Ei kyllä pääse laajoihin sydäntutkimuksiin lakritsin aiheuttamana

Anonyymi-ap

https://www.hs.fi/tiede/art-2000011165585.html?utm_medium=alsoreadthese&utm_campaign=hs_tf&utm_source=www.is.fi
"Jos potilas ei kerro omatoimisesti lakritsituotteiden käytöstä eikä lääkäri huomaa ajatella asiaa, esimerkiksi matala kaliumpitoisuus voi johtaa hyvinkin laajoihin lisäselvittelyihin. Jos matala kaliumtaso on aiheuttanut jo vakavan rytmihäiriön, edessä on usein laajoja sydäntutkimuksia. Vakavimmillaan rytmihäiriö on hengenvaarallinen."

Aianhan media ja lööppilehdet toitotaa,että näiden oireiden takia on HETI mentävä lääkäriin ja sitä kautta PÄÄSEE oikein tutkimuksiin.
Jos matalan kaliumtason takia lääkäriin pääsisi ja syyksi todettaisiin lakritsi, niin tuskinpa mitään laajoja sydäntutkimuksia tehtäisiin, vaikka olisi ollut sydänoireita.
Lääkäri vaan toteaa, että lopettaa sen lakritsin syömisen, niin kaliumtasot palautuu ja sydänoireetkin istä kautta posituvat.
Sydäntutkimukset maksaa niin paljon, ettei sellaisia ihan lakritsin takia aleta tekemään.

4

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä laittavat tutkimuksiin jos oireet viittaavat siihen että sydämmessä on jotain vikaa

      • Anonyymi

        Vaikeaa on tutkimuksiin pääsy mistään syystä. Itselleni ilmoitettiin, että lääkäriaikoja ei ole. Saa soittaa ja kysyä kahden viikon kuluttua uudelleen.

        Mitä ne lääkärit oikein tekee? Niitä kuitenkin on enemmän kuin koskaan! Liian hyvä palkka, toimeen tulee hyvin, vaikka töitä tekisi vain yhden päivän viikossa?


    • Anonyymi

      Sote huononsi! Mulla vuoden välein tarkastus syfämmelle. Venyi 1,5v. Nyt näkyy jo 2v. Ei ehditä!

      • Anonyymi

        Ja mulla pitäisi olla vuositarkastus sepelvaltimotaudille, diabetekselle, verenpainetaudille, kilpirauhasen vajaatoiminnalle ja kolesterolille ym. Lääkäriaikoja ei ole kiireettömille kontrolleille.
        Kai se kiire sitten aikanaan tulee minullekin...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1785
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1667
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1434
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1349
    5. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      50
      938
    6. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      935
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      69
      914
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      881
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      858
    Aihe