Nyt sitten hypitään seinille globalisaation uusimpien seurausvaikutusten takia.

Pelko on aiheellinen. Kaaos ja tuho uhkaa.

Villi globalisaatio on tauti. Lääkettä pitää ottaa sanoo Trump. Lääkkeitten kanssa pitää kuitenkin olla varovainen. Väärät lääkkeet ovat myrkky - sitä pahempi myrkky, mitä vahvempia ne ovat. Lääkäreillä on pitkä koulutus jotta eivät möhlisi lääkkeitten kanssa. Trump on puoskari. Trump ei edes halua kuunnella niitä, jotka taloudesta jotain ymmärtävät.

Niitä Trumpin lääkkeitä, tulleja, olisi pitänyt käyttää heti taudin alussa kun villi globalisaatio käynnistyi - ja silloinkin harkiten ja varovasti. Nyt puoskari Trump vain täydentää tuhon.

Meikäläistä vituttaa maailman meno kun itse näin villiintyneen globalisaation seuraukset ennalta jo 15 jotain vuotta sitten. Globalisaatio, jota ns "liberaalit" hehkuttivat oikealla ja vasemmalla oli oikeastaan alku sille, että aloin heitellä näitä tyhmiä kommenttejani keskustelupalstoille kuten tälle tyhmälle Suomi24-sivustolle. Pelkkää vitutuksen purkamistahan ne ovat olleet. Kuka niistä paskaakaan piittaa. Eivät palstan keskustelijat ja keikkein vähiten tietenkään liberaalit ekonomistit.

Liberaalit ekonomistit yksinkertaisesti kieltäytyivät näkemästä villin globalisaation vaaroja, hehkuttivat vain kuinka vapaa kauppa tuo vaurautta ja hvinvointia kaikille ja koko maailmaan. Kieltäydyttiin ymmärtämästä sitä, millainen vaara vinoutunut globalisaatio oli toimiville demokrattisille kansallisvaltioille.

Monissa maissa oli rakennettu hyvinvointivaltiota, jonka perustana olivat yhteiskunnan ja talouden tasapainoa ylläpitävät lait. Villin globalisaation "ansiosta" riistokapitalistit, kaikenlaiset keinottelijat ja rikolliset saattoivat nauraa paskaista naurua kansallisvaltioiden laeille ja sääntelylle ja repiä rahaa niin paljon kuin sielu sietää. No, sietihän se. Maailmantalous vinoutui ja nyt se sitten on kaatumassa päälle.

Kuka tätäkään kommenttia vittu lukee. Paskan marjat. Tässä vain pahaa mieltäni puran. Helvetti soikoon. Käyn jonkin ajan päästä katsomassa tätä. Nolla vastausta nolla lukijaa. Paskat tässä nmeikäläinenkään enää mistään piittaa.

(Pitää ottaa kommentti talteen ja panna se uudelleen kirosanoista puhdistettuna jos tämä nyt menee jälkisensuurin sietorajan yli.)

4

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jossakinhan rajan on tultava vastaan, ei kaikki tuotanto ja talous voi jatkuvasti vain kasvaa ja tulla tehokkaammaksi. Ei maapallon kapasiteetti sitä voi kestää ja tämä trumpin mullistus voi kääntää jatkuvan kasvun politiikan lopulta kestävämpään suuntaan. Ylikulutuksen on loputtava ja kaikkien on siirryttävä kestävään kulutukseen jossa otetaan maaperästä ja luonnosta vain tarvittava, ei enempää koska muuten luonnonvarat loppuvat. Miljonäärien rahasäiliöt ei siinä auta mitään vaikka miten pullistelisivatkin.

    • Anonyymi

      Great Resettiä pukkaa.
      Trump on vain mies estraadilla eli syntipukki.

    • Venäjän diktaattori aloitti sodan palauttaakseen imperiumilleen Neuvostoliiton mahdin ja valtapiirin. Amerikkalaiset valitsivat demokratiaa ylenkatsovan Trumpin Yhdysvaltain presidentiksi. Molemmat ovat uhkia ja onnettomuuksia niin demokratialle ja vapaudelle ja molempien juurisyyt liittyvät globalisaatioon. Globalisaatio aiheutti politiikan polarisaation demokraattisessa maailmassa. Vielä milleniumin vaihteessa demokratia vaikutti voittamattomalta. Putin olisi voinut sopeutua tilanteeseen. Globalisaatio ja sen synnyttämä polarisaatio kuitenkin jakoi ja heikensi demokraatista maalmaa, mikä rohkaisi Putinia toteuttamaan suurta suunnitelmaansa. Trumpin diktatuuriin viittaamia toimia Yhdysvalloissa ja kaveeraamista diktaatorien kanssa nyt tekopyhästi taivastellaan. Paljon vähemmän ihmetellään sitä, että miksi amerikkalaiset valitsivat demokraattisen valtion ja vapaan maailman johtajaksi täysin sopimattoman ja kyvyttömän ihmisen. Mikä kumman raivoreaktio sai amerikkalaiset niin tekemään? Sen raivon yksi ja ehkä tärkein syy on villin globalisaation karmeat tuhovaikutukset demokraattisissa valtioissa. Miksi ihmeessä demokraattisissa valtioissa ei vastustettu villiä globalisaatiota? Totta kai ahneet globaalikapitalistit ottivat innolla vastaan mahdollisuuden tehdä valtavia voittoja kiinalaisen halvan työvoiman riistolla, mitta miksi ihmeessä jopa vasemmistopuolueet kannattivat palavasilmäisesti globalisaatiota, joka heikentää työväestön mahdollisuuksia puolustaa etujaan, auttaa ökyrikkaita välttelemään veroja ja tuhoaa hyvinvointivaltion perusteita. Minusta se oli täysin käsittämätöntä. Vieläkään en keksi moiselle järjettömältä tuntuvalle käytökselle muuta syytä kuin vasemmistopuolueissa yhä piilevävästä vihasta demokratiaa ja kansallisvaltio-aatetta vastaan. Kommunisteille demokratia oli "porvarillista" ja kommunistisesta vastineesta sille tuli totalitarismia. Osa sosialisteista mukautui "porvarilliseen" demokratiaan ja puolusti menestykselliä työväestön etuja demokrattisten instituutioiden kuten vapaitten vaalien ja ay-liikkeen avulla. Julistautumalla "liberaaleiksi" ovat sosialidemokraatit nyt sitten hylänneet käytännöllisen ja tuloksia tuottaneen politiikkansa ja omaksuneet uudelleen totalitarismia lähentelevän ideologisen ehdottomuuden, perustellen sitä kansallisvastaisilla ylikansallisilla muka "liberaaleilla" arvoilla. Vasemmistolaisesta "liberaaliudesta" on nyt tullut demokratian syöpäkasvain. Siitä paraneminen edellyttäisi kahden perusasian tunnustamista: 1) kansallisvaltio on demokratian välttämätän joskaan ei riittävä ehto ja 2) demokratian ydin on ristiriitojen tunnustaminen ja sääntely. Ideologinen ehdottomuus ja pyrkimys ristiriitojen tukahduttamiseen arvodiktatuurilla tuhoaa toimivan demokratian.

      (Tässä nyt keskustelen itseni kanssa kun tämä mielestäni äärimmäisen tärkeä aihe ei tunnu ketään kiinnostavan. Ei itsensä kanssa keskustelemine ole kivaa. Mieluummin ottaisin vastaan vaikka kuinka härskiä kritiikkiä ajatuksilleni.)

      • Auttaisko pieni trollaaminen? Muistan vielä sen vanhan vitsin, jossa irvailtiin vasemmistoa:
        Mitä eroa on tukkikuormalla ja äärivasemmiston marssikulkueella? No, tukkikuormassa menee puupäät edellä ja punalippu liehuu perässä. Äärivasemmiston kulkueessa punalippu liehuu edessä ja puupäät tulevat perässä. Tämän päivän äärivasemmiston kulkueessa voi kuitenkin punalipun tilalla olla sateenkaarilippu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      356
      3045
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1473
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1302
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1301
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1245
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1045
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      941
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe