Tässä lista kehotuksista hakea edullisempaa asuntoa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011128824.html
Jotkut asuu liian leveästi tukiaisilla
28
1148
Vastaukset
- Anonyymi
Varsinkin Maataloustukiaisilla !! Mitä ne "viljelijät" muuten viljelee Talvisin ?? No, pumppaavat TUKIAISIA ja ostelevat mersuja ja mönkijöitä..
- Anonyymi
Kaikista Suomen perustoimeentulotukea saaneista kotitalouksista lähes 19 prosenttia sai kehotuksen etsiä edullisempaa asuntoa. Näin hallitus kohtelee suomalaisia.
- Anonyymi
Saksikäsipetturi Valehteli, valehteli ja petti suomen köyhät.
- Anonyymi
Mersuja ostelevat ja talvet maataan vaan.. Maataloustuista vois hyvin leikata 75%.
- Anonyymi
Anttilanpellon rivarilla isoimmassa asunnossa asuu pariskunta tukien varassa ja sopisivat kyllä pienempään ja halvempivuokraiseen luukkuun,mutta kuka tätä valvoo,ei ilmeisesti kukaan.
- Anonyymi
Onkohan hakeneet pienempää ja halvempaa vuokra asuntoa ?. Ei taida kela valvoa tuota sääntöä sen kummemmin. Isot asunnot on perheille ei 2 asukkaan taloudelle jos ei ole varaa maksaa omillaan vuokraa ja muita asumiskuluja. Sapettaa tuollaiset yhteiskunnan loiset.
- Anonyymi
Kyyliä ja kyttääjiä löytyy näköjään yhä nykyaikanakin...
- Anonyymi
Parhaassa työiässä ovat ja alkoholi maittaa toisten piikkiin.
- Anonyymi
Pitää käräyttää jos ei muuten noudata kelan sääntöä etsiä halvempi vuokraista kämppää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitää käräyttää jos ei muuten noudata kelan sääntöä etsiä halvempi vuokraista kämppää.
Juurikin näin ,mutta miksei sellaista sääntöä valvota että sitä noudatetaan. Kaikenmaailman puliukot saa asua sossun kustantamana leveästi isoissa asunnoissa ja todellisessa asunnon tarpeessa oleva lapsiperhe on jonossa jos saisi hieman isomman asunnon .
- Anonyymi
https://www.verkkouutiset.fi/a/voiko-terve-ihminen-elaa-pysyvasti-tuilla-nain-sdpn-ja-vihreiden-johtajat-kiemurtelivat/?fbclid=IwY2xjawJjK3tleHRuA2FlbQIxMQABHuLqGNByPMVDRFq3XsaksY81JSmJdmHgydlySOUFTryOYXziMMiQu9442SvW_aem_lYXqJCvzsFob25aGWdoG4g#a268b3b2
Kävisivät sitten vaikka äänestämässä kun sekin on ilmaista. - Anonyymi
Maataloustuet on lopetettava heti, Heti huomenna !!
- Anonyymi
Maanviljelijä viljelevät talvella ? ? ( Luntako ? ) Maataloustuet pois vaan.
- Anonyymi
Katoppa netistä ketkä ovat 100 suurinta maataloustuensaajaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katoppa netistä ketkä ovat 100 suurinta maataloustuensaajaa
Mistä löytyy tieto Vesilahden kovatuloisimmista sosiaalipummeista.
- Anonyymi
Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆
Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturvan väärinkäytön vähentämiseksi.
Toimenpiteen arvioidaan säästävän valtiolle vuosittain viisi miljoonaa euroa.
Kelalle suunnitellaan oikeutta tarkastella suoraan hakijoiden pankkitilejä sähköisesti.
Kelan lainsäädännön kehittämisjohtaja Auli Valli-Lintu pitää uudistusta tärkeänä päätöksenteon kannalta. - Anonyymi
Ei taida kela päästä toivottuun lopputulokseen tässä asiassa. Ottaisi raakasti sellaisilta ne tuet pois jos ei ala tapahtua .
- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20155970 .. Isot asunnot kuuluu perheellisille eikä tenuttelevalla pariskunnalle.
- Anonyymi
Koirallakin oma huone ja yhteiskunta maksaa.
- Anonyymi
Vesilahti
Muuttokehotuksen saaneet
5 kotitaloutta - Anonyymi
Tämä porukka vastineeksi vaikka heinää kaatamaan.
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä lähtevän nousuun. - Anonyymi
Tukiaisilla elävätkö veivät viinimarjat pensaistani? Vaiko talo-/Mersuvelkaset? Tulin niitä hakemaan pitkän matkan takaa, mutta oli tyhjät pensaat. Hävetkää, maajussit!!
- Anonyymi
Aika törkeää jos viedään marjatkin pensaista ilman lupaa. Missä päin Vesilahtea tämä marjavarkaus on tehty?.
- Anonyymi
Mitäs jos 2 ihmistä pariskunta asuu 3h keittiön asunnossa sosiaalituilla,eivätkä käy töissä. Niin pitäisikö silloin etsiä pienempää ja halvempaa asuntoa joka täyttää asumistuen maksuperusteiset neliöt. Varmaan siihen asuntoon olisi tulossa joku perhe ketkä tarvitsee enemmän tilaa ja olisivat työssäkäyviä veronmaksajia. Moni varmasti tietää mitä pariskuntaa tarkoitan. Kyllä niille riittäisi joku yksiökin ihan hyvin , mutta kun säännöt on näköjään tehty rikottavaksi, eikä kela ym tahot edes valvo tätä tukiaisille elävien touhua.
- Anonyymi
Olette landet kovasti kiinnostuneita toisten asioista. No, eipä siellä liene
muutakaan tekemistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olette landet kovasti kiinnostuneita toisten asioista. No, eipä siellä liene
muutakaan tekemistä.Mieti kuule sitä. Miksi työnteko ei kannata suomessa, no se johtuu siitä että sosiaalipummina pärjää siinä missä kävisi töissä. Näiden sosiaalipummien elämisen maksaa ne jotka tekee töitä ja maksaa veroja joilla sosiaalipummi ostaa pirkkaolutta ja vittuilee muille .
- Anonyymi
No tää kyseinen kaveri ei kyllä vittuile kenellekään🤣🤣 on kuin kerjäläisen kelkannaru🤣🤣
- Anonyymi
Suomella menee huonosti. koska yritys tuet ovat yli kymmenen miljaardia joka ikinen vuosi. hmm, kapitalismiäkö ? ei vaan kommunismia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1367580KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237051Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693593Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521373216Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092754Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442298- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261556Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457