Minä olen ihan hyvin menestyvä ihminen, mutta olueeseen menee paljon rahaa. Kuitenkin kohtuuden rajoissa. Noin 480€/kk menee elämiseen ja osa tästä kaljaan. Sinkkutalous ollaan.
Millä keinoilla pääsen kaljan himoista irti? Auttaako usko ja joku ihmeparantuminen uskon kautta?
Mb_76
Kalja ongelma
17
138
Vastaukset
- Anonyymi
Pikkujuttu nykyajan uskovien kategoriassa.
Todella vähäpätöinen synti kun oikeus ei tuomitse.- Anonyymi
Itseä on ajatelluttanut ne summat, jotka menevät kaljoitteluun. Olen myös säästäjä ja joka tilistä jää osa säästöön. Rikkana rokassa olisi, jos kaljaan ei tarvitsisi laittaa penniäkään.
Toivottavasti Jeesus Kristus ohjaa päihteettömään elämään, ja olen taivaskelpoisempi näin.
Mb_76
- Anonyymi
Uskovien pitäisi puolustella kaljoittelemista kuten muitakin syntejä.
- Anonyymi
Heti vaihtaisin olemukseni uskovaiseksi, jos seuraa tätä päihteiden turvottamaa elämää. Jeesus oli myös parantaja, joten hän pystyy ratkaisemaan tämän alkoholi ongelman. Pitää vain uskoa.
Mb_76 - Anonyymi
Juonhan minäkin pari laatikollista kaljaa viikossa (2x24 tölkkiä), mutta esitän silti helluntaiseurakunnassa nuhteetonta.
- Anonyymi
Tämä on sellainen helmasynti. Tosi tyytyväinen saa olla, jos viinan kiroista pysyy irti. Talouspuolikin kiittää!
- Anonyymi
Ihan varmasti auttaa. Jos haluat antaa elämäsi Jeesukselle Kristukselle alhaalla on rukous voit rukoilla esim noin tai siten kuin tahdot.
https://tuleuskoon.fi/step/pelastusrukous/
Kun pidät Jeesusta ykkösenä elämässäsi pääset ongelmistasi. - Anonyymi
Vaihda kaljan himo hyvään seksiin!
- Anonyymi
Kannattaa tislata, ei mene litramääräisesti niin syntisesti ja voit tarjota MB:llekin huikan tiukan paikan tullen. Oma poika porisemaan vaan.
- Anonyymi
Vaatii niin paljon kemistin taitoja että kannattaa enemmin tyytyä kaupan tisleisiin.
Seksin harrastaminen myös liian monimutkaista nykyaikaan kun vaikea päättää kenen kanssa ja miten sitä harrastaa ja millaisten ajatusten kanssa. Vaikea tietää mitä sukupuolta itse on ja mitä toiset. Anonyymi kirjoitti:
Vaatii niin paljon kemistin taitoja että kannattaa enemmin tyytyä kaupan tisleisiin.
Seksin harrastaminen myös liian monimutkaista nykyaikaan kun vaikea päättää kenen kanssa ja miten sitä harrastaa ja millaisten ajatusten kanssa. Vaikea tietää mitä sukupuolta itse on ja mitä toiset.Taitamaton Bondiquen keittäjä saa aikasex METANOLIA joka sokeuttaa & tappaa.☠️ Viini & olut ovat luomisen lahjoina kohtuukäytettynä siunaus!🍷🍺😇❤️
Alkoholismi sairautena on asia erikseen!👨⚕️
- Anonyymi
minä olen juonut elämäni aikana kaks kolmoskaljaa.
olisko viis euroa mennyt siihen litkuun.- Anonyymi
Heinekenia et sanoisi litkuksi vamaankaan.
0,33L puteli on Prismassa 1.18e miinus 0,15e tölkkipantti.
HELLuntaikalja paras kalja! 🍺😇👍
(Rehtori J. R. Raamattuopistolla puhui HELLuntaikaljasta…🕊️🍺🥃)
Isossa Kirjassa oli keväällä 1998 Talvipäiviltä jäänyttä kotikaljaa. Oli vähän tujux männy…!🤪
Voltteja aistinvaraisesti väh. n. 10%. Vähä huippas muutama lasillinen…🥃🥃🥃🥃🥃🥃🥳
Tämä tarina on TOSI. 📖😇
- Tapio Rautavaara -- Anonyymi
Allah auttaa! kun saat 40 raipaniskua niin alat osata oikein.
- Anonyymi
Nimenomaan taitamaton kemisti ei osaa tehdä metanolia vaikka haluaisi tehdä. Sen tekeminen niin vaikea prosessi ja vaatii muita kuin käymistuotteita.
On vain urbaani legenda että ns. ponua juomalla voi sokeutua tai saada metanolimyrkytyksen. Metanoli on haistelemalla vaarallista ja vaikka on alkoholi sen koostumus aivan toinen kuin omat tisleet.
Se ei edes teoriassa ole mahdollista. Pahanmakuista litkua kyllä kotikeittäjä voi saada aikaan, mutta ei missään tapauksessa metanolia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851798- 821630
- 491300
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471245Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481152- 1151106
- 39925
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!23911Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59902Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket22887