PS Tuplaamme työttömyystuen ja nostamme toimeentulotukea 70 prosentilla

Anonyymi-ap

Perussuomalaisten puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Riikka Purra ilmoitti tänään yllättävän talouspoliittisen linjauksen: hallitus aikoo kaksinkertaistaa työttömyystuen ja nostaa toimeentulotukea 70 prosentilla. Päätös tulee täysin päinvastaiseen suuntaan kuin puolueen aiempi linjaus sosiaaliturvan leikkaamisesta.

“Tarkoituksemme on palauttaa ostovoima ja lisätä työttömien hyvinvointia. Haluamme osoittaa, että Suomessa jokaisella on oikeus elää ihmisarvoista elämää ilman jatkuvaa huolta toimeentulosta,” Purra totesi aamun tiedotustilaisuudessa.

Poliittinen täyskäännös
Tiedotustilaisuus herätti välittömästi kohua poliittisessa kentässä. Vielä vuosi sitten Perussuomalaiset ajoi sosiaaliturvaleikkauksia, mutta nyt Purra linjaa, että “työttömyys ei ole laiskuutta, vaan olosuhteiden sanelema tilanne.”

Myös hallituskumppanit ovat reagoineet yllättyneinä. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo myönsi, että päätös tuli täytenä yllätyksenä. “Emme ole vielä saaneet tarkkoja laskelmia siitä, mistä rahat otetaan, mutta olemme avoimia keskustelulle.”

Budjettivaikutukset ja rahoitus
Asiantuntijat ovat jo ehtineet arvioida päätöksen taloudellisia vaikutuksia. Valtiovarainministeriön mukaan muutos maksaisi vuosittain noin 6 miljardia euroa.

“Rahoitus hoidetaan progressiivisella verotuksella ja uusilla yritysveroilla,” Purra selvensi. “Samalla leikataan poliittisesta eliitistä ja karsitaan hallintohimmeleitä.”

Oppositio tyrmistynyt
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kuvaili ilmoitusta “historian suurimmaksi poliittiseksi takinkäännöksi.” Vasemmistoliiton Li Andersson puolestaan totesi, että “vihdoin Perussuomalaiset ovat heränneet todellisuuteen.”

Samaan aikaan perussuomalaisten kannattajakunnassa on nähtävissä voimakasta reaktiota. Osa äänestäjistä ylistää päätöstä rohkeana avauksena, kun taas toiset kokevat sen petturuutena.

Kansan reaktiot
Kaduilla tunnelmat ovat vaihtelevia. Työttömänä oleva Jormå Lieksasta kommentoi: “Tässä on jotain outoa. Mut jos rahat tulee tilille kaksinkertaisena, en valita.”

Toinen kansalainen, Leena 42, ihmettelee: “Tää on varmaan aprillipila?”

Keskustelu jatkuu, ja jää nähtäväksi, miten hallitus lopulta vie suunnitelman eteenpäin.

1

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vau! Hyvä riikkis!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      84
      6855
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3661
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3218
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2452
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2241
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      2162
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      120
      2153
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2069
    9. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2052
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1758
    Aihe