SM-liigan 2005-2006 top10 parhaat tappelijat

Anonyymi-ap

1.sami helenius(3 kertaa hanskasi pasi nielikäistä vastaan joista voitti kolme selvällä marginaalilla ja mitteli voimiaan jonne virtasen kanssa ja puolustuslinjojen puolustuspään päällikkö isännän otteilla ja varmoilla otteilla että plusmiinustilastoa kun katsoo niin ymmärtää miksi näin )

2.jonne virtanen(tasapeliin pääsi mestari Heleniusta vasttaan ja muutenkin jäällä hyödylline omilleen kun isolla massallaan ja voimallaan luo tilaa taitavimmille)

3.r.Schnabel(ei kerännyt aina otsikoita mutta aina kun tuli askiin jäälle niin herätti pelkoa kovilla otteillaan ja tappeluissa osoitti kovuutta ja vahvuuutta)

4.roman vopat(kausi ilman hanskoja kulki lähinnä voitosta voittoon ja tasapeli heleniusta vastaan huomioitava myös ja osasi pelata myös hyvää jääkiekkoo että isolla massaallaan loi tilaa taitavimmille ja osasi myös itsekin kahvittaa vastapuolen pelaajan)

5.pasi nielikäinen(energiahyökkääjä ja tsemppari joka pitäessään kiekkoa aiheuttaa vastapuolelle usein jäähyn koska vastustaja joutuu ottamaan jäähyn kun nielikäinen meinaa karata vaaralliseen tekopaikkaan ja tappeluissa esim nickersonia ja heleniusta vastaan osoitti iskuvoimaa mutta vielä kun oppisi rauhoittumaan tappelutilanteessa eli iskutekniikan ja maltin tasapainottamisessa riittää vielä työtä)

6.Semir ben-amor(lahjakkuus tappelutilanteissa ja muissa rough -hässäköissä kävi kyllä selväksi kauden aikana mutta tositappelut jäi aika minimiin ja ei tapellut kovin usein parhaimpia vastaan mutta hänestä kuultiin kyllä enemmän liigassa ja hänestä kehittyi pian liigaan yksi kovimmista tappelijoista mm ben bloodin ohella)

7.Patir forsbacka(kova ässien neloskentän voimahyökkääjä joka näyttää oikein nauttivan taklauspelistä että jakaa kirurgin tarkkuudella kovia ja puhtaita taklauksia ja tappelutilanteissa osoitti ruhjovaa meininkiä että mieluusti tappeli vain ns tositappeluissa joihin otti muutamia kertoja osaa kauven aikana hyvin tuloksin mut tappelukortti kaipais terästämistä)

8.markus kankaanperä(kova potentiaali koska hänellä on kaikki vahvuudet olla huippu top3 -5 tappelija liigassa eli iso koko, voima ja kovuus sekä perushyvä tekniikka mutta harmi kyllä tappelukortti on aika vaatimaton ja pelaajana hyödyllinen omilleen varmoilla ja kovilla otteillaan)

9.Brad norton(valitettava kyllä tuli sellaisella ylimielisellä asenteella SM-liigan että kävi heikompien ja pienempien päälle mutta muuten varmasti olisi korkeammalla listoillani)

10.Tuukka mäkelä(ei osallistunut tositappeluihin mutta kun hanskat lensi tai tappeli hanskat kädessä rough-tyylisissä tappeluissa niin ei hävinnyt kauden aikana yhtäkään nokkapokkaa mutta toisaalta ei paljoa voittojakaan eikä ainakaan mitään isoja voittoja ja tuukka mäkelä ihan jees pelaaja mutta kaipaisi pelaajana vielä pientä hiomista jotta voi pitää pelipaikan tulevaisuudessa)


kirjoittaja Juha pohjola(steelesman10)

0

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

        Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
        Ikävä
        99
        1516
      2. Ozzy Osbourne on kuollut

        Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
        Maailman menoa
        223
        1146
      3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

        Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
        Ikävä
        13
        1146
      4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

        Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
        Maailman menoa
        247
        958
      5. Oikeasti, voitais mennä kahville

        ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
        Ikävä
        81
        949
      6. Naiset, naiset

        Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
        Ikävä
        141
        930
      7. Jos nainen harrastaa seksiä

        Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
        Ikävä
        179
        913
      8. Pihlaja-puulle

        Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
        Ikävä
        15
        839
      9. No mitä nyt

        Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
        Ikävä
        71
        757
      10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

        mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
        Ikävä
        31
        723
      Aihe