Lähimmäisiään syvästi satuttanut seurakunnan vanhin.

Anonyymi-ap

Eräs Suomen adventtikirkossa vaikuttavista vanhimmista satutti ystäviäni henkisesti tavalla, joka on sovittamattomassa ristiriidassa kristillisen lähimmäisenrakkauden kanssa. Panetteleva kielensä nöyryytti ystäviäni tavalla, joka ei sovi sellaiseen tehtävään korotetulle.

Hän kyllä tunnistaa itsensä.

10

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikista suunnista löyty kaikenlaista väkeä. Et löydä täältä täydelisiä uskovia.

    • Anonyymi

      GIDEONILLA OLI PYHÄ HENKI, HÄNELLÄ OLI 10 vaimoa ja jalkavaimoja AIVAN TAVALLINEN ADVENTISTI kuntohoitaja riiusteli nuorta ei kenenkään vaimoa, OMA VAIMO NOSTI METELIN ehkä feministinä, ja adv, seurakunta ovelasti lähetti pastorin, jonka oma vaimo oli lähtenyt ja saanut tarpeekseen,,,,sovittelemaan riitaa, joka johtui jalka vaimosta. RIITAA EI SAATU SOVITELLUKSI eikä pastorilla ja vaimolla ollut sovitteluun tarvittavaa Pyhää Henkeä. VAIMOLLE NOUSI KOSTON HIMO JA HÄN PYYDYSTI TÄMÄN PASTORIN KOSTOKSI panosta jalkavaimoon. En tiedä paniko pastori tämän miehen vaimoa, sovittelun aikana vai ei, mutta ainakin myöhemmin pani, sillä kaveri pastorit, vihkivät vaimon, joka on sidottu mieheensä niin kauan kun tämä elää. ja nyt tämä ex mies elää myös huoruudessa kuten pastori antoi esikuvan, ettå mies seuraisi esikuvallisesti hänen Kristuksen edustajan jalanjälkiä.

    • Anonyymi

      Muissa yhteisössä en ole kokenut samanlaista vähättelyä ja infantiileja hierarkioita kuin adventtikirkossa.

      Adventtikirkossa ihmisen sosiaalista arvoa määrittää eniten suku ja ammatti.

      Ihminen itsessään ei tunnu olevan arvokas, vaikka Jumalalle olisi Ilmoituksen mukaan. Sosiaalisesti hyljiksetyn rahat kelpaavat kyllä.

      • Anonyymi

        Höpöhöpö.


      • Anonyymi

        Noo kuinka paljon tunnet muita suuntia ?


      • Anonyymi

        Itseriittoisuuden ja hengellisen ylpeyden henki sitä aiheuttaa. Laodekian henki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itseriittoisuuden ja hengellisen ylpeyden henki sitä aiheuttaa. Laodekian henki.

        Ei adventtikirkon päättäjien ja pastoreiden keskuudessa vaikuta muu kuin rahanahneuden henki, sekä alistamisen ja hyväksikäyttämisen 'armolahjat'.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei adventtikirkon päättäjien ja pastoreiden keskuudessa vaikuta muu kuin rahanahneuden henki, sekä alistamisen ja hyväksikäyttämisen 'armolahjat'.

        Noo mikäs henki se sinussa vallitsee ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noo mikäs henki se sinussa vallitsee ?

        Sama henki kuin muiden meidän adventtikirkko nimisen yhdyskunnan palkkapastoreiden keskuudessa, hyväksikäyttämisen, alistamisen ja nöyryyttämisen henki.
        Senhän tuo meidän kollegamme ja pastorimme Tampereelta toi jo hyvin esiin.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6845
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2333
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1887
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      87
      1281
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      98
      1085
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      91
      981
    7. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      980
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      33
      863
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      159
      796
    Aihe