Miten tehdään testamentti helpoimalla tavalla? Muistelen, että joskus selvittelin asiaa ja täytyisi olla kaksi todistajaa allekirjoittamassa tai jotain sellaista.. mutta mitä jos ei halua pyytää ketään tuttua sellaiseen tilaisuuteen? Siis miten teen sen ja mihin laitan sen?
Vastaukseksi ei kiitos että googlaa..
Miten testamentti tehdään
4
99
Vastaukset
- Anonyymi
Testamentti ei ole pätevä ilman kahta esteetöntä todistajaa.
Kun ei tiedä muotovaatimuksista, testamentti kannattaa teettää asiantuntijalla.- Anonyymi
Kyllä se kelpaa ilman motoilujakin tehdä testamentti jossa lukee båviimeinen toivomus, ja kaksi todistajaa .
- Anonyymi
Ei niiden tuttujen tarvitse nähdä mitä olet kirjoittanut testamenttiin he vaan todistavat että olet tehnyt testamentin .
Niin minun omaiseni teki ja kelpasi hyvin, ja testamentin todistajat eivät edes vaatineet nähdä testamenttia. Koska se taas on henkilökohtainen asia ihmisellä ja se luetaan vasta ihmisen kuoltua.
Mutta se joka on mainittu testamentissa ei siis todista sitä , sillä eivät hekään saa tietää sinun eläessäsi mitä olet siihen kirjoittanut.
Siis kaksi todistajaa , se riittää ja sitten testamentti varmaan talteen. Sitten voi käydä
Juristilla hakemassa apua testamentin tekoon , silloin ei ole vaaraa että testamentti joutuu vääriin käsiin ja juristi kirjaa sen sinun tekemäksesi. Se voi maksaa jonkin verran juristilla käynti mutta sitähän voi kysyä kun soittaa niille että haluaa tietää paljonko ottavat testamentin teosta . - Anonyymi
Suosittelen ehdottomasti asiantuntijan käyttämistä testamentin laatimiseen!
Ja se varma säilytyspaikka on oltava jonkun tiedossa ja sinne on päästävä. Pankin tallelokero on huonoin vaihtoehto, sillä ulkopuolisen pääsy tallelokerolle ajoissa on melkein mahdotonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433633- 362294
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321895- 171639
- 181638
- 231568
- 241427
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai841348- 171312
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko891242