Teen kyselytutkimusta yksilöiden arvomaailman ja henkilökohtaisten arvojen (erityisesti sukupuolten välisiin suhteisiin liittyviin) välisestä suhteesta heidän kokemuksiinsa romanttisen kumppanin etsimisestä ja löytämisestä. Tähän mennessä minulla on ollut vaikeuksia rekrytoida miehiä (miehet ovat tällä hetkellä aliedustettuina osallistujien joukossa), joten etsin erityisesti miesosallistujia, vaikka naisetkin ovat lämpimästi tervetulleita osallistumaan!
Kyselyn täyttäminen kestää noin 10 minuuttia. Kyselyn lopussa sinulla on mahdollisuus osallistua arvontaan, jossa voit voittaa 25 euron lahjakortin S-ryhmään. Tutkimuksessa ei kerätä tunnistettavia henkilötietoja. Osallistuaksesi:
• Sinun tulee olla vähintään 18-vuotias
• identifioida itsesi mieheksi tai naiseksi (tämän ei tarvitse olla syntymässä määritelty sukupuoli)
• määritellä seksuaalinen suuntautumisesi pääosin heteroseksuaaliksi (voit siis identifioida itsesi biseksuaaliksi, kunhan olet pääosin kiinnostunut toisesta sukupuolesta)
Jos päätät osallistua, sinulla on mahdollisuus voittaa 25 euron lahjakortti S-ryhmään Suomessa. Kyselyn linkki: https://redcap.link/kumppaninloytaminenjaarvomaailma.
Kiitos ajastasi ja osallistumisestasi!
Catharina Walldén, väitöskirjatutkija, Åbo Akademi
Mitä suomalaiset miehet ajattelevat sukupuolten välisistä suhteista?
5
370
Vastaukset 5
- Anonyymi
Huomioksi, että piste pois linkin perästä niin jo pelaa.
Näin miehenä kysymykset tuntuivat selkeiltä, enkä huomannut ennakkoasetelmia kyselyssä. Se ei tietenkään välttämättä tarkoita, etteikö niitä olisi. Naisten rehellisyyteen liittyviä kysymyksiä olisi saanut olla pari enemmän. Itse olen vuosien saatossa kokenut kääntymyksen munastatalutettavasta mieheksi, jonka parisuhdeneuvot veljille sisältyy poikkeuksetta Riian tai Tallinnan maksulliset naiset. Oma mielipide on, että moderniin suomalaiseen naiseen ei kannata tuhlata aikaa eikä rahaa. Tasapuolista kumppania ei löydy siltä suunnalta. - Anonyymi
Eipä huvita klikata epämääräisiä linkkejä ja ensimmäisen viestinkin on luultavasti kirjoittanut sama henkilö?
- Anonyymi
Pidä linkkisi. Miehet muka surkimuksia maksullisessa jutussa kun eivät hanki lapsia, päinvastoin tulleet järkiinsä, ei tässä femakkomaassa kannata lapsia hankkia kun menettää ne hyvin todennäköisesti ja joutuu vaan maksamaan.
Eikä kannata akkojen kanssa olla tekemisissä muutenkaan, Rönnin tapaus hyvä esimerkkki. Femakko itse kännissä mennyt syliin istumaan eli itse teki seksuaalisen teon istumalla sukuelinten päälle, odotti että toinen tekisi myös jotain että pääsisi rahastamaan. Olisi voinut vaan häipyä ja mennä kotiin nukkumaan, mutta ilmainen raha kelpaa välittämättä vaikka pilaa toisen uran.
Onneksi femakkojen uikutukset toimii yhä harvemmin, Rönnikin sai pitää sopimuksen. Menkää femakot rehellisiin töihin miesten rahastamisen sijaan.- Anonyymi
Femakot ovat todella sairaita, pakottivat Rönninkin purkamaan sopimuksen ettei muu joukkue kärsisi. Miesten ei pitäisi koskaan antaa periksi femakoille, tuostakin olisi pitänyt valittaa vaikka EU:n ihmisoikeustuomioistuimeen asti. Samaan aikaan tässä per*eleen femakkomaassa ei tuomita akkoja mitkä oikeasti raiskaa alaikäisiä poikia tai murhaa miehiä.
Femakkohoro olisi pitänyt itse tuomita kun tunkee syliin istumaan, ei sillä ole mitään muuta kuin seksuaalinen tarkoitus. Toivottavasti horo tappaa itsensä kuten tuo Andrewta jaEpsteinia kiristänyt tai joutuu oikeasti joukkoraiskattavaksi.
- Anonyymi
Sukupuolten välisistä suhteista?
Eikö kaikki suhteet ole sukupuolten välisiä, vaikka olisi samaa sukupuoltakin?
Suhde, joka ei ole sukupuolten välinen on suhde, jonka osallisilla ei ole lainkaan sukupuolta tai sitten sellainen, jossa sukupuoli ei tule millään tavalla ilmi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201124
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as311062Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu132865Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79588- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396