Rauha tulisi nyt tärkeään aikaan.
Kupiansk on menossa venäläisille?
Belgogradin operaatio ei ole tuottanut tuloksia.
Zelensyin on nyt hyväksyttävä Trumpin diili.
Ukrainan puolustus romahtamassa
7
166
Vastaukset
- Anonyymi
Aloittaja on Venäjän trolli. Ei kannata vastata.
- Anonyymi
Ukrainan vaihdettava presidentti joka on liittolaistensa kanssa yhteistyökykyisempi.
Donald Trump väittää, että Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi haluaa vetäytyä mineraalisopimuksesta. Air Force Onessa toimittajille puhunut Trump varoittaa Zelenskyiä, että sopimuksesta kieltäytymisellä olisi vakavia vaikutuksia Ukrainalle.
Trump sanoo, että Zelenskyin Ukrainalla ei ole mahdollisuuksia päästä Naton jäseneksi.
– Hän yrittää perääntyä harvinaisten maametallien sopimuksesta. Jos hän tekee niin, hänellä on ongelmia, suuria ongelmia, Trump sanoo.
– Hän haluaa olla Naton jäsen, mutta hänestä ei koskaan tule Naton jäsentä. Hän ymmärtää sen.>Ukrainan vaihdettava presidentti joka on liittolaistensa kanssa yhteistyökykyisempi.
Siis yhden tietyn liittolaisen kanssa, joka taas ei enää ole kovin yhteistyökykyinen muiden kanssa.
- Anonyymi
Suomelle on äärimmäisen tärkeää pitää Venäjä-Ukraina sota käynnissä siihen saakka kun omat sotavoimamme ovat iskukunnossa. Jos sota Ukrainan kanssa loppuu, venäläiset ovat viimeisten tietojen mukaan välittömästi hyökkäämässä maahamme.
- Anonyymi
Tuskin enää tässä vaiheessa enää välitöntä uhkaa on, Putin joutui pelaamaan liian monta korttia Ukrainassa.
Se ei tietenkään poista tarvetta pitää tämä sota käynnissä ja EU:lle se on paljon tärkeämpää kuin jotkin Trumpin kotkotukset.
Venäjä tässä häviöllä on strategisesti:
https://www.verkkouutiset.fi/a/venaja-saattaakin-olla-haviamassa-kulutussodan/
Silti juuri se on aselevon esteenä. Tämä osoittaa, että Putinilta on mennyt tilannetaju, kokonaiskuva. Tai sitten hän onkin suostumassa aselepoon. Zelensky taas ei oikeasti suostu aselepoon, vaan haluaa vaan näyttää suostumalla, kuinka Putin aina valehtelee ja rikkoo kaikki sopimukset.
Tietysti silti suostuu, jos Putin suostuu. Mutta tietää etukäteen, että Putin valehtelee, kieroilee ja rikkoo kaikki sopimukset jos ajattelee sen olevan hänelle edullista.
Nyt nähdään myös, että Trump on Putinin puolella ja näin petturi. Pitäisi muistaa, että Putin on sotarikollinen, raaka teurastaja. Trump pitää oikeutenaan sivuuttaa tämän tosiasian koko ajan.
Nyt Trumpilla olisi tilaisuus painostaa Putinia. Ei taida tehdä sitä. Puhuu vaan.
Ukraina pärjää ilmankin USAta, halukkaiden maiden tuella, joka lisääntyy koko ajan. Jos tulee aselepo, halukkaiden maiden sotilaita tulee Ukrainaan. Venäjä ei voi sitä estää muuta kuin olemalla suostumatta tulitaukoon, jos sittenkään. Voihan maat liittyä sotaan, jos on tarpeen.- Anonyymi
Taas? Se taitaa olla jo 50. tai ehkä 51. kerta kolmen vuoden aikana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M837511Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2214892Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn834867HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen1074263Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584180Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu343660Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623242Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty712866Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj412010- 471725