että minusta tulee porvari ja niinpä muuten tulikin.
Viisivuotiaana päätin
10
112
Vastaukset
- Anonyymi
Haistatin alakoulu ikäsenä paskat vassari seurojen valmentajille.
- Anonyymi
Älä valehtele persu köyhä mene hoitoon heti
- Anonyymi
Persu varasti afrikan tähtipelin setelit itselleen ja on nyt kroisos pennonen.
- Anonyymi
No et haistattelut olit ihan vaan samanlainen räkänokka kun muutkin .
- Anonyymi
Ja vieläkin sinulla on ärrä-vika.
- Anonyymi
Seitsemän vuotiaana jouduinkin jo selliin ensimmäisen kerran (PS):
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/923aa9fa-9f87-4bb1-aa3b-942ace6381b5 - Anonyymi
Päätin seitsemäntoista vuotiaana tulla kapitalistiksi. Asia ei toteutunut.
- Anonyymi
Pahin skenaario olisi jos tulisi hitsari joka olisi juoppo ja vielä kateellinen kaikille.
- Anonyymi
Neljän vanhana vaari opetti minulle sanonnan ” porvari on susi” ja aina kun tuli vieraita niin kysyi minulta että mikäs se porvari oikein olikaan . Minä vastasin kuten oli opettanut ja ihmiset nauroi , koska en osannut sanoa ärrää kunnolla. Tietysti en tiennyt edes mikä porvari on edes Suden tiesin punahilkka sadusta .
Joten ennen ne vaarit eivät ottaneet huomioon sitä että lapsen vanhemmat ehkä olisivat voineet loukkaantua kun opettaa asioita mistä lapsi ei tiedä mitään. Neutraalina poliittisesti voin sanoa että ihan vaan tuntuu että vaari oli oikeassa kun seuraa miten ihmiset pelkäävät tulevaisuutta. Ja vanhukset eivät saa sitä apua jota tarvitsevat .
Mutta noin yleisesti, jokainen hallitus tekee parhaansa siinä miten näkevät asiat.- Anonyymi
On aika ikävä asia kun lapsille pannaan päähän jokin sosiaalinen tai poliittinen doktriini. Varsinkin äidin sanat seuraavat vahvasti myöhempään elämään.
Ja tämä pätee ihan kahta puolta. On niin paljon häiriintyneitä ihmisiä joille on kotona pantu päähän että sitä ollaan sitä "parempaa väkeä", ja sitten pitäisi elämässä saavuttaa jotain ihmeellistä.
Ja sitten on duunareita jotka selittävät oman köyhyytensä joksikin "porvareitten viaksi", vaikka kuka tahansa voi hankkia koulutusta tai alkaa yrittäjäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2353073
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1252201Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2181736Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141715Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2921551Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471277- 511243
- 1111071
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan58984- 93983