kuorma-auton keulan kautta. Se on sitä suomalaista hyvinvointia.
Joku mies poisti itsensä vahvuudesta Hollolassa viime yönä
5
82
Vastaukset
Hei kaikki,
Jos itsellänne tai läheisellänne on itsetuhoisia ajatuksia, niistä kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Joka viikko ma ja to klo 15-21 sekä ti ja ke klo 15-19 on MIELI Kriisichat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin Kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata- Anonyymi
Hei vain itsellesi.
Itsemurhien tekemistä pitäisi helpottaa ja tehdä siitä yleisesti hyväksyttyä. Ei ole mitään järkeä, että ihmisten pitää kitua ja kärsiä, kun he eivät enää halua elää. Ja kaikki vain siksi, että ihmiset heidän ympärillään, jotka aiemmin eivät ole heistä välittänneet ulostekikaleen verran, tai inhonneet ja kiusanneet, eivät itsemurhan jälkeen tuntisi surua. Naurettavampaa syytä ei voi olla.
Kunniallinen ja hyvä itsemurha on ihmisoikeus. Se on ihmisen kaikkein yksityisin päätös, johon kenelläkään muulla ei tule olla yhtään mitään sanomista.
Ylikorostuneen hoivavietin omaavat naiset tekevät maailmasta helvetin! Hoitakoon ongelmansa mielialalääkityksellä, jota he kai vetävät jo muutenkin, sen sijaan, että sorkkivat sorkillaan muiden ihmisten yksityiselämää.
- Anonyymi
Miehet nyt ovat yleiselläkin tasolla sikoja.
- Anonyymi
Miksi yleistät? Jokainen ihminen on uniikki ja erilainen.
- Anonyymi
Tuo ei onneksi ollut rodullistamista, kun sikarotua ei ollut mainittu.
En tosin tiedä, onko sioissa tieteellisesti katsottuna rotuja. En ole nähnyt livenä kuin lihotussikoja ja ne ovat kaikki niin samannäköisiä, ettei niiille osaa edes nimiä antaa.
Lihotussian ihonväri on tosiaan aika lähellä valkoisen miehen ihonväriä, sellainen punakka kuin kaljan juoja. Johtuu ehkä kasvisravinnosta, jota syötetään niin sioille kuin juotetaan oluena juopoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745148- 332871
- 402584
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261983Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401932Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291779- 951762
- 1671637
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241378Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941220