HS ja IS uutisoivat että Sdp:n kunta- ja aluevaaliehdokas Habiba Ali on tuomittu lapsen pahoinpitelystä.
Ja mikä ironisinta niin kampanjasivuillaan espoolainen demari Ali kertoo, että hänelle on tärkeää perheiden ja lasten hyvinvointi.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011160370.html
Mitäs veikkaatte tuleeko YLE uutisoimaan tästä yhtään mitään näin vaalien alla vai meneekö sensuuron piikkiin YLE:n uutistoimituksessa?
SDP:n Habiba Ali
4
290
Vastaukset
- Anonyymi
Somali varmaankin kyseessä nimen ja ulkonäön perusteella?
- Anonyymi
Irakin pojat kaikki äänestää
- Anonyymi
Niin tekivät: kyllä muslimien äänien keskittäminen on vähän pelottava ilmiö. Habiba Ali keräsi yli 400 ääntä ja pääsi valtuustoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin tekivät: kyllä muslimien äänien keskittäminen on vähän pelottava ilmiö. Habiba Ali keräsi yli 400 ääntä ja pääsi valtuustoon.
Sama pelko itsellänikin varsinkin kun on lukenut ettei edes toisen polven maahanmuuttajat osaa suomenkieltä eli eivät ole siten integroituneet yhteiskuntaan. Kantavatko he oman sukunsa arvoja ja asenteita jotka tuovat sitten poliittiseen päätöksentekoon mukaan.? Pelottava skenaario. Esim.uskonnollisuuden lisääntyminen ja sen myötä myös taantumuksellisuuden?
Ehkä kuitenkin poliittisen puolueen yhteiset arvot ja niihin sitoutuminen estää tämäntyyppisen ilmiön?
Toiseksi pelkään että päätöksentekijöiksi yhä enenevässä määrin hakeutuu myös vakavista rikoksista tuomittuja kuten persuilla näytti viime vaaleissa olleen runsaastikin seksuaalirikoksiin syyllistyneitä ehdolle asettuneena. Onneksi eivät menestyneet mutta koko ajan on pelko olemassa siitä että poliittisen vaikuttamisen maailmaan tunkeutuu yhä enemmän aika kyseenalaista porukkaa puolueeseen katsomatta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2064975
- 373372
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352898Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412773- 252428
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682257Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192138Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311810Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411762Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.821425