Perussuomalaisten puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Riikka Purra ilmoitti tänään yllättävän talouspoliittisen linjauksen: hallitus aikoo kaksinkertaistaa työttömyystuen ja nostaa toimeentulotukea 70 prosentilla. Päätös tulee täysin päinvastaiseen suuntaan kuin puolueen aiempi linjaus sosiaaliturvan leikkaamisesta.
“Tarkoituksemme on palauttaa ostovoima ja lisätä työttömien hyvinvointia. Haluamme osoittaa, että Suomessa jokaisella on oikeus elää ihmisarvoista elämää ilman jatkuvaa huolta toimeentulosta,” Purra totesi aamun tiedotustilaisuudessa.
Poliittinen täyskäännös
Tiedotustilaisuus herätti välittömästi kohua poliittisessa kentässä. Vielä vuosi sitten Perussuomalaiset ajoi sosiaaliturvaleikkauksia, mutta nyt Purra linjaa, että “työttömyys ei ole laiskuutta, vaan olosuhteiden sanelema tilanne.”
Myös hallituskumppanit ovat reagoineet yllättyneinä. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo myönsi, että päätös tuli täytenä yllätyksenä. “Emme ole vielä saaneet tarkkoja laskelmia siitä, mistä rahat otetaan, mutta olemme avoimia keskustelulle.”
Budjettivaikutukset ja rahoitus
Asiantuntijat ovat jo ehtineet arvioida päätöksen taloudellisia vaikutuksia. Valtiovarainministeriön mukaan muutos maksaisi vuosittain noin 6 miljardia euroa.
“Rahoitus hoidetaan progressiivisella verotuksella ja uusilla yritysveroilla,” Purra selvensi. “Samalla leikataan poliittisesta eliitistä ja karsitaan hallintohimmeleitä.”
Oppositio tyrmistynyt
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kuvaili ilmoitusta “historian suurimmaksi poliittiseksi takinkäännöksi.” Vasemmistoliiton Li Andersson puolestaan totesi, että “vihdoin Perussuomalaiset ovat heränneet todellisuuteen.”
Samaan aikaan perussuomalaisten kannattajakunnassa on nähtävissä voimakasta reaktiota. Osa äänestäjistä ylistää päätöstä rohkeana avauksena, kun taas toiset kokevat sen petturuutena.
Kansan reaktiot
Kaduilla tunnelmat ovat vaihtelevia. Työttömänä oleva Jormå Korsosta kommentoi: “Tässä on jotain outoa. Mut jos rahat tulee tilille kaksinkertaisena, en valita.”
Toinen kansalainen, Leena 42, ihmettelee: “Tää on varmaan aprillipila?”
Keskustelu jatkuu, ja jää nähtäväksi, miten hallitus lopulta vie suunnitelman eteenpäin.
PS Tuplaamme työttömyystuen ja nostamme toimeentulotukea 70 prosentilla
Anonyymi-ap
3
89
Vastaukset
- Anonyymi
Paskan puhetta Purralta.
Ei kukaan mene tuohon Porvareitten ansaan...- Anonyymi
Komppaan, sillä Satu-sedän työreformin tavoitteena on ajaa työttömät kadulle asumaan:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011143770.html
- Anonyymi
Muki käteen ja jalkakäytäville kerjäämään, työttömät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033772Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii582362Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912276- 462170
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321511Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131277Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 651107
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211083