Sosiaalidemokraattinen varjotaloussuunnitelma

Anonyymi-ap

Nostetaan kehitysavun määrä viisinkertaiseksi ja suunnantaan koko potti Afrikkaan. Miksi näin? Hei, koska me tienataan sillä! Jokainen kehitysapuun panostettu euro (tai miljardi) saadaan nelinkertaisena takaisin, totesi komissarov Urpilainen. Näin valtion taloutta saataisiin paikattua 5 x 4 miljardia vuodessa. Ihanaa, eikö olekin. Vai valehteliko Urpilainen?

5

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huono provo, persu!

    • Anonyymi

      Aina kun tulee vaalit alkaa persuleiristä sama öyhötys ja "kansankiihotus".

      Ei onnistu enää!

    • Anonyymi

      Itse asiassa Urpilainen ei keksinyt väitettä, vaan maailmanpankki. Urpilainen vain irrotti väitteen asiayhteydestään ja muokkasi sitä omiin tarkoitusperiin sopivaksi.

      Alkuperäinen väite kuului seuraavasti: Jokainen maailmanlaajuisten kriisien vähentämiseen käytetty euro tulee vähentyneenä hätäapuna nelinkertaisena takaisin. Luonnollisestikaan väite ei voi pitää paikkansa ja vaikka pitäisikin, mitä sillä on merkitystä esimerkiksi Suomelle, joka on sitoutunut käyttämään tietyn prosenttiosuuden BKT:staan kehitysapuun joka vuosi. Jos maailmanpankin väite pitäisi paikkansa, nelikertainen palautusmäärä ei silti leikkaa Suomen kehitysapua eurollakaan.

      • Anonyymi

        Itse asiassa tuo kehitysapuraha lisää konflikteja. Tuosta rahasta vain murto-osa menee tavis kansalaisille. Suurin osa rahasta menee hallisijoiden palatsien rakentamiseen ja aseisiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse asiassa tuo kehitysapuraha lisää konflikteja. Tuosta rahasta vain murto-osa menee tavis kansalaisille. Suurin osa rahasta menee hallisijoiden palatsien rakentamiseen ja aseisiin.

        Niinhän se on, että kaikki kehitysapu on hukkaanheitettyä rahaa, mutta suomalaisten moraali on sellainen että mustakin muuttuu puheissa valkoiseksi, jos sellaisen väittämisestä maksetaan 6-20 tuhatta kuukaudessa. Kansanedustajat ja ministerit ja ovat enimmäkseen tavallisia ihmisiä, eivätkä ammattipoliitikoita. Tavallisten kansalaisten kansanedustajaksi pääseminen romuttaa moraalikäsitykset as per heti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      203
      5958
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      49
      2695
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2252
    4. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      41
      1972
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1769
    6. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1404
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      162
      1387
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1311
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      34
      1262
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      109
      997
    Aihe