Taivaassa on nyt avoimien ovien päivät.
Tervetuloa -menoa taivaaseen
Oikeutettu lähimmäisensä vihaaminen voittaa aina lähimmäisen rakkauden.
26
210
Vastaukset
- Anonyymi
ArtoTTT
Näin suvaitsevaisilla...
"Yli puolet vasemmistolaisittain ajattelevista amerikkalaisista pitää presidentti Trumpin murhaamista oikeutettuna ja hyväksyy terrori-iskut Tesla-liikkeitä kohtaan."
https://www.suomenuutiset.fi/tutkimus-yli-puolet-usan-vasemmistolaisista-pitaa-presidentti-trumpin-murhaamista-oikeutettuna/No hei, rotia nyt artsin. Kyllähän Trumpillekin kävi kansalaistottemattomuus ja jopa väkivalta.
Joten pysytäänpä edes nyt jonkunlaisessa totuudessa.
No jenkeillä alkaa sillä kannatus huononemaan ja selväähän se on ei Trump mikään mahtihallitsija ole. Kaikki tulli sekoilut , tulee ihan oikeasti hemmetin kalliiksi tavalliselle amerikkalaiselle kuluttajalle, No voihan se olla , että tuone saadaan kananmunia vähän halvemmalla.
Itse en ihan niin pitkälle menisi , että toivoisin hänen salamurhaansa mutta kieltämättä Jenkeillähän on melko rotevat juuret senkin suhteen. No vähintään toivotaan , ettei kampaus mene sekaisin ;)- Anonyymi
Tolkun.Ihminen kirjoitti:
No hei, rotia nyt artsin. Kyllähän Trumpillekin kävi kansalaistottemattomuus ja jopa väkivalta.
Joten pysytäänpä edes nyt jonkunlaisessa totuudessa.
No jenkeillä alkaa sillä kannatus huononemaan ja selväähän se on ei Trump mikään mahtihallitsija ole. Kaikki tulli sekoilut , tulee ihan oikeasti hemmetin kalliiksi tavalliselle amerikkalaiselle kuluttajalle, No voihan se olla , että tuone saadaan kananmunia vähän halvemmalla.
Itse en ihan niin pitkälle menisi , että toivoisin hänen salamurhaansa mutta kieltämättä Jenkeillähän on melko rotevat juuret senkin suhteen. No vähintään toivotaan , ettei kampaus mene sekaisin ;)ArtoTTT
#Itse en ihan niin pitkälle menisi , että toivoisin hänen salamurhaansa mutta#
"Suvaitsevaisille" kaikki sallittua?
- Anonyymi
lähimmäisen vihaaminen on olosuhteista kiinni ja lähimmäisen eroista ?
- Anonyymi
Helluntailaiset ja luterilaiset ja ....
😡🤬 - Anonyymi
Eihän se jota vihaa mitenkään kärsi teikäläisten vihaamisesta. Itese vaan nostat stressi hormoonit ylä lukemiin kun oikein kovasti vihaat siis vihaaja ainoastaan kärsii , ei kukaan muu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän se jota vihaa mitenkään kärsi teikäläisten vihaamisesta. Itese vaan nostat stressi hormoonit ylä lukemiin kun oikein kovasti vihaat siis vihaaja ainoastaan kärsii , ei kukaan muu.
Minä en vihaa ketään koska kaikki on melkein yhtä paskoja 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Kyllähän tappaminem on monelle hyvä ratkaisu, esim Gazassa. Myös lasten ja naisten osalta.
- Anonyymi
aikuisena ovat vaarallisia , joten kannattaa tappaa pieninä ?
"Oikeutettu lähimmäisensä vihaaminen voittaa aina lähimmäisen rakkauden."
Niin, kun näitä "oikeuksia" rakennellaan milloin mistäkin.
Sen vuoksi Jeesuksen antama kaksoiskäsky on todella vaikea käsky toteuttaa.- Anonyymi
paljonko hyödyt SPR toiminnasta ?
Anonyymi kirjoitti:
paljonko hyödyt SPR toiminnasta ?
??? En toimi SPR:ssä. Mistä moinen tuli mieleesi?
- Anonyymi
Mummomuori2 kirjoitti:
??? En toimi SPR:ssä. Mistä moinen tuli mieleesi?
kerjäläisiä ovat 😠😠😠 oikea kerjäläinen on kyltin kanssa hiljaa sivussa , nämä käyvät kaduilla päälle 🤔
- Anonyymi
Kaksoiskäskyn on pakko olla käännösvirhe.
Eihän silloin voisi kannattaa kansanmurhaa.
Tai pitäisi tappaa itsensä.Ei niin tulisi kannattaa etenkään massoittain surmaamista vain sen vuoksi, että kokee jotkut ihmiset vihollisinaan.
- Anonyymi
Kyllä sekin Jumalan sanan teksti tulee olla käännösvirhe miten tulee rakastaa muita kuten itseään.
Ei voi mitenkään onnistua uskon harjoittaminen siten.
Pitäisi herjata itseään, syyttää itseään sekä vielä jossain olosuhteissa tappaa itsensä jos oikein on muita kohtaan murhamielinen.
Kyllä on taasen Google kääntäjälle töitä.- Anonyymi
"Kyllä sekin Jumalan sanan teksti tulee olla käännösvirhe miten tulee rakastaa muita kuten itseään."
Ihmisen kyky rakastaa itseään on joskus tosi huono,ainakin maalliset valittavat itseään ja olojaan lähes satarosenttisesti. Mutta jos rakastaa Jumalaa niin itserakkauskin onnistuu ja paljon sitten antaa itselleen anteeksi pahoja tekoja jolloin tulisi myös antaa anteeksi lähimmäiselleen.
- Anonyymi
Ei rakastamalla kuitata syntejä, vaan toteutetaan Jumalan tahtoa.
Rakkaus on Jumalan tahto eikä herjaamiset ja sotarikokset.- Anonyymi
Rakastamalla rikollisia lisäät rikollisten määrää ja nämä rikolliset sitten teoillaan lisäävät raivon määrää 😠 pitäisikö poistaa alkusyy kehityksessä ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rakastamalla rikollisia lisäät rikollisten määrää ja nämä rikolliset sitten teoillaan lisäävät raivon määrää 😠 pitäisikö poistaa alkusyy kehityksessä ?
Yhteiskunna, esivallan tehtävä pitää yllä järjestystä.
Uskovan tehtävä rakastaa vihamiehiäkin, että olisi Jumalan lapsi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhteiskunna, esivallan tehtävä pitää yllä järjestystä.
Uskovan tehtävä rakastaa vihamiehiäkin, että olisi Jumalan lapsi.pakolaisia piilottelivat kirkoissa , "pakolaisia " montakohan pään leikkaajaa oli mukana
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
pakolaisia piilottelivat kirkoissa , "pakolaisia " montakohan pään leikkaajaa oli mukana
Kyllä Suomessa sotarikolliset sekä kansanmurhaajat tuomitaan eikä sellaisille huudeta hallelujaa. Onhan niitä ollut käräjillä kun vain todisteet saadaan niin ei sellaiset Suomessa kulje vapaalla eikä sivistynyt valtio kannata sellaisia asioita.
”Anonyymi” 2025-04-14 13:39:50 kirjoitti:
”Ihmisen kyky rakastaa itseään on joskus tosi huono,ainakin maalliset valittavat itseään ja olojaan lähes satarosenttisesti. Mutta jos rakastaa Jumalaa niin itserakkauskin onnistuu…”.
Suomen kielessä ilmaisu itserakkaus tarkoittaa vähän toista kuin itsensä rakastaminen.
Sillä on myös kielteinen puoli, eli itseihailua pidetään narsismina. Narsisti ei näe kuin hyvää itsessään mutta muissa pahaa.
Terve itsensä rakastaminen on niin omien hyvin kuin huonojen puolien tarkastelua ja vastaavien näkeminen muissa ihmisissä. Kun arvostaa terveesti itseään, arvostaa silloin muitakin.
Ellei itseään osaa arvostaa kaikessa vajavuudessaan, ei sitä kykene rakastamaan lähimmäisiäkään.- AnonyymiUUSI
ArtoTTT
"Suvaitsevaisilla" "lähimmäisen rakastaminen" on muuttunut omien himojen rakastamiseksi ja toteuttamiseksi, lähimmäisten kustannuksella tietenkin. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
ArtoTTT
"Suvaitsevaisilla" "lähimmäisen rakastaminen" on muuttunut omien himojen rakastamiseksi ja toteuttamiseksi, lähimmäisten kustannuksella tietenkin.Suvaitseva ihminen tappaa koska hän suvaitsee lähimmäisensä helvettiin kitumaan!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832244
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1722000Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I441933- 1281640
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641519Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1921482Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771221Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P321094- 711063
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni771063