Rauha tulisi nyt tärkeään aikaan.
Kupiansk on menossa venäläisille?
Belgogradin operaatio ei ole tuottanut tuloksia.
Zelensyin on nyt hyväksyttävä Trumpin diili.
Ukrainan puolustus romahtamassa
8
214
Vastaukset
- Anonyymi
Aloittaja on Venäjän trolli. Ei kannata vastata.
- Anonyymi
Ukrainan vaihdettava presidentti joka on liittolaistensa kanssa yhteistyökykyisempi.
Donald Trump väittää, että Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi haluaa vetäytyä mineraalisopimuksesta. Air Force Onessa toimittajille puhunut Trump varoittaa Zelenskyiä, että sopimuksesta kieltäytymisellä olisi vakavia vaikutuksia Ukrainalle.
Trump sanoo, että Zelenskyin Ukrainalla ei ole mahdollisuuksia päästä Naton jäseneksi.
– Hän yrittää perääntyä harvinaisten maametallien sopimuksesta. Jos hän tekee niin, hänellä on ongelmia, suuria ongelmia, Trump sanoo.
– Hän haluaa olla Naton jäsen, mutta hänestä ei koskaan tule Naton jäsentä. Hän ymmärtää sen.>Ukrainan vaihdettava presidentti joka on liittolaistensa kanssa yhteistyökykyisempi.
Siis yhden tietyn liittolaisen kanssa, joka taas ei enää ole kovin yhteistyökykyinen muiden kanssa.
- Anonyymi
Suomelle on äärimmäisen tärkeää pitää Venäjä-Ukraina sota käynnissä siihen saakka kun omat sotavoimamme ovat iskukunnossa. Jos sota Ukrainan kanssa loppuu, venäläiset ovat viimeisten tietojen mukaan välittömästi hyökkäämässä maahamme.
- Anonyymi
Tuskin enää tässä vaiheessa enää välitöntä uhkaa on, Putin joutui pelaamaan liian monta korttia Ukrainassa.
Se ei tietenkään poista tarvetta pitää tämä sota käynnissä ja EU:lle se on paljon tärkeämpää kuin jotkin Trumpin kotkotukset.
Venäjä tässä häviöllä on strategisesti:
https://www.verkkouutiset.fi/a/venaja-saattaakin-olla-haviamassa-kulutussodan/
Silti juuri se on aselevon esteenä. Tämä osoittaa, että Putinilta on mennyt tilannetaju, kokonaiskuva. Tai sitten hän onkin suostumassa aselepoon. Zelensky taas ei oikeasti suostu aselepoon, vaan haluaa vaan näyttää suostumalla, kuinka Putin aina valehtelee ja rikkoo kaikki sopimukset.
Tietysti silti suostuu, jos Putin suostuu. Mutta tietää etukäteen, että Putin valehtelee, kieroilee ja rikkoo kaikki sopimukset jos ajattelee sen olevan hänelle edullista.
Nyt nähdään myös, että Trump on Putinin puolella ja näin petturi. Pitäisi muistaa, että Putin on sotarikollinen, raaka teurastaja. Trump pitää oikeutenaan sivuuttaa tämän tosiasian koko ajan.
Nyt Trumpilla olisi tilaisuus painostaa Putinia. Ei taida tehdä sitä. Puhuu vaan.
Ukraina pärjää ilmankin USAta, halukkaiden maiden tuella, joka lisääntyy koko ajan. Jos tulee aselepo, halukkaiden maiden sotilaita tulee Ukrainaan. Venäjä ei voi sitä estää muuta kuin olemalla suostumatta tulitaukoon, jos sittenkään. Voihan maat liittyä sotaan, jos on tarpeen.- Anonyymi
Taas? Se taitaa olla jo 50. tai ehkä 51. kerta kolmen vuoden aikana.
- Anonyymi
Ukrainalainen Deep State muutti Kupianskin kaupungin harmaaksi omissa kartoissaan.
Tarkoittaa sitä että Ukraina on menettänyt sen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt933753Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623293SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352359Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229