Teollistuminen ja ahneus

Omistajien ahneus on loppumaton ja kiihtyvä.
Tehostaminen on muovannut yhteiskunnan äärimmäisyyksiin asti.
Minkä 1950-1985 asti teki 1000 työntekijää
1986-1990 tarvittiin enää 500 työntekijää
1991-2000 tarvittiin enää 350 työntekijää
2001-2010 tarvittiin enää 170 työntekijää
2011-2020 tarvittiin enää 70 työntekijää
2021-2025 tarvittiin enää 30 työntekijää
Automaatio lisäytyy jatkuvasti 2026-2030 enää 5 tarvitaan tai alle.
Ei ole työntekijöitä kohta enää millään alalla kun edetään. Millä nämä ihmiset enää saavat palkkansa ja ruokansa vain tehtaiden omistajilla on varaa kaikkeen. Tehostaminen on kapitalismin äärimmäisyys ja miljoonien ihmisten elämän tuho.

Ps.
Kokoomus toimii tehtaan omistajien etua ajavina
11167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Niinpä, eli Suomessa pitäisi laittaa yrityksille Automatisaatio-vero. Millä maksetaan perustuloa ihmisille, ei muuten tämä pyöri että pieni piiri takoo hilloa ja suurin osa valtion almuilla mitä kiristetään äärimmilleen. Yritys toiminta kehittyy niin pitää valtion talous ja ihmisten toimeentulo kehittyä yhtä aikaa.

Äänestä
  • Suomessa on yksi maailman korkeimmista veroasteista ja progressioista eikä sekään riitä vasemmiston perässä vetämiseen ja elättämiseen.

    Tuosta voi päätellä vasemmiston työn tekemisen vieroksumisen minkä kustantamiseen mikään verorasitus ei riitä.

    Koska verojen määrän ja työntekijöiden oikeuksien sekä hyvinvoinnin isääminen ei ole tuottanut valtion ja kansan riittävää hyvinvointia, pitää suuntaa muuttaa ja alkaa vaatimaan enemmän, tuottavampaa eli pidempää työpäivää ja vähempiä lomia. Näin Suomeen sadaan kaivattua kasvua hyvinvointiin.

    Äänestä

Tekoäly tekemään eduskunnan päätökset ja valtionhallinnon ratkaisut. Voisi olla jopa inhimillisempää kuin nykyinen. Myös firmojen kymmenien johtajien lauma voitaisiin korvata tekoälyllä.
Robotit verolle ja ihmisille kansalaispalkka. Siinä ratkaisu.

Äänestä
  • Tekoäly voisi hoitaa Suomi24 keskustelunkin niin ei tarvitsisi täällä mieltään pahoittaa.

    Äänestä

Ahneus on voimissaan näin lopun aikoina. Oikeastaan se on kyllä aina ollut ihmisten riesana.

Äänestä
  • Jep, jatkuvasti ammattiliitot vaativat ahneuksissaan palkankorotuksia ja lomapäiviä lauantailta eli viikko lisää lomia.

    Suomi tarvitsee kansantalouden kasvua ja se ei lomailemalla parane. Jo nyt työntekijät ovat vuodesta kaksi kuukautta lomalla. Siis kaksi kuukautta. Sitäkään ei valituksen mukaan henkisesti ja fyysisesti kestetä. Menkää kysymään yksinyrittäjiltä miten työtä tehdään ja pää hyvin kestää.

    Yrittäjänä tein työurani käytännössä ilman lomia, joka päivä yli 8 tuntia ja jokusen tunnin lauantaina. Ruoan söin ja kahvit join jotta pääsin takaisin työhön. Sairauslomia 4 päivää koko työuran ajalla sisältäen sappieikkauksen ja polven tähystyksen, samat flunssat mitä muut.

    Jotain on vialla suomalaisessa geeniperimässä kun mitään ei ihmiset kestä.

    Ja jos joku ahkeroi ja varastuu, on sikaporvari joka ei anna toisille mitään vaan riistää. Jos jokin on riistämistä niin se on progressivinen vero ja sillä elävä riistäjä.

    Äänestä

Tuotantoa pitääkin tehostaa jatkuvasti, joka vuosi. Tuottavuus nousee ja pystyy kilpailemaan myös muiden maiden kanssa. Toiminta- ja tuotantotapoja pitää jatkuvasti kehittää. Tekoälyä kehiin ja automaatio tappiin, niin kyllä se siitä.

Äänestä

Parempi kun tehtaat ajetaan alas ja lopetetaan tyystin niin työntekijät ovat tyytyväisiä ja onni ja elämä kukoistaa.

Äänestä

Periaatteessa voitaisiin katsoa myös tavallisen tallaajan ahneutta.
-50 luvulla ihmiset tyytyivät asumaan alivuokralaisina ja edes omaa puhelinta ei ollut saatikaan omaa vessaa tai suhkua, sauna oli yhteissauna jossa kävi koko kortteli saunomassa.
Vaatteet ja kengätkin olivat vaatimattomia.
Nykyään jopa köyhin ihminen nyrpistelee nenäänsä jos hänelle tarjotaan asuntoa jossa yhteisvessa ja suihku, kännykkähän pitää tietenkin olla ja se dataliittymä ja läppäri vähintään.
Joka ikinen vuosi pitää saada palkankorotus mutta se korotustaso ei riitä se että olisi vain inflation verran vaan ahneuksissaan pitää saada enemmän kuin inflatio.
Jokainen tajuaa että jos tuollainen tehdas jossa 1000 työntekijää saa vuosittain tuotteisiin vain inflation verran korotusta mutta 1000 työntekijää saa onflation + kivakorotuksen niin eihän tehtaalla ole mahdollisuutta pärjätä.

Eli miksi duunari tai paremminkin ay-liitot ovat olleen pirun ahneita.
Eikö siellä ole kukaan tajunnut että kun palkankorotukset ovat kovemmat kuin inflatio niin se johtaa irtisanomisiin ja työn tehostamiseen.

Jos joku ei tajua niin inflatio on sama kuin palvelujen ja tuotteiden hintojen nousu joka tarkoittaa myös sen tehtaan valmistamien tuoteiden hinnan nousua.

1Äänestä
  • Kiitos, tämä vastaus tuli tarpeeseen.

    Äänestä

Kyllä. Ikuinen teknologinen kehittäminen on turmiollista. Olisi pitänyt pysäyttää kehitys kultaiselle 1980-luvulle jolloin työturvallisuus oli jo hyvä ja sentään 500 työntekijää tarvittiin samaan kuin ennen sitä 1000 hlöä.

Nyt tilanne on kammottava. Tekoäly on kuolinisku samalla länsimaisille yhteiskunnille, eli lähes kaikki työikäiset jäävät työttömiksi. Nyt on luotava kiireesti robotti/AI-vero jolla kustannetaan hyvä perustoimeentulo työttömille, tai sitten on peruutettava teknologiassa ja jatkuvassa tehostamisessa ja yrityspomojen ahneudessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Omistajien ahneus on loppumaton ja kiihtyvä.
Tehostaminen on muovannut yhteiskunnan äärimmäisyyksiin asti.
Minkä 1950-1985 asti teki 1000 työntekijää
1986-1990 tarvittiin enää 500 työntekijää
1991-2000 tarvittiin enää 350 työntekijää
2001-2010 tarvittiin enää 170 työntekijää
2011-2020 tarvittiin enää 70 työntekijää
2021-2025 tarvittiin enää 30 työntekijää
Automaatio lisäytyy jatkuvasti 2026-2030 enää 5 tarvitaan tai alle.
Ei ole työntekijöitä kohta enää millään alalla kun edetään. Millä nämä ihmiset enää saavat palkkansa ja ruokansa vain tehtaiden omistajilla on varaa kaikkeen. Tehostaminen on kapitalismin äärimmäisyys ja miljoonien ihmisten elämän tuho.

Ps.
Kokoomus toimii tehtaan omistajien etua ajavina

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu