Miettikääpä tätä: Espoo ei ole satsannut Träskändan kartanon kunnossapitoon 20 vuoteen. Rakennukset hajoavat, kosteus tuhoaa rakenteita ja katto vuotaa. Nyt kun löytyi yritys, joka olisi korjannut koko kartanon omalla rahallaan 14 miljoonalla eurolla, Espoo sanoi ei. Miksi ihmeessä?
Virkamiehet ovat tarjonneet sopimusta joka ei kelpaa yrittäjälle – ja tämä on kaupungin oma versio! Samaan aikaan konkurssiyhtiö jatkaa vuokraustoimintaa kartanon alueella. Eikö tämä herätä kysymyksiä?
Päätöksiä ei tehdä, vaikka aika loppuu. Kenellä on valta pysäyttää koko hanke? Ja mitä hämärää tässä on? Onko virkamiheillä omat intressit kyseessä?
Espoolaisten on syytä vaatia vastauksia NYT. Kulttuuriperintöä ei pelasteta kauniilla puheilla – vaan teoilla. Ja niitä ei ole näkynyt. Maanantain kokouksessa asia on esittelyssä ja siellä tehdään PÄÄTÖKSIÄ.
Espoo torppasi miljoonahankkeen Träskändan kartano mätänee silmien alla
5
85
Vastaukset
- Anonyymi
Käsittääkseni joku alle 2 vuotta toiminnassa ollut firma on "suunnitellut" jo puolitoista vuotta Träskändan kehitystä ja remonttia. Aina pyydetään lisäaikaa.
Ainakaan tähän huijariin ei kannata kenenkään pelimerkkejään laittaa enää yhtään.Monesti kun joku hanke ei miellytä kaikkia, niin mediassa aletaan pyörittää aika tarkoitushakuisia juttuja. Ei ne aina kerro koko totuutta – tai edes sitä olennaisinta.
Tähän on pakko myös vähän oikaista. Kyseinen firma ei ole mikään "huijari", vaan ihan oikeasti mukana kehittämässä Träskändaa. Espoon sivujen mukaan hanke on ollut vireillä jo toista vuotta ja sen eteneminen on ollut julkisesti nähtävissä eri vaiheineen.
Tämmöiset kulttuurihistoriallisesti herkät kohteet ei etene samalla rytmillä kuin vaikka liiketilojen remontit. Taustatyötä, lupaprosesseja ja yhteensovittamista on paljon.
Aina voi olla eri mieltä toteutuksesta tai visiosta, mutta on turha leimata koko hanketta epäilyttäväksi ilman faktoja. Jos jotain konkreettista kritiikkiä on, niin niitä olisi hyvä perustella.
- Anonyymi
>>Aina voi olla eri mieltä toteutuksesta tai visiosta, mutta on turha leimata koko hanketta epäilyttäväksi ilman faktoja. Jos jotain konkreettista kritiikkiä on, niin niitä olisi hyvä perustella.>>
No tässäpä sinulle perusteluja. Teidän olematon, ja vailla varoja oleva Chene-firmanne ei kykene millään polkaisemaan rahaa mainitsemasi suuruisen, 14 miljoonan euron remontin tekemiseen Träskändalle.
https://www.finder.fi/Tuntematon/Hotel+Chene+Oy/Espoo/yhteystiedot/4014597
Tietenkin voit pyörittää omaa yhden hengen toimistoasi vielä taas pari kuukautta lisää, jos Espoo on niin hölmö että myöntää teille enää päivääkään lisäaikaa.
Hotellin ja varsinkin minkäänlaisen kahvilan pito tuolla sijainnilla olisi vaikeaa vaikka olisi taloudellista kestovoimaa ja resurssejakin takana. Teidän olemattomalla miinusfirmallanne ei ole tuolla minkäänlaisia mahdollisuuksia.Tuntuu että tässä keskustelussa mennään aika vahvasti oletusten ja tunteiden pohjalta. En tiedä kuka tätä hanketta tarkalleen ajaa tai millaisella firmalla, mutta jos Espoon kaupunki on jo vuosia neuvotellut asiasta ja selvittänyt toteutettavuutta, niin kai siellä nyt joku realismi taustalla on ollut, ei kai kukaan muuten käytä aikaansa tai rahojaan näin pitkään?
Träskändan sijainti ei ole mikään ydinkeskusta, se on totta, mutta samalla kyllä aika monessa pienemmässäkin paikassa toimii hotelli jossa on myös kahvila ja tapahtumatiloja, kunhan kokonaisuus on kunnossa. Jos vaihtoehtona on, että rakennukset seisovat tyhjillään ja vaativat kaupungin rahoja miljoonia euroja vuosittain ilman korjaustoimenpiteitä, niin itse kannatan kyllä mieluummin jotain yritystä elvyttää aluetta, vaikka se ei olisikaan täydellinen.
Ainakin olisi mahdollisuus johonkin, nyt tuntuu ettei anneta edes sitä.
- AnonyymiUUSI
" jos Espoon kaupunki on jo vuosia neuvotellut asiasta ja selvittänyt
toteutettavuutta, niin kai siellä nyt joku realismi taustalla on ollut,"
No eipä tunnu realismia taikka arkijärkistä harkintaa siellä Espoon Kaupungin puolella olleen lainkaan.
Kyseinen täysin pimeä Chene-firma väitti että Träskändan remontit on suunnitellut rakennusalan firma Sweco Oy. Kun Iltalehti soitti Swecolle, siellä ei oltu kuultukaan koko Chenestä ja sen Träskändä-projektista.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3f46de13-55d9-4af7-beba-2d39aee728cf
Samoin tuo huijari.Chene väitti että koulutuskuntayhtymä Omnia on mukana heidän hankkeessaan. Sielläkään ei ole kuultukaan koko projektista.
- - -
Espoon kaupunginhallituksen elinkeinojaoston puheenjohtaja Mervi Kataisen johdolla päätetään huomenna maanantaina 7.4.2025, että jatketaanko Träskändan suunnittelua Chene-yhtiön kanssa.
Jotenkin luulin postiluukusta tulvivien vaalimainosten perusteella, että tuo Katainen olisi edes jotenkin tolkullinen taikka järki-ihmisiä.
Mutta näyttääkin olevan aivan kujalla asioista. On antanut tuollaisen pas_cafirman kusettaa satujutuillaan itseään ja Espoon kaupungin johtoa jo lähes 1,5 vuoden ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1105054Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744321599- 1931152
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111133Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk181064Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861020Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47941- 64931
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64836