USA:ssa 3.4.2025 esitetään 500 prosentin tulleja Venäjän raaka-aineita ostaville.
Kysykää vielä varmistus Arto Lauri tubettajalta mistä EU-Suomi ostaa uraania.
https://www.youtube.com/@artolauri/streams
USA:ssa esitetään 500 prosentin tulleja Venäjän raaka-aineita ostaville.
uutinen 3.4.2025
https://www.verkkouutiset.fi/a/usassa-esitetaan-500-prosentin-tulleja-venajan-raaka-aineita-ostaville/#0df5546f
Yhdysvaltain republikaanisenaattori Lindsey Graham ja demokraattien Richard Blumenthal ovat tuoneet käsittelyyn lakiesityksen, joka asettaisi Venäjälle suoria ja epäsuoria pakotteita, jos Kreml ei taivu pitkäkestoiseen rauhaan Ukrainan kanssa.
Lakiesitystä ilmoittaa tukevansa yli 50 senaattoria, minkä lisäksi vastaavaa lainsäädäntöä valmistellaan molemmissa puolueissa edustajainhuoneessa.
Senaattorit tukevat uusia pakotteita Venäjälle ja 500 prosentin tuontitulleja niille maille, jotka ostavat venäläistä öljyä, maakaasua, uraania tai muita tuotteita. Näitä sovellettaisiin silloin, jos presidentti Donald Trumpin hallinnon pyrkimykset Ukrainan sodan lopettamiseksi eivät etene.
– Pakotteet on suunniteltu koviksi tarkoituksella, Lindsey Grahamin ja Richard Blumenthalin tiedotteessa todetaan.
Heidän mukaan senaatissa vallitsee selvä näkemys siitä, että Venäjä on konfliktissa hyökkäävä osapuoli, ja että presidentti Vladimir Putinin aggressio pitää lopettaa heti sekä ehkäistä tulevaisuudessa.
Kreml on jatkanut ilmaiskuja Ukrainan kaupunkeja ja infrastruktuuria vastaan aiemmin sovitusta tulitauosta huolimatta. Donald Trump on antanut ymmärtää olevansa yhä turhautuneempi Kremlin viivyttelyyn.
Senaattorien tiedotteessa muistutetaan Ukrainan luopuneen vuonna 1994 osana Budapestin sopimusta noin 1 700 ydinaseesta. Yhdysvallat, Venäjä ja Britannia lupasivat turvata maan suvereniteetin. Tämä ei kuitenkaan estänyt Venäjän aggressiota.
– Vuosina 2014 ja 2015 solmittujen Minskin sopimusten tavoitteena oli lopettaa Venäjän hyökkäys Ukrainaan. Mutta tämäkään ei millään tavoin estänyt tulevia hyökkäystoimia. Venäjä hyökkäsi Ukrainaan jälleen kerran vuonna 2022, mikä johti satojen tuhansien ihmisten kuolemaan ja pakotti miljoonat lähtemään pakoon kodeistaan, senaattorit toteavat.
This overwhelmingly bipartisan sanctions bill shows powerful support for Ukraine in its fight against Russia’s murderous assault. I’m proud to lead it.
https://x.com/SenBlumenthal/status/1907240904638746699
— Richard Blumenthal (@SenBlumenthal) April 2, 2025
ps. Arto Lauri kertoo itsestään...
Kuvaus
Lähes 30 vuoden kokemus ydinalan sisäpiiristä. TVO/ Sisäministeriön A 1 ydinalan turvaluokitus.
Kaveri joka kertoo sinulle sen mitä et tiedä ydinvoimasta.
Kertoo myös sen mitä viranomaiset eivät halua sinun tietää ydinvoiman salaisimmista totuuksista.
Ja kaikki tämä korkealaatuisesti videoituna juuri sinulle, koska lapsiesi perimä maa on meille kaikille tärkeä.
TV2 YLE Olkiluodosta ikuisuuteen. Esittelyssä Arto Lauri.
http://www.youtube.com/watch?v=--RCjAKVutA
----
Nearly 30 years of experience in the nuclear inner circle. TVO / Ministry of the Interior A 1 nuclear safety rating.
The guy who tells you what you do not know about nuclear power.
Also shows what the authorities do not want you to know the most secret truths of nuclear power.
And all of this high-quality video recordings of you just because your kids is imposed by the country is important for all of us.
In English Arto Lauri
http://www.youtube.com/watch?v=36VrXtAS2uE&feature=related
EU-Suomi ostaa salaa uraania Venäjältä tulossa 500% tulli USA:ssa
9
110
Vastaukset
- Anonyymi
Kertova uraanin tulevan Ranskasta?
Onko totta vai tarua en tiedä. - Anonyymi
Kyllä ainakin takavuosina oli junakuljetuksia Venäjältä.
Niitä vahdittiin ja oli niissä ydinvoima-varoitus-merkitkin.
Ei tuo venäläinen Loviisan voimla millään ranskalaisella käy.- Anonyymi
Kerrotko vielä mitä siinä Venäläisessä olisi jota ei voi Ranskalainen tehdä?
Ei, haiseva pierukaasu ei ole oikea vastaus, sitä ei ydinvoimalassa tarvita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerrotko vielä mitä siinä Venäläisessä olisi jota ei voi Ranskalainen tehdä?
Ei, haiseva pierukaasu ei ole oikea vastaus, sitä ei ydinvoimalassa tarvita.Alla linkki, josta löytyy tietoa siitä miksi Suomi tuo ydinpolttoainetta Venäjältä, vaikka haluaakin lopettaa tuonnin.
"Suomi haluaa lopettaa ydinpolttoaineen tuonnin Venäjältä – Rosatom varoittaa seurauksista"
https://yle.fi/a/74-20096902
Juttu on pitkähkö, toivottavasti jaksat lukea sen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alla linkki, josta löytyy tietoa siitä miksi Suomi tuo ydinpolttoainetta Venäjältä, vaikka haluaakin lopettaa tuonnin.
"Suomi haluaa lopettaa ydinpolttoaineen tuonnin Venäjältä – Rosatom varoittaa seurauksista"
https://yle.fi/a/74-20096902
Juttu on pitkähkö, toivottavasti jaksat lukea sen.Kiitos tuosta URLista joka valottaa asiaa, poikkeuksellisesti jaksoin lukea sen.
Eli siis ei ole mitään teknistä syytä miksei Loviisa voisi käyttää ydinpolttoainetta myös muusta lähteestä kuin Venäjältä, se tulee hyvin selväksi tuosta artikkelista. Tosin sehän oli tiedossa lukemattakin.
Vaikka tuo mitä alunperin kommentoin väitti ettei toimisi.
- Anonyymi
Luotettava kuin Arto Lauri, vanha Eurajokelainen sanonta!
- Anonyymi
Takavuosina venäjältä ostetiin uraania Loviisan laitoksiin, nykyään on jo viiimeinen uraanijuna mennyt. Varrma tieto.
- Anonyymi
Mutta eihän venäjän kanssa suomi saa tehdä tee isoja kauppoja nykyään, koska Venäjä on paha?
siis väittävät pahaksi
Venäläinen meetfurstikin kiellettiin, tosin vain nimi peitetty, että et tietäisi ostavasi venäläistä meetfurstia?- Anonyymi
Jos oikein olen käsittänyt se Suomessa aikanaan myyty Venäläinen Metwursti, jota minäkin aikanaan lapsena tykkäsin syödä, oli ihan Suomessa tehtyä.
Ja siinä oli monille kauhistukseksi hevosen lihaa.
Maukasta oli!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172463
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70927Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää137882- 45851
- 59817
- 42796
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44775Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130704