Alko sulkee ovensa Tuurissa. Asiakasvirrat vähentynyt.
Onko tuuri hiljenny
Anonyymi-ap
36874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Näin luki.Syksyllä kiinni.Nyt ei saa enää kyykkyviinaa.Vesakin joutuu hakemaan viinakset Alavuden k marketin Alkosta.
Kokkaripersut tän kurjistamisen osaa
Seinäjoella on 4 alkoa.Ideapark.Prisma keskustan megakeskus ja minimani.
Asiakkaat vähentyneet kyläkaupalla.
Näkeehän sen kun siellä käy.
Onneksi tuloo kesälomalaiset ja tivoli.
Edes penskoille on sirkyshuveja
Alavudella jää vielä 1 alko. Asukkaita noin 10000. Seinäjoella 4 Alkoa. Asukkaita 66000. Seinäjoella on yllättävän vähän Alkoja suhteutettuna väkilukuun
Väkevien alkoholijuomien myynti on laskenut radikaalisti ja hyvä niin.
Kauppias ilmeisesti vähentänyt juomista.
No onpa huono myynti kun Lappajärven käpykylässäkin on Alko puhumattakaan Ähtäristä ja Virroista
No jäähän Alavuden keskustaan alko. Ei kai sitä tälläisessä kunnassa tarvitse kahta Alkoa
Tuurissa alan ammattilaiset rupee vähenemään
Alavuden keskustan alueella vielä riittää ammattilaisia..
Onko tämä aprillipila,mutta teksti tv kertoi että Alko sulkee 9 myymälää,tämän sai nyky hallitus aikaan ja ohjasivat rahat K ja S ryhmälle,kyllä kannatti vai mitä,lobbaus on toiminut sataprosenttisesti,ja tulos työttömiä lisää ja tietenkin meidän mmelkein monopli kauppketjut tapputtavat suuria karvaisia kämmeniään,voi vittu että tää porukka on tyhmää!
Oliko Kesko asialla.Nyt Alavuden koohon porukkaa.Keskisellä kesä ja joulu sesonkia.muuten on hiljaisempaa
Aiemmin oli Keskisen Alko ruokapuolella, Jotenkin siellä oli tarpeen tullen mielestäni helpompi asioida. Vierastan nykyisen Alkon sijaintia siellä romupuolen käytävällä. Vaan mielipiteitä asiaan on varmaan yhtä monta kuin on miestäkin.
8-prosenttisten vapauttaminen kauppojen hyllyille vähensi huomattavasti Alkon myyntiä. Tätähän kansa on vaatinut? Juominen on muuten menettänyt suosiotaan, kun kansa enenevässä määrin on siirtymässä kannabikseen ja vaatii sen vapauttamista.
Kannabiksen vapauttaneissa maissa sen seuraukset ovat olleet kerrassaan karmeita ja esimerkiksi Thaimaa lopetti sen hyvin lyhyeen.
Kyllähän ihmiset jonkinlaista holhoamista tuntuvat tarvitsevan, maasta riippumatta.
Kyläkauppias lopettanut juomisen kun kauppa ei käy.Nyt Alavuden k supermarketin myynti suorastaan räjähtää kun samalla käydään siellä ja alkossa.
Joko Köpi Kakkonen Sukari tai Kesko ostavat kyläkaupan pois.
Tämän nyt tiesi kun Ideapark tuli niin
Keskisen myynti suorastaan romahtaa.Asiakkaista jopa
30-40% tuli Seinäjoen alueelta
Paljonko Keskisen myynti on romahtanut viimeisen viiden vuoden aikana kun Ideapark on ollut Seinäjoella? Alkoa kuin ajattelee niin kannattaako sen pitää kahta myymälää 9km säteellä toisista kun asukkaitakaan ei paikkakunnalla ole kuin 10000 asukasta.
Kyläkauppa hinnoitellut vuokran sellaisiksi ettei sitä ole järkevää maksaa.
Koko kyläkauppa on pelkkää sanahelinää. Kyseessähän on kuitenkin liikekeskus joka vuokraa kovaan hintaan myyntipaikkija.
Tätä vedätystä ryyditetään esiintymällä Suomen suosituimpana matkailukohteena, kun mukaan matkailijoiksi lasketaan jokainen maitopurkinkin hakenut asiakas.
Jos Iso Omena laskisi jos asiakkaan turistiksi, niin Keskinen jäisi kauas kauas taakse kävijämäärissä.
Huvittavaa on, että niin kovin moni silti vieläkin suuntaa "Kyläkauppaan" vaikka käytännössä sellaista ei ole ollut olemassa vuosikausiin
Kyllä Kesko ja Kakkonen aina tutkivat paljonko alueella asuu potentiaalisia asiakkaita, ennen kuin sijoittavat lanttiakaan. Ei ne tuollaiseen sirkukseen lähde, ei ikinä!
Stockmann 17 000 000 asiakasta, eli kirkkaasti suositumpi matkakohde kuin Kyläkauppa
Taitaa lopettaminen perustua myyntipaikan kuluihin. Ei kai Alko tuolla ilman ole ollut, vaan on saanut pulittaa pitkään pennin liikehuoneiston haltijalle.
Siinä ei isokaan myynti auta jos kiinteät kulut on järjettömät.
Niin se kyykkää tuokin tavaratalo. Kerran käynyt. Ei mitenkään ihmeellinen paikka. Aika aikaansa kutakin.
Suomen ykkönen
Kärkkäisen tavarataloa rakennetaan Ideaparkkiin.Laskee kyläkaupan myynti entisestään
Käyn pian kyläkaupalla.Asun Sjoella.
Budjetti on 100 euroo.Siitä puolet ruokapuolelle.Tämä on koko vuoden rahat mitä sinne vien..
Ennen ideaparkintuloa meni vähintään
500 euroa vuodessa kyläkaupalle ja alkoonkin 100 euroo
Näköjään Seinäjoen Ideaparkin tulo vaikutti enemmän Helsinkiin kun sieltä suljettiin kaksi Alkoa.
Sääliksi käy niitä pieniä liikkeitä jotka ovat investoineet kaikkensa Tuuriin. Kun Keskinen sulkee ovensa, niin se on sitten samantien kaikkien muidenkin loppu, koska Keskinen on se joka on vetänyt asiakkaat tuonne keskelle ei mitään. 😢
Milloinkahan Keskinen mahtaa sulkea ovensa? Ei ainakaan sinun elinaikanasi.
Tuostakin sulkemisesta oltaisiin ehkä selvitty vuokran laskemisella, mahtaa olla kovakin vuokra? Onko kenelläkään arviota?
Luulisi että keskisen alkon myynti ainakin on monte kertaa suurempi kuin keskustan
K marketin alkolla
Tokko se myynnistä kiinni on, mutta jos tuotosta menee liian suuri osa Vesan tukemiseen vuokran muodossa, niin eihän hommassa ole mitään järkeä.
Vanha sanonta, että ahneella on paskainen loppu pätee tähänkin.
Ei kai Alkon tarkoitus ole tukea kyläkauppaa?
Onko Vesa ottanu vuokran nesteinä?
Mitenkä Lappajärven alko saa jatkaa.
Vähän asiakkaita ja vaikka buokra omis pieni niin saavatko edes myyjien palkat tuotolla maksettua
Ennemmin kai Alkokin tukee asiakaskuntaa kuin toimitilan vuokraajaa 🤔
Ehkä siellä halutaan enemmän estää pontikan keittoa? Töysässä lienee vielä taitajia?
Passinkorventieltä taisi löytyä 1972? Niiltä nurkilta ainakin, en oikein enää varmuudella muista.
Mistä hilkka hakee nyt viinakset, miettikää sitä idioottiryhmäläiset
Juhanin sameaa juo koko sydänmaan kylä
Kirkolla voi joskus käväästä kossun hakees
Samalla Harringrilliltä makkaraperunat.
Paavo söi aina ns seuralla Piiran grillillä isot makkaraperunat kaikilla mausteilla
Oli paree kun TG ja Harri
Vesat nesteessä.Niin kyläkaupalla kuin Mäyryn nesteelläkin.Alko siirrettävä Mäyryn nesteelle.Vesa jo kiittää