavia kyykkyjä tanko ylhäällä joko niskassa tai kaulan edessä ( etukyykky)? Mikä siinä selän paskomisessa on niin hienoa ja tavoiteltavaa?
- Anonyymi
Kokeilehan sekä etu-, että takakyykkyjä vähintään submaksimaalisilla raudoilla niin saatat huomata eron selän kuirmituksessa.
Takakyykyn selkäpelkureille olen suositellut etukyykkyä.
Etukyykyssä ei ole sitäkään riskiä kuin kuin pohjaan tehdyssä takakkyykyssä jossa joku taitamaton urvelo ei hallitse selkänsä asentoa vaan pelkää luhistuvansa tangon alle.
Kun homma on hanskassa niin tarpeen tullen tangon saa kipatuksi taakse. - Anonyymi
Ikinä ei ole ollut kyykyistä johtuvia selkävaivoja. Päinvastoin, selkä on tuntunut olevan paremmassa kunnossa kyykkyjen ansiosta!
- Anonyymi
Normaalisti kuten olympianostoissa!
Tanko olkapäillä ja kourat alla valmiina työntöön..
Tanko pysyy olkapäillä ilman käsien kannattelua.
Tosin muilla kuin painonnostoa harrastavilla on vaikeuksia eikä osa edes saa olkapäitään tangon alle joka vaatisi hieman liikkuvuutta. Olkapäät eteen ja kyynärpäät liki vaakasuoraan.
Puntinnostajien lisäksi olen nähnyt ainoastaan muutaman lätkäilijän liikkuvuuden riittävän.
Rinnalleveto syväkyykkyyn ja ylös tulo on sopiva testi. - Anonyymi
Se, minkälaisia kuormia selkä kestää on täysin yksilöllistä. Joku kestää melkein mitä vain kun taas toisella voi selkä hajota jo 100kg kuormalla. Selkävaivat ovat sikäli ikäviä että kun ne kerran itselleen hankkii, ei niistä pääse kunnolla eroon ikinä vaan vaivan kanssa joutuu kärvisteleen lopun ikänsä. Siksi ei kannata jonkun turhan kyykyn vuoksi ottaa mitään riskejä ja leikkiä selän hyvinvoinnin kanssa.
- Anonyymi
Oikein tehdyt mastavedot ja kyykyt ovat selkää vahvistavina hyviä kipulevan selän ehkäisijöitä.
Vatsalihasten voimatasosta huolehtiminen on hyvin tärkeä osa kokonaisuutta.
- Anonyymi
Selkää voi vahvistaa kevyemmilläkin liikkeillä kuten taljoilla ja selän nostoilla vatsallaan maaten, ei siihen mitään kyykkyjä tai maveja tarvita.
- Anonyymi
"Kevyemmät" kertookin jo paljon. "Keveitä pikavoittoja" ei vaan ole,
Mainitsemasi harjoitteet sopivat heikkokuntoiselle aloittelijalle jolle oikeasti kehittävät moninivelliikkeet ovat liian vaikeita.
Kehityksen myötä noista voikin sitten siirtyä todellisiin harjoitteisiin.
- Anonyymi
Maltilla ,
ja pitkäjännitteisyydellä luodut pohjat ovat kaikessa voimailussa on tärkeintä,
pikavoittoja ei ole.
Jos tekee nousujohteista ja tarkasti opeteltua OIKEAA TEKNIIKKAA
noudattaen , varmasti tehoa, lihaksia ja koordinaatiokykyä tulee. - Anonyymi
Aiemmassa viestissä oli kyse selän vahvistamisesta ja terveyden ylläpitämisestä ja siihen riittävät hyvin kevyet liikkeet. Kehittyminen jossain turhassa voimailussa vaarallisine liikkeineen on sitten ihan eri asia. Sillä ei ole mitään tekemistä terveyden kanssa, se on pelkkää egoilua, pullistelua ja muille näyttämistä. Tai jos välttämättä haluaa tehdä kyykkyä ja mavea niin 50 kg kuormat riittävät hamaan loppuun asti jos tarkoitus on vain huoltaa selkää. Yhtään enempää ei ole syytä tankoon laittaa kuormaa.
- Anonyymi
Olet tyypillinen "toisten aivoilla ajattelija".
Egoilua, pullistelua yms. kuvaa omia kannusteitasi.
On se vaan kumma, että +80v ukolla ei ole koskaan selkä kipuillut vaikka tarttui tankoon ohjatussa treenissä 15v ikäisenä.
24v - 60v rappiovuodetkaan eivät tuhonnet perusteiden ytimiä vaan lihas- ja motoorinen muisti auttoivat pitkän tauon jälkeenkin aloittamaan.
Teveyden kanssa? Rappiovusien aikana olivat verenpaineet, ja kolestrolit hankkiutuneet vahvan lääkityksen piiriin mutta tuo punttien perusharjoitteiden kanssa pullistelu poisti lääkityksen tarpeen jo puolessa vuodessa.
Perusharjoitteet? Levytangolla vatoja. Maasta, rinnalle ja raakoja tempauksia. Etu- ja takakyykkyjä. Pystysuuntaisia nostoja. En edes harkinnut mielestäni turhaa penkkiä.
Kaikki harjoitteet maksimiteholla ( täysillä ).
Perustana 5:n toiston sarjat. Palautukset sykettä seuraten.
Lisänä oman painon treenit. Leuat omalla ja lisäpainolla. Vatsaa monipuolisesti.
Tärkeintä oman olon keveys ja kaiken tekemisen helppous.
Lihasta kertyi minkä kertyi.
Suorituskyky antoi tervettä itseluottamusta ilman isottelun tarvetta.
Vaaralliset liikkeet? Kohdalleni ei ole osunut yhtään haaveria. Ei edes vanhana maksimien kokeiluissa. Seuramme punttijaoston treenit sujuivat myös haavereitta.
Jos haluaa lihasmassa jähyämällä niin useimpien kohdalla seurauksena on heikentynyt liikkuvuus ja hitaus. Sopii varoakin!
- Anonyymi
Mikään ei ole vaikeaa tai hankalaa ,
jos oikeasti haluaa ja ottaa selvää kokeilee,
kysyy ja tekee,
ja varsinkin,
ei odota tuloksia huomenna,
tässä se kokonaisuudessaan,
suurin osa on psyykkeeltään niin heikkokuntoisia,
ettei kertakaikkiaan pysty pitkäjänteiseen eikä systemaattiseen treenaamiseen mihin kuuluu huonoja päiviä ja epäonnistumisia kuten elämään yleensä.
On jo pienenä opetettu heti antamaan periksi,
ja heti luovuttamaan,
kaikki mikä on epämielyttävää jätetään heti kesken,
heti itketään jos joku sanoo sitä tai tätä,
ja haetaan olkapäätä toiselta reppanalta ,
ja sitten ihmetellään kun tulee pienikin vastoinkäyminen joka on maailman suurin asia ja syy on aina muisssa ja muualla.- Anonyymi
Olet inhottavan oikeassa! Ei mennä epämukavuusalueelle = ei puristeta. Sitten, kun ei tulekaan pikavoittoja niin menee vähäkin yrityshalu ja painopiste jää sosiaaliselle puolelle.
- Anonyymi
Jälkimmäisellä. Joskus 20 vuotta sitten tein kädet ristissä bodarityyliin enkä tajua miten se tanko on pysynyt siinä vaikka osaan tehdä etukyykyn kädet irti tangosta mutta kun ottaa ristiotteen niin heiluu joka suuntaan kun kokeilin jokin aika sitten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2085441SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784429Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.803178SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2392600Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1342391Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur971754Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2441387Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49985- 62906
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall27904