Prolaktiini - onko tietoa?

*?*

Onko kukaan kuullut prolaktiinin korkeasta tasosta? Puhelinaika lääkärille on vasta kahden viikon päässä, yksityiselle ei ole varaa. Mitä vaivoja ja oireita tämän hormonin korkea taso voi aiheuttaa?

4

2285

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Outi

      Siis joko sinulla on todettu korkea prolaktiinitaso vai onko asia vasta epäilyksen alla ja nyt sitä tutkitaan? Kohonnut prolaktiinitaso aiheuttaa esim. rintojen arkuutta ja maidoneritystä (vähäistä tai runsaampaa, riippuen kuinka paljon prolaktiinimäärä on kohonnut) sekä kuukautisten puuttumista ja lievää liikakarvoitusta. Tietenkään kaikkia oireita ei välttämättä esiinny ja kuukautiset voivat jäädä esim vain aina joskus väliin. Ja vaikka kaikkia oireita esiintyisikin, niin silti ei välttämättä ole kyse prolaktiinin liikatuotannosta, vaan kenties syyt ovat aivan muualla. Miehillä oireena on seksuaalisten halujen väheneminen ja impotenssi.

      Prolaktiini mittaamisessa pitää huomioida vuorokaudenaika, koska sen määrä vaihtelee vuorokaudenajan mukaan (yleensä mittaukset taidetaan tehdä aamuisin). Ennen prolaktiinin mittausta ei saa kosketella rintojaan, koska se lisää prolaktiinin eritystä. Myös yhdyntä, ruumiillinen rasitus, alentunut verensokeri, nukkuminen, raskaus ja imetys lisäävät veren prolaktiinipitoisuutta.

      Prolaktiinin liikaerityksen syitä ovat aivolisäkkeen liikakasvu (prolaktiini tuotetaan aivolisäkkeessä) tai kasvain, joista kumpikin hoidetaan leikkauksella. Muita syitä ovat maksakirroosi ja kilpirauhasen vajaatoiminta sekä eräät lääkkeet.

      • *?*

        asiallisesta vastauksesta:)

        Vaiva todettiin sattumalta lähes vuosi sitten. Aivokasvaimen ja rintasyövän mahdollisuudet mammografialla ja magneettikuvauksella on eliminoitu, kilpirauhaskokeetkin on otettu. Maksakirroosi - luulisin että sekin on selvitetty, niin lukuisia kokeita on otettu. Nyt on vain seurattu sitä, jatkaako se kohoamista vai pysyykö ennallaan. Ennallaan, mutta silti korkea.

        Nyt tuli mieleeni sattumalta, voisiko prolaktiini aiheuttaa vaihdevuosien tyyppisiä oireiluja -yöllistä hikoilua mm- sekä nivelten särkyä. Sekä myös, onko vaiva oikeasti vaarallinen, pitäisikö sitä lääkitä. Soittoaikaa lääkärille oli kovin vaikea saada.

        No, tuskin se voi hirvittävän vaarallista olla, kun lääkäri ei heti komentanut jatkoon. Kevättä :)


    • Anonyymi

      Naisilla ja miehillä se aiheuttaa rintojen kasvua sekä maidon eritystä (myös miehillä). Miehille se aiheuttaa erektiohäiriötä ja naisilla se vaikuttaa haitallisesti hedelmällisyyteen. Maitohormoonin määrää voi nostaa jatkut lääkkeet (mm. Risperidon) tai esimerkiksi kasvain (joka ei välttämättä ole syöpä).

      • Anonyymi

        Minulla prolaktiini pitoisuutta nosti aikoinaan yksi vanha neuroleptilääke.
        Ei muistaakseni muuten oireillut kuin että oli maidoneritystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 126
      1583
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1016
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      669
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      232
      546
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      509
    6. 31
      500
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      454
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      185
      454
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      436
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      403
    Aihe