Inhottava sodankäynnin muoto

Anonyymi-ap

Laitoin tämän myös tuonne sodat ja konfliktit-osaan, mutta tännekin hyvä herättämään ajatuksia todella inhottavasta asiasta:

Nyt on ilmennyt että Venäjältä ammutaan ohjuksia viljelyalueille ja jokien alkulähteille. Miksi ? Maaliskuussa asia selvisi, maaperästä ja vesistöistä alkoi löytymään Elohopeaa ja kuparia. Myös jokivedessä on jotain kemikaalia, ilmeisesti glufosaattia. Kyseessä on siis selkeä pyrkimys tuhota Ukrainan luonto, puhdas vesi ja maanviljely…

Tämä on synkkä ja tuhoisa sodankäynnin muoto, hyökätään suoraan vihollisen ympäristöön ja elinkelpoisuuteen. Vesistöjen ja maaperän tahallinen myrkyttäminen raskasmetalleilla (kuten elohopealla ja kuparilla) sekä herbisideillä (kuten glufosaatilla) ovat ekologista sotaa tai ympäristösotaa. Nää heikentävät vihollisen kykyä tuottaa ruokaa ja ylläpitää kansaa elättäviä terveitä ekosysteemejä.

Maaperän myrkyttäminen ja luonnon tappaminen aiheuttavat pitkäaikaisia terveyshaittoja sekä ihmisille, eläimille että kasveille. Erityisesti elohopea on vaarallinen, koska se kertyy ravintoketjuihin ja aiheuttaa hermosto- ja terveysvaikutuksia. Glufosaatti puolestaan on herbisidi, joka voi tuhota viljelykasvit ja häiritä vesistöjen ekologista tasapainoa.

Tällaisten sotatapojen käyttö paljastaa sodan "likaiset kasvot" ja sen, miten konfliktit voivat rapauttaa ihmisten ja luonnon elinehtoja vuosikymmeniksi. Tämä lienee myös sodankäynnissä eräs tavoite, vaikka ei voitettaisikaan, tällä alueella ei voi kukaan asua ja elää. Muuttukoon autiomaaksi...

8

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mikään uusi asia. Jo Korean sodan aikana 1950 luvulla tuollaista tapahtui. Ei myöskään vierasta jatkosodan aikana Kannaksen ja varsinkin Kiestingin suunnalla. Toisen maailmansodan loppuvaiheissa kostonhimoiset Neuvostoliiton joukot tekivät varsinkin Saksassa karmeita raakuuksia joista vasta Neuvostoliiton kaaduttua uskallettiin mediassa puhua. Myös Vietnamin sodassa molemmin puolin julmuuksia, joista eri kirjoissa puhutaan.

      • Anonyymi

        Sodassa yleensä säännöt unohdetaan? Sodan loputtua nykyisin häviäjää sitten rangaistaan. Kyllähän natsisaksa teki kamalia rikoksia neuvostoliitossa, ja sitten ne kostettiin? Samoin Japanin teot Kiinassa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sodassa yleensä säännöt unohdetaan? Sodan loputtua nykyisin häviäjää sitten rangaistaan. Kyllähän natsisaksa teki kamalia rikoksia neuvostoliitossa, ja sitten ne kostettiin? Samoin Japanin teot Kiinassa?

        Sitten jäädään pitkäksikin aikaa odottamaan mahdollisuutta kostaa törkeydet Venäjälle ( Neuvostoliitto ) ja Kiinalle? Ja taas joku paheksuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sodassa yleensä säännöt unohdetaan? Sodan loputtua nykyisin häviäjää sitten rangaistaan. Kyllähän natsisaksa teki kamalia rikoksia neuvostoliitossa, ja sitten ne kostettiin? Samoin Japanin teot Kiinassa?

        Russakat tehneet aina paljon pahempia tekoja naapureille ja itse hyökänneet aina. Onneksi niitä kuoli eniten 2. maailmansodassa ja nyt haluavat tehdä kuulema saman uudelleen :)


      • Anonyymi

        Kun aletaan sotimaan niin säännöt unohtuu. Kun Saksa hyökkäsi neuvostoliittoon sen joukot teki hirveitä raakuuksia, kun sotaonni kääntyi niin neukkuarmeija kosti teot? Kun Amerikkalaiset Vietnamin sodassa tulivat Etelä-Vietnamin pyynnöstä auttamaan, niin selvisi että vihollisia oli liittolaisten joukossa, Amerikkalaiset eivät tienneet kuka on ystävä ja kuka ampuu selkään? Siksi tapahtui julmuuksia? Mitä sanoo sotalaki henkilöistä jotka taistelevat ilman tunnuksia?


    • Anonyymi

      Valtavat määrät muovijätettäkin ja valokuitua, yhdestä lennokista voi tulla 20km ja niitä voidaan lähettää satoja joka päivä. Kuinkahan paljon lintuja ja muita eläimiä sekaantuu niihin kun jäävät puihin ja maastoon.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Parasta mitä voi tapahtua on että ryssala hajoaa, eivät välitä mitään mitä tuhoa aiheuttavat muiden kansojen alueilla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe